Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Pojawia się nocą. Ostrzega, że komórki rakowe zajęły narządy

59

Nocne poty to objaw, którego nie wolno bagatelizować. Może bowiem wskazywać na to, że w naszym organizmie dochodzi do namnażania się komórek rakowych. Sprawdź, w przebiegu jakich nowotworów pojawia się ten niepokojący symptom.

Pojawia się nocą. Ostrzega, że komórki rakowe zajęły narządy
Nocne poty mogą ostrzegać o raku (HenrikNorway)

Budzisz się w środku nocy mokry od potu tak, że musisz zmienić piżamę? Ten objaw zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Gdy nocne poty utrzymują się przez dłuższy czas, mogą wskazywać nie wiele poważnych schorzeń, w tym chorobę nowotworową.

Nocne poty towarzyszą m.in. nadczynności lub niedoczynności tarczycy, hipoglikemii oraz infekcjom bakteryjnym, takim jak np. gruźlica i ropień płuc. Pojawiają się też u kobiet w okresie menopauzalnym oraz w trakcie ciąży. Objaw ten może również świadczyć o zakażeniu pasożytniczym, chorobach reumatoidalnych, ale doświadczają go także osoby cierpiące na zaburzenia lękowe i napady paniki. To też jeden z symptomów AIDS.

Specjaliście wskazują, że nocne poty mogą być wywołane także przez nawyki związane z naszym stylem życia. Jeśli tuż przed snem pijesz alkohol, sięgasz po pikantne potrawy lub gorące napoje czy decydujesz się na aktywność fizyczną, to w nocy możesz mieć problem z nadmiernym poceniem. Czasami jest to również efekt uboczny stosowanych przez nas leków. Nocne poty mogą nasilać preparaty medyczne stosowane podczas leczenia depresji i wykorzystywane w terapii hormonalnej.

Jeśli jednak wykluczyłeś wszystkie powyższe przyczyny, a nocne poty nadal nie ustępują i towarzyszą im takie objawy jak gorączka lub nagła utrata wagi, to znak, że powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nocne poty pojawiają się bowiem w przebiegu chłoniaków, raka kości, wątroby, białaczki, raka piersi, prostaty czy guza nadnerczy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić