Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Wystarczy dodać wodę. Tani patent na ból stawów

4

Soda oczyszczona to dobrze znany związek chemiczny, który wykorzystywany jest w kuchniach na całym świecie. Ale soda oczyszczona ma wiele innych zastosowań, które mogą pomóc w leczeniu różnych dolegliwości takich jak zakwaszenie organizmu czy infekcje układu moczowego.

Wystarczy dodać wodę. Tani patent na ból stawów
Na co pomaga soda oczyszczona? (Getty Images, OPREA FLORIN)

Pomoże zwalczyć objawy przeziębienie i grypy

Soda oczyszczona, po zmieszaniu z ciepłą wodą, staje się idealnym środkiem do łagodzenia bólów gardła. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym jest w stanie niszczyć bakterie i wirusy, co pomaga zmniejszyć stan zapalny oraz unieszkodliwić rozwijającą się infekcję.

Regularne picie wody z dodatkiem sody oczyszczonej - nawet do trzech razy dziennie - może skutecznie zwalczyć pierwsze objawy grypy i przeziębienia.

Pasta z sody na rany

Soda oczyszczona ma właściwości bakteriobójcze, co sprawia, że jest skutecznym narzędziem do przemywania ran. Może być używana do zmniejszania stanów zapalnych, a także do łagodzenia swędzenia po ugryzieniach owadów.

Wystarczy przygotować pastę z sody i wody, a następnie nałożyć ją na swędzące miejsce. Stosowanie sody oczyszczonej w ten sposób pomoże zmniejszyć obrzęk i przyniesie ulgę.

Remedium na zgagę

Soda dzięki swoim właściwościom może być skutecznym lekiem na zgagę. Wystarczy już pół łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance wody (200 ml), którą powinno się pić po każdym posiłku.

Taki napój przyczynia się do poprawy pracy całego ciała, a przede wszystkim reguluje pH, czyli poziom zakwaszenia organizmu. Dzięki temu soda staje się lekiem na niestrawność, pieczenie w przełyku i zgagę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Test na zakwaszenie żołądka

Czy soda oczyszczona jest dobra na cholesterol?

Osobom, które borykają się z problemem podwyższonego poziomu cholesterolu, często zaleca się stosowanie sody. Ta prosta substancja może pomóc w regulacji poziomu cholesterolu we krwi.

Niemniej, istnieje pewna grupa osób, które powinny zachować szczególną ostrożność w stosowaniu sody. Mowa tu o osobach cierpiących na nadciśnienie tętnicze, zwanych potocznie ciśnieniowcami.

Dla nich zbyt duża ilość sodu w organizmie może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek suplementacji, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdzi się przy zapaleniu pęcherza

Jednym z naturalnych sposobów na zwalczanie infekcji układu moczowego jest stosowanie mieszanki sody oczyszczonej z wodą. Ten prosty, a jednocześnie skuteczny środek, działa poprzez obniżanie poziomu kwasu w moczu.

Dzięki temu narządy układu moczowego są chronione przed namnażaniem się bakterii i wirusów, które są głównymi sprawcami nieprzyjemnych dolegliwości związanych z infekcjami układu moczowego.

Pomoże na zakwasy

Soda oczyszczona ma również zdolność do łagodzenia zakwasów, które mogą wystąpić po zbyt intensywnym treningu. Właściwości sody wpływają na bóle i sztywność mięśni, które są spowodowane kwasem mlekowym.

Zadziała w przypadku bólu stawów

Zakwaszenie organizmu, które wiąże się m.in. z wysokim poziomem kwasu w moczu, krwi czy w tkankach, jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwijania wielu chorób. Do tych schorzeń zalicza się na przykład zapalenie stawów czy dna moczanowa.

Regularne spożywanie sody oczyszczonej z wodą może okazać się niezwykle pomocne w tych przypadkach. Soda neutralizuje poziom kwasu, co przyczynia się do złagodzenia objawów tych chorób.

Dodatkowe zastosowania sody oczyszczonej

Soda oczyszczona ma wiele innych zastosowań, które mogą okazać się pomocne w codziennym życiu. Na przykład, moczenie stóp w wodzie z dodatkiem sody może skutecznie usunąć ich nieprzyjemny zapach.

Pasta stworzona z sody i wody może z kolei pomóc w walce z problemem nadmiernego pocenia się. Soda oczyszczona jest również doskonałym środkiem do wygładzania zrogowaciałej skóry na łokciach.

Może również z powodzeniem zastąpić płyn do płukania jamy ustnej. Lecznicze właściwości sody oczyszczonej mogą pomóc także w leczeniu aft.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić