Zakazany dla kobiet po 40-stce. Może prowadzić do raka piersi i jelit

4

Chociaż niektóre badania wskazują, że picie alkoholu w małych ilościach może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, to należy pamiętać, że jest to substancja toksyczna i rakotwórcza. Dlatego lepiej z niej zrezygnować, zwłaszcza jeśli jesteś po czterdziestce.

Alkohol jest szkodliwy
Alkohol jest szkodliwy (Getty Images)

Jesteś po czterdziestce? Odstaw alkohol

Eksperci zalecają przede wszystkim, by kobiety po 40. roku życia odstawiły białe wino. Ten trunek może bowiem powodować lub nasilać problemy skórne. Duże ilości białego wina wypijane regularnie zwiększają ryzyko rozwoju przewlekłej zapalnej choroby skóry, jaką jest trądzik różowaty. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest mało estetyczny rumień, który trudno zamaskować.

Alkohol nie jest też polecany paniom, które przechodzą menopauzę, gdyż może on nasilać nieprzyjemne objawy. Kobiety, które w trakcie przekwitania wypijały nawet lampkę winna dziennie, częściej skarżyły się na silne uderzenia gorąca i poty.
Alkohol zwiększa ryzyko rozwoju wielu groźnych nowotworów, w tym na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że każda dawka alkoholu zwiększa poziom prolaktyny w organizmie. Jest to hormon, który pomaga kontrolować owulację. Niektórzy eksperci podkreślają, że wysoki poziom tego hormonu może właśnie przyczyniać się do rozwoju tego niebezpiecznego nowotworu.

World Cancer Research Fund opublikowała listę najbardziej kancerogennych czynników. Znalazł się na niej alkohol, który, jak informuje ta międzynarodowa organizacja, może być odpowiedzialny nie tylko za rozwój raka piesi, ale i płuc, jelit, trzustki, skóry, prostaty, wątroby czy gardła.

Wszystko wskazuje na to, że warto, by nie tylko kobiety zrezygnowały po 40-stce z picia alkoholu. Również panowie powinni zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, czy ilości wypijanych przez nich napojów wysokoprocentowych, nie wpływają szkodliwie na ich zdrowie.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić