Kamil S. Sikora| 

Wczesny objaw raka. Ostrzega, że już panoszy się w organizmie

167

''Tsunami nowotworów'' – tak w skrócie lekarze określają ogromny wzrost przypadków zachorowań na nowotwory w ostatnim czasie. Onkolodzy ostrzegają też, że tragiczną diagnozę słyszą coraz młodsze osoby, dlatego należy pamiętać, że im wcześniej rak zostanie rozpoznany, tym większe są szanse na jego całkowite wyleczenie.

Wczesny objaw raka. Ostrzega, że już panoszy się w organizmie
Utrzymujący się stan podgorączkowy może ostrzegać o raku (MundusImages)

Nie każdy nowotwór daje wyraźne objawy. Niektóre latami rozwijają się po cichu, inne dają symptomy, które chorzy mylą z infekcjami lub ich występowanie zrzucają np. na stres. Warto jednak znać wczesne symptomy raka, by jak najszybciej skonsultować je z lekarzem. Takim ważnym objawem jest np. utrzymujący się stan podgorączkowy, ale nie tylko.

Sygnałem ostrzegawczym, którego w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć, jest krwawienie z dróg rodnych, zwłaszcza jeśli pojawia się u kobiet po menopauzie. Niepokojące są też plamienia i krwawienia u kobiet w okresie rozrodczym, które pojawiają się pomiędzy miesiączkami. To objaw, który jak najszybciej należy skonsultować z ginekologiem. Również krwawienie z odbytu powinno nas zaniepokoić. Chociaż może wskazywać na hemoroidy, to jest to również objaw raka odbytu lub okrężnicy.

Jednym z pierwszych objawów raka są również wzdęcia, które najczęściej łączymy z problemami trawiennymi. Jeśli wzdęciom towarzyszy ból, który nie mija od kilku tygodni, to może wskazywać na raka jajnika.

Zaniepokoić powinna nas również nagła utrata masy ciała. Jeśli nie jest spowodowana zmianą nawyków żywieniowych czy zwiększoną aktywnością fizyczną, jest często jednym z objawów raka, m.in. białaczki, wątroby czy trzustki. Z kolei w przypadku raka płuc, pojawia się kaszel utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie. Do konsultacji z lekarzem powinna nas skłonić także gorączka, nocne poty czy uporczywe bóle głowy połączona z nudnościami i wymiotami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić