Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Eksperci nie mają wątpliwości. To główni winowajcy raka

186
Podziel się:

Istnieje wiele czynników, które uszkadzają komórkę DNA w taki sposób, że zaczyna funkcjonować inaczej, niż powinna – rośnie, namnaża się i rozprzestrzenia. Szacuje się, że zaledwie 5-10 proc. zachorowań na nowotwory ma podłoże dziedziczne. Znakomitą większość stanowią czynniki środowiskowe oraz styl życia – w tym przede wszystkim dieta. Które produkty w największym stopniu odpowiadają za rozwój raka?

Eksperci nie mają wątpliwości. To główni winowajcy raka
Cukier to "paliwo" dla raka. Może być ukryty w wielu produktach spożywczych np. owocach w syropie (Licencjodawca, Alkestida)

Cukier

Liczne badania nie pozostawiają wątpliwości – związek między spożywaniem dużych ilości cukru a zwiększonym ryzykiem zachorowań na raka jest niezaprzeczalny. Uważa się, że cukier jest swoistym "paliwem" dla nowotworu. Wpływa na jego rozwój i szybsze namnażanie w organizmie. Niestety na rynku coraz trudniej o produkty bez dodatku cukru. Sacharoza ukrywa się w wielu produktach spożywczych, których byśmy o to nie podejrzewali np. w wodach smakowych, pieczywie, czy produktach z dopiskiem "light".

 Wysoko przetworzona żywność

Nauka nie pozostawia złudzeń, regularne spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa jest związane z większą częstością zachorowania na nowotwory złośliwe. Najbardziej narażone są osoby, które codziennie spożywają wędliny czy smażone mięso.

Przetworzone mięso to takie, które zostało poddane obróbce termicznej (np. przedłużonemu smażeniu, tradycyjnemu grillowaniu, wędzeniu), soleniu, peklowaniu, marynowaniu, fermentacji (dojrzewaniu) lub innym procesom polepszającym smak lub wydłużającym okres przydatności do spożycia. W tego typu mięsie często obecne są azotany, które później przetwarzają się w nitrozoaminy, co zwiększa ryzyko nowotworzenia. Dlatego też lepiej kupować mięso nieprzetworzone i mieć kontrolę nad jego obróbką – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Kinga Głaszewska, dietetyczka.

Palenie papierosów

Od wielu lat wiadomo, że tytoń zwiększa ryzyko raka i to niemal każdego narządu wewnętrznego. Już w latach 80. Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) ogłosiła, że palenie papierosów powoduje nie tylko raka płuca, ale także raka układu oddechowego, raka trzustki i dolnej części układu moczowego. W 2004 r. oficjalna lista chorób wywoływanych przez tytoń zawierała 14 różnych nowotworów.

Tytoń zawiera ok. 40 substancji o potwierdzonym działaniu rakotwórczym, w tym benzopiren czy formaldehyd – podkreśla Głaszewska.

Opalanie się bez użycia filtrów przeciwsłonecznych

Nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować rozwojem czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry, który wywodzi się z melanocytów – komórek barwnikowych zawierających melaninę, odpowiedzialnych m.in. za brązowienie skóry pod wpływem słońca.

Kremy z filtrem dzięki różnym mechanizmom są w stanie rozpraszać lub odbijać to promieniowanie i przez to zapobiegają rozwojowi czerniaka. Obserwacje trwające około piętnastu lat wykazały, że redukcja ryzyka wynosi nawet 50 proc. Czyli o połowę mniej przypadków czerniaków występowało w grupie osób stosujących filtry w porównaniu z tymi, które tych filtrów nie stosowały – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w Rzeszowie oraz sekretarz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Smog

Smog, który powstaje w wyniku spalania węgla, ma tragiczne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Eksperci podejrzewają, że oddychanie zanieczyszczonym przez smog powietrzem wpływa negatywnie nie tylko na zachorowalność na raka płuca, ale również wiążą się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju białaczki, raka piersi, mózgu i wątroby.

Alkohol

Szacuje się, że od dwóch do czterech procent wszystkich przypadków nowotworów spowodowanych jest pośrednio lub bezpośrednio przez alkohol. Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi u kobiet.

Pigułki antykoncepcyjne

Ginekolodzy od lat alarmują, że o ile stosowanie antykoncepcji hormonalnej pomaga w ochronie przed niektórymi rodzajami raka (np. jajnika), o tyle zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Szacuje się, że u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, ryzyko raka piersi wzrasta o 20 proc.

Otyłość

Otyłość to bez wątpienia choroba XXI wieku, która stale przybiera coraz to większe rozmiary. Wciąż niewiele osób wie, że powoduje szereg rodzajów raka, m.in. piersi, nerek, okrężnicy, odbytu, przełyku czy trzustki.

Implanty

Silikonowe implanty piersi mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka. Rzadkim powikłaniem po założeniu implantów piersi może być bowiem chłoniak, czyli najczęściej spotykana forma nowotworu krwi. Chłoniaki należą do grupy nowotworów złośliwych pochodzących z układu chłonnego. Zajmuje węzły chłonne, śledzionę, szpik kostny, krew oraz inne narządy. Może mieć przebieg agresywny albo przewlekły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(186)
benek
miesiąc temu
nie ma komórek DNA
Janek
miesiąc temu
Tylko 2 biliony skradzione za PO-PSL są w akcjach zainwestowane w ETS prowizja się dzielą to taka ich doktryna kradzież dzielisz się
Janek
miesiąc temu
Teraz to elita brukselka zarabia na co2 bo biliony są zainwestowane w tzw ETS czyli parapodatek
Janek
miesiąc temu
Kiedyś żyły różne ludy i technika była wyższa niż dzisiej A katastrofy klimatyczne były i będą bez względu co by ludzie nie robili natury nikt nie zatzyma
Mumia
miesiąc temu
Od kiedy mięso i to czerwone jest przeciwwskazaniem do jedzenia? Proszę doprecyzować w materiale, że chodzi o kupione wysokoprzetworzone czyli zawierające substancje chemiczne w tym azotany i azotyny. W żaden sposób mięso od żeźnika przygotowane w domu zawierające "normalne" przyprawy nie jest przyczyną powstawania raka! Szkoda, że w artykule nie wspomniano o stresie - zaraz po cukrze, to właśnie te dwa pierwsze w tym żarcie wysokowęglowodanowe są pierwszym przyczynkiem do każdej choroby zarówno metabolicznej, kardiologicznej jak i nowotworowej.
J.A
miesiąc temu
W tym roku pierwszy raz w życiu nie posmarowałem się filtrem , bo zalecają i co p po parzenie 3 stopnia. Więcej tego nie zrobię tylko, olej lniany lub ropa
kik
miesiąc temu
palenie weglem i drzewem nie wplywa na atmosfere to jest wielka sciema smog.a ile aut wytwarza smog tego eksperci nie mowia.
Jaś
miesiąc temu
Dodaj do tego śnięte ryby i będzie git!
🤡🤡🤡
miesiąc temu
Naturalne cycki są zdrowsze i bardziej podniecają facetów !!!
Mr.
miesiąc temu
Całe szczęście bo myślałem, że głównie chemia w jedzeniu...
gds
miesiąc temu
he,he,he ale moja matka nie wie,że to trucizna słodzi prawie 5 łyżeczek dodaje łyżeczkę miodu i łyżeczkę soku malinowego do szklanki herbaty !! A jeśli chodzi o tego raka to opowiada,że w młodości łapała rękami raki w rzece, teraz nie wie co to choroby czy katar a ma zaledwie 95 lat i pełną sprawność umysłową i fizyczną ! !!
Irka
miesiąc temu
"uszkadzają komórkę DNA"??? Co za bełkot XD Nie ma komórki DNA, w każdej ludzkiej komórce jest DNA które jest nośnikiem informacji genetycznej, każda komórka musi się namnażać żeby organizm żył. Może warto by było konsultować takie artykuły z kimś kto przynajmniej w liceum miał biologię?
Jagna77
miesiąc temu
Filtry w kremach na opalanie nie dość że hamują naturalne przyswajanie Wit D przez skórę, która jest KLUCZOWA we wszystkich procesach komórkowych organizmu przyczyniając się do wzmocnienia odporności i likwidowania komórek nowotworowych, a także poczytajcie sobie skład jaka chemią się smarujecie i czy te substancje nie przyczyniają się do powstawania raka. Druga sprawa to zatrute jedzenie azotanami i glutaminianem sodu i tylko producenci wiedzą jakimi substancjami jeszcze. Zboża i warzywa z glifosatem. O cukrze to nawet nie wspomnę, wszyscy są od niego UZALEŻNIENI!Oni nas trują codziennie i nawet o tym nie wiecie.
Darek
miesiąc temu
Pigułki antykoncepcyjne chronią przed nie chcianą ciążą... Smog ze spalania węgla?, a kto i ile pali w piecach, kuchniach węglowych węglem?!... Węgiel nie opłaca się, bo trzeba wynosić popiół z pieca a panie mają pomalowane paznokcie, nie wszystkie... Zapytajcie ekspertów, dlaczego kominy ze zwykłej cegły, które odprowadzały dym z pieca kiedyś, nie nadają się do odprowadzania spalin z gazu ziemnego, tylko potrzeba rury kwasoodpornej?, bo spaliny z gazu ziemnego są mokre i kwaśne, rozpuszczają każdą cegłę... A co z naszymi płucami, co ze smogiem wytwarzanym z palenia śmieci i plastików?!...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić