Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Zabójczy tłuszcz. Ulokowany w tym miejscu jest najbardziej szkodliwy

3

Lekarze i dietetycy od dawna ostrzegają, że nadwaga i otyłość sprzyja rozwojowi wielu poważnych schorzeń. Jak się okazuje, nie tylko tkanka tłuszczowa znajdująca się pod skórą, ale również ta, która obrasta narządy wewnętrzne, jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Dowiedz się, dlaczego tłuszcz trzewny jest tak niebezpieczny i w jaki sposób można się go pozbyć.

Zabójczy tłuszcz. Ulokowany w tym miejscu jest najbardziej szkodliwy
Tłuszcz zlokalizowany w tych okolicach jest bardzo groźny (Getty Images)

Tłuszcz trzewny znajduje się głębiej niż tłuszcz podskórny, dlatego nie jesteśmy go w stanie dotknąć. Ten rodzaj tkanki tłuszczowej gromadzi się wokół narządów wewnętrznych, przez co upośledza ich prawidłowe funkcjonowanie.

Nadmiar tłuszczu wisceralnego może wywołać takie poważne dolegliwości takie jak stłuszczenie wątroby, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, insulinooporność, cukrzyca, udaru mózgu, niektóre rodzaje raka oraz choroby nerek i trzustki.

Zdaniem naukowców osoby o figurze typu jabłko, u których tłuszcz gromadzi się w okolicach brzucha, są w większym stopniu narażone na rozwój poważnych schorzeń, niż te, które posiadają figurę typu gruszka. W drugim przypadku komórki tłuszczowe gromadzą się w obrębie ud, bioder i pośladków.

Nadmiar tłuszczu wisceralnego jest przede wszystkim spowodowany niezdrowym stylem życia. Żeby się go pozbyć i tym samym uniknąć problemów zdrowotnych należy całkowicie zrezygnować lub ograniczyć do minimum spożywanie napojów alkoholowych.

Z codziennej diety warto również pozbyć się wysokoprzetworzonej żywności, słodkich napojów gazowanych, słodyczy oraz produktów zawierających tłuszcze trans i znaczne ilości soli.

W walce z tłuszczem trzewnym naszym sprzymierzeńcem będzie jadłospis bogaty w owoce, warzywa produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze i chude białko. Nie wolno nam zapominać także o regularnej aktywności fizycznej. Jogging, pływanie, długie spacery i aerobik pomagają uniknąć wielu problemów ze zdrowiem wywołanych przez tłuszcz obrastający organy znajdujące się w naszym organizmie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić