Kamil S. Sikora| 

Wyniszcza mózg, tarczycę, kości. Może przyczyniać się nawet do raka

127

Sposób, w jaki odżywiamy się na co dzień, ma ogromny wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Żeby uniknąć rozwoju wielu poważnych chorób, powinniśmy uważnie czytać skład produktów umieszczony na etykietach i unikać niektórych związków chemicznych. Jednym z nich jest sztuczny barwnik oznaczony symbolem E173. Dowiedz się, dlaczego należy go omijać szerokim łukiem i w jakich produktach się znajduje.

Wyniszcza mózg, tarczycę, kości. Może przyczyniać się nawet do raka
Eksperci strzegają: w gumach do żucia znajduje się krzemian aluminiowo-wapniowy i krzemian aluminiowo-sodowy (E554) (Licencjodawca, WYTRAZEK)

Toksyczną substancję, jaką jest aluminium (E173), możemy znaleźć w zarówno w żywności, jak i w opakowaniach i w wielu kosmetykach. Jak się okazuje, nadmierne stężenie tego sztucznego barwnika w naszym organizmie wpływa niekorzystnie na układ nerwowy, rozrodczy i krwionośny. Poza tym może przyczyniać się do rozwoju chorób tarczycy, osłabiać wytrzymałość kości, a nawet zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet.

Kumulacja glinu w organizmie osłabia pamięć, upośledza prawidłową koordynację ruchową, może wywołać drżenie mięśni, zaburzenia mowy i paraliż. Obecność aluminium w centralnym układzie nerwowym jest jednym z czynników ryzyka choroby Alzheimera, Parkinsona, autyzmu czy demencji. Aluminium jest powszechnie stosowane do produkcji opakowań, takich jak folia spożywcza, puszki aluminiowe, kartony do przechowywania napojów, nakrętki i tacki jednorazowe. Ten niebezpieczny pierwiastek znajduje się również w aluminiowych garnkach.

Na szkodliwe działanie aluminium jesteśmy narażeni, sięgając także po cukierki i torty, które są barwione na srebrny kolor. W ciastach i wyrobach cukierniczych znajdziemy fosforan aluminiowo-sodowy, emulgator oznaczony jako E 541. Z kolei w gumach do żucia znajduje się krzemian aluminiowo-wapniowy i krzemian aluminiowo-sodowy (E554) używany do produkcji cukru i soli.

Pamiętajmy, że aluminium zawierają również takie kosmetyki jak balsamy do opalania, dezodoranty, antyperspiranty, szampony i pasty do zębów. Preparaty medyczne także mogą zawierać aluminium. Wodorotlenek glinu jest obecny w niektórych lekach przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych, także środkach stosowanych na zgagę i nadkwasotę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić