Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 

Zaczyna się od swędzenia skóry. Sygnał, że wątroba wysiada

113

Bóle w dolnej części brzucha, przewlekłe zmęczenie czy zmiana koloru moczu, to dolegliwości, które mogą świadczyć o chorej wątrobie. Okazuje się, że zmiany na skórze to również objaw złej kondycji tego narządu. Sprawdź, jakie symptomy powinny cię zaniepokoić.

Zaczyna się od swędzenia skóry. Sygnał, że wątroba wysiada
Swędząca skóra może być objawem chorej wątroby

Wątroba to największy gruczoł w naszym organizmie, który odgrywa bardzo ważną rolę w wielu procesach metabolicznych. Kiedy ten organ zaczyna szwankować, wówczas prawidłowa praca jelit zostaje zaburzona, a cenne składniki odżywcze ze spożywanego pokarmu nie są przez nie odpowiednio wchłaniane.

Nieszczelność jelit spowodowana złą kondycją wątroby powoduje takie dolegliwości jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz alergie i nietolerancje pokarmowe.

Inną dolegliwością związaną ze złym stanem wątroby, jest wzrost ciśnienia krwi i zatrzymanie sodu w organizmie. W tej sytuacji u chorego może znacznie powiększyć się obwód brzucha i pojawić się opuchlizna na twarzy oraz na dolnych i górnych kończynach.

Cholestaza to zastój żółci w drogach żółciowych i wątrobie. Ten stan chorobowy nierzadko objawia się zmianą barwy skóry na żółtą. Poza żółtaczką pacjenci często skarżą się na uporczywe swędzenie skóry. W tym przypadku świąd może być długotrwały lub pojawiać się co jakiś czas. Może mieć też różny stopień nasilenia.

U osób z chorą wątrobą uczucie swędzenia pojawia się na całym ciele, a najbardziej dokuczliwe jest w obrębie stóp i kończyn dolnych. Jeżeli od jakiegoś czasu swędzi cię skóra, to być może najwyższy czas zadbać o swoją wątrobę.

Inne zmiany skórne świadczące o chorej wątrobie to żółte kępki pojawiające się w okolicach oczu, przebarwienia, skóra banknotowa i rumień na dłoniach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić