Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

WHO wskazuje palcem. "Stąd pochodzi ponad 70 proc. chorób zakaźnych"

28
Podziel się:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała we wtorek wszystkie kraje na świecie do zamknięcia targowisk, gdzie na mięso sprzedawane są żywe zwierzęta. Zdaniem instytucji, takie bazary są źródłem ponad 70 proc. chorób zakaźnych występujących u ludzi. To właśnie tego typu targowisko w chińskim Wuhan miało być pierwszym ogniskiem koronawirusa.

WHO wskazuje palcem. "Stąd pochodzi ponad 70 proc. chorób zakaźnych"
WHO chciałoby zamknięcia targów dzikich zwierząt (Getty Images)

Apel to efekt wyprawy zespołu naukowców WHO do Chin w celu zbadania źródeł COVID-19. Jak twierdzą badacze, zamknięcie targów dzikich zwierząt znacznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa globalnego łańcucha dostaw żywności. Oprócz WHO, pod wezwaniem podpisały się także Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Zwracamy się do rządów krajowych o zawieszenie handlu żywymi ssakami w celach spożywczych lub hodowlanych. Apelujemy o zamknięcie targowisk dzikich zwierząt, jeżeli nie da się wprowadzić odpowiednich regulacji minimalizujących zagrożenia epidemiologiczne – można przeczytać w dokumencie.

WHO chce zamknięcia targów dzikich zwierząt. "Przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia epidemiologicznego"

Targi dzikich zwierząt są szczególnie popularne w Azji oraz Afryce. Zdaniem naukowców, to one mają być odpowiedzialne za ponad 70 chorób zakaźnych pochodzenia zwierzęcego. Dlatego tak ważne ma być zamknięcie tego typu obiektów.

Te oraz inne zalecenia przyczynią się do zmniejszenia ryzyka występowania zoonoz (chorób odzwierzęcych – red.) – napisał w mediach społecznościowych Peter Embarek z WHO.

W zeszłym roku Chiny zakazały handlu dzikimi zwierzętami na mięso. Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że nowe przepisy są dziurawe. Wciąż mają pozwalać na sprzedawanie na bazarach niektórych gatunków zwierząt podatnych na choroby.

To nie jest nowa rekomendacja, ale pandemia COVID-19 ponownie zwróciła naszą uwagę na to zagrożenie. Koronawirus pozwala dostrzec skalę konsekwencji, jakie może nieść za sobą handel dzikim zwierzętami na bazarach – powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka WHO Fadela Chaib.

Choroby pochodzenia zwierzęcego. Mają rozprzestrzeniać się na targowiskach

Zdaniem członków zespołu WHO, który odwiedził targ dzikich zwierząt Huanan w Wuhan w poszukiwaniu źródła koronawirusa, patogen najprawdopodobniej przedostał się na ludzi z nietoperzy. Badacze podkreślają, że najprawdopodobniej w tym procesie uczestniczył jeszcze inny gatunek zwierząt.

Kiedy dzikie zwierzęta są trzymane w klatkach lub zagrodach, poddawane ubojowi na otwartych przestrzeniach targowych, obszary te są skażone płynami ustrojowymi, odchodami i innymi odpadami. Zwiększa to ryzyko przeniesienia się patogenów na pracowników i klientów bazaru. Potencjalnie może to powodować także rozprzestrzenianie się choroby wśród innych gatunków zwierząt na targu – twierdzi WHO w najnowszym dokumencie.

Większość pojawiających się wśród ludzi chorób zakaźnych ma pochodzenie zwierzęce. Badacze wymieniają tutaj głównie ebolę czy wirusa Nipah. Do tego patogenów odzwierzęcych należą także chociażby gorączka Lassa oraz gorączka krwotoczna Marburga.

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Polak
rok temu
Już większej bzdury nie mogli wymyśleć.
Dyr. Cyrku
rok temu
A siłownie pewnie zamknięte, tak jak u nas.
Polak
rok temu
70% chorób produkowanych jest w laboratoriach i jednocześnie produkuje się na nie lek.
Mimoza
rok temu
Zamknąć granice dla chińczyków,i będzie spokój.
McGregor
rok temu
WHO chce powiedziec by kupowac mieso w supermarketach gdzie 70 % to ulepszacze etc......
Zenekn
rok temu
Laboratorium tez zlikwidować
Podróżnik
rok temu
Może Twója ulubina kiszona kapusta jest dla Chińczyka paskudztwem. Kultury nie zmienisz. U nich zjedzenie psa czy nietoperza to normalka. Uszanuj to
Germin
rok temu
Jak przeżyli nasi przodkowie, żywiąc się tysiące lat dzika zwierzyna. A wiem, WHO I'm nie powiedziało że od tego wirus ich zeżre.
Tdi71
rok temu
Już widze jak Chiny potulnie stosują sie do tych zarządzeń ...to syfiarze są i będą niestety ....a moze by tak WHO zamiast wprowadzać martwe porzepisy wystosuje światowy pozew zbiorowy za covid ...o odszkodowania dla Europy np ....
Fred
rok temu
Jeszcze nie ukarano WHO za pandemie!!!! Żenada wstyd!!!
Polak
rok temu
Zatem dlaczego nie ma epidemii wśród nietoperzy? Nie tworzą się u nich nowe mutacje i nie ma drastycznej liczby zgonów jak u ludzi? Z tego co mi wiadomo, nietoperze się nie szczepią, nie noszą masek ani nawet nie przestrzegają dystansu społecznego. Znajdzie się jakiś mądrala co to wytłumaczy?
Barbarossa
rok temu
To jest chiński wirus który dziesiątkuje świat
Teresa
rok temu
Oczywiście zamknąć te pseudo targowiska,ale też niech nie cisną kitu że COVID to przyszedł z targowiska no chyba ze dostało się tam zwierzę na którym przeprowadzano eksperymenty w laboratorium wirusologicznym które znajdowało się kilka ulice dalej.Naprawde Świąt zachodni jest tak głupi że strach się bać i dlatego żółta rasa będzie nim rządzić ze wspomaganiem czerwonej zarazy.
Kkk
rok temu
WHO nagle wpadło na to że mięso robi się że zwierząt.... Brawo... 🤦
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić