Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|
aktualizacja

Wielkie odkrycie naukowców. Nowy narząd u człowieka

49
Podziel się:

Szwajcarscy badacze dokonali niesamowitego odkrycia. "To trochę tak, jak znalezienie nowego, nieznanego dotąd gatunku zwierzęcia" - mówią. A chodzi... o nowy, do tej pory nieznany narząd u człowieka.

Wielkie odkrycie naukowców. Nowy narząd u człowieka
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Szwajcarscy naukowcy z uniwersytetu w Bazylei dokonali przełomowego odkrycia. Odkryli oni, że znajdujący się w policzkach mięsień żwacz ma trzecią, dodatkową warstwę. Nazwali ją warstwą dziobiastą mięśnia żwacza. Ma ona pochodzić od tzw. wyrostka dziobiastego – części kości żuchwy, czyli dolnej szczęki.

Zaskoczenie

Dotychczas uważano, że mięsień ten ma dwie warstwy.

Przebadaliśmy strukturę mięśnia żwacza bardzo kompleksowo. I okazało się, że nie mieli racji ci, którzy mówili, że przez ostatnie 100 lat anatomowie zajrzeli już wszędzie. To trochę tak, jak byśmy odkryli zupełnie nowy gatunek zwierzęcia – mówi prof. Jens Christoph Türp, jeden z autorów odkrycia, jak podaje "focus.pl".

Naukowcy, by potwierdzić swoją teorię, badali preparaty anatomiczne, utrwalone w formalinie. Dodatkowo przejrzeli również dane z badań ciał osób, które chciały, by po śmierci przekazano je do badań naukowych. Poddano je też tomografii komputerowej. Oprócz tego wykonano badanie magnetycznym rezonansem jądrowym na żywym ochotniku.

Wyraźnie różni się ona od pozostałych warstw. Dotyczy to zarówno budowy, jak i czynności – wyjaśnia dr Szilvia Mezey, współautorka odkrycia.

Ta część prawdopodobnie pomaga w stabilizacji żuchwy. Skurcz tej warstwy mięśnia prawdopodobnie umożliwia cofanie tej części szczęki. A dzięki temu wydajność przeżuwania jest znacznie większa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
1111
5 miesięcy temu
Chamstwo
Wacek
5 miesięcy temu
To dlatego baby są stworzone do robienia lodów... Sekret tkwi w trzeciej warstwie mięśnia policzkowego...
Xxl
5 miesięcy temu
Efekt poszczepienny.
monidło
5 miesięcy temu
Jaki nowy? Stary dotąd nieodkryty.
Mario
5 miesięcy temu
O jutra i tak wszyscy eksperci i naukowcy beda przekonani, ze sa nieomylni i wiedza wszystko..
Jan_Cegła
5 miesięcy temu
Że smutkiem konstatuję, że Polacy to naród nieuków i malkontentów. Wystarczy żeby mieli co jeść (i pić), oraz dostęp do sieci.
dr Miś
5 miesięcy temu
A już myślałem, że odkryto drugiego penisa u samców. Byłoby potwierdzenie, że monogamia to przeżytek i właściwym elementem są trójkąciki z dwiema panienkami.
Hanys
5 miesięcy temu
Brodawka mi wyskoczyła na palcu. Czy to też nowy narząd?
Yogurt
5 miesięcy temu
Dobra wiadomość. Dziś wypuszczą w Kosmos nowy teleskop Webba. 100 razy czulszy niż Hubbla. Może znajdą nową Ziemię bez covida
Emil
5 miesięcy temu
Temat artykułu jest nie o covidzie a prawie wszyscy o covidzie. Pewnie na imprezach rodzinnych też o covidzie i kto czym w piecu pali
Oczko
5 miesięcy temu
Ciekawi mnie dlaczego nie wymyślono nowego istnienia (człowieka) tyko ocenia się to co jest dziełem stwórcy
Sparrow
5 miesięcy temu
No to teraz już wiemy, skąd u Pań, bierze się ta dodatkowa moc ssania ,że aż palce u nóg wykręca 😀😊😉
Roman z torun...
5 miesięcy temu
Módlmy się... To jest najlepszy i jedyny skuteczny sposób na cowida. Zaprawdę powiadam wam, tylko Pan Bóg może nas wyleczyć z tego świństwa stworzonego przez szatana. Albowiem w nim jest siła i potega na wieki... Amen.
Men
5 miesięcy temu
NIE WIERZCIE ŻE NA COVID UMIERA TAK DUŻO LUDZI ONI INNYCH CHORÓB NIE LECZĄ TO JEST CICHA ZAGŁADA LUDZI
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić