aktualizacja 

Trzy razy więcej Polaków zachoruje tylko w tym roku. Alarmujące dane

107

Alarmujące dane epidemiologów w Polsce. Liczba zachorowań na odrę i świnkę podwaja się w stosunku do ubiegłego roku. Eksperci odnotowali także trzy razy więcej chorych na różyczkę.

Trzy razy więcej Polaków zachoruje tylko w tym roku. Alarmujące dane
Alarmujące dane z Polski. Coraz więcej zachorowań na ospę, różyczkę i odrę. (Adobe Stock)

Dane opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Od 1 stycznia do 31 października tego roku zanotowano w Polsce dwadzieścia cztery przypadki odry, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku zaledwie dwanaście. I choć te liczby mogą wydawać się niewielkie, warto zwrócić uwagę, że oznacza to dwukrotny wzrost liczby zachorowań na odrę.

Równie alarmujące wydają się zestawienia pokazujące stopień zachorowalności na świnkę. Już w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r. wykryto 779 przypadków tej choroby, podczas gdy rok temu było ich 392. Niepokoić mogą też dane dotyczące różyczki. W tym roku potwierdzono już 117 przypadków, a w analogicznym okresie w 2021 roku czterdzieści dwa.

Wpływ szczepionek na wzrost odporności populacyjnej jest mocno widoczny w przypadku złagodzenia objawów i przebiegu choroby w przypadku koronawirusa. Dlatego warto nie zapominać też o szczepieniach przeciwko innym chorobom zakaźnym i uchronić się przed chorobą, której przebieg, tak jak w przypadku różyczki może być szczególnie niebezpieczny u pacjentów w dorosłym życiu.

Objawy chorób zakaźnych. Co powinny obudzić w nas czujność?

Infekcja różyczki przenosi się drogą kropelkową. U dzieci choroba najczęściej przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Objawy występują zwykle po 14–21 dniach od infekcji. Pojawia się zaczerwienienie gardła, kaszel, katar, podwyższona temperatura i wysypka utrzymująca się do trzech dni. Obserwuje się silne powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na potylicy.

Brak szczepień jest niebezpieczny szczególnie w przypadku odry, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku. Zakażamy się kaszląc, a pierwsze objawy widoczne są po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby rośnie też temperatura ciała, a w jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią. Czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało. Możliwe są także powikłania takie jak na przykład zapalenie ucha środkowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec pandemii koronawirusa. Historycy nie mają dobrych wiadomości

Eksperci przestrzegają także przed świnką, która atakuje ślinianki przyuszne. Ta podstępna choroba rozwija się nawet do dwóch tygodni od zarażenia.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić