Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 
aktualizacja 

Uważaj na taką wodę. Może mieć zabójcze działanie

5

Chociaż doskonale gasi pragnienie i orzeźwia, to pita w nadmiarze lub w niewłaściwym towarzystwie może być szkodliwa dla zdrowia. Czy warto pić wodę gazowaną?

Uważaj na taką wodę. Może mieć zabójcze działanie
Uważaj na taką wodę. Może mieć zabójcze działanie (sakai000)

Wyniki badań opublikowane w ''Journal of Nutritional Science and Vitaminology'' potwierdzają, że picie gazowanej wody nie sprawi, że zaczniemy tyć. Co więcej, woda gazowana pita na pusty żołądek zwiększa uczucie sytości, a to na pewno będzie sprzyjać odchudzaniu.

Inne badanie opublikowane w ''European Journal of Gastroenterology and Hepatology'' obaliło też mit o tym, że woda gazowana zakwasza organizm. Chociaż to produkt o lekko kwaśnym odczynie, to nie ma on żadnego wpływu na równowagę kwasowo-zasadową w naszym organizmie.

Co więcej, picie wody gazowanej zapobiega zaparciom i przyspiesza trawienie. Podczas zakupów należy jednak zwrócić uwagę na skład znajdujący się na opakowaniu. Wodę gazowaną z dodatkiem cukru, sztucznych aromatów i barwników lepiej omijać szerokim łukiem.

Chociaż picie wody gazowanej przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych naszemu organizmowi, to warto pamiętać, że znajduje się w niej kwas węglowy, który może negatywnie wpływać na stan naszego szkliwa nazębnego. Zmiękczone szkliwo staje się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Eksperci ostrzegają również, by nie łączyć wody gazowanej z cytrusami. Takie połączenie jest zabójcze dla zębów. Prowadzi do jego erozji szkliwa i nadwrażliwości.

Po wodę gazowaną nie powinny również sięgać osoby skarżące się na zgagę i refluks, gdyż wzmaga ona uciążliwe objawy tych dolegliwości. Napój może też powodować wzdęcia. Wszystko przez to, że bąbelki obecne w gazowanej wodzie gromadzą się w przewodzie pokarmowym. To dlatego też woda gazowana nie jest polecana osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego.

Warto zatem zachować umiar, ale też pamiętać, że woda gazowana pita od czasu do czasu na pewno nam nie zaszkodzi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić