Kamil S. Sikora| 

Zatkane tętnice nie bolą. Ten objaw pojawia się 5 lat przed diagnozą

7

Chociaż zatkane tętnice nie bolą, to jest to stan zagrażający naszemu zdrowiu i życiu, gdyż wraz z upływem czasu może doprowadzić o rozwoju groźnej choroby, jaką jest miażdżyca. Dlatego lekarze apelują, aby nie bagatelizować nawet tych na pozór błahych objawów. Jak rozpoznać, że nasze tętnice są zapchane?

Zatkane tętnice nie bolą. Ten objaw pojawia się 5 lat przed diagnozą
Miażdżyca długo nie daje objawów (Licencjodawca)

Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna, na którą pracujemy przez całe nasze życie. Jest schorzeniem nieodwracalnym, a profilaktyka jest kluczowym elementem, który może zahamować, jest rozwój. Do głównych czynników zwiększających ryzyko miażdżycy zaliczamy: wysoki cholesterol, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość brzuszną, nieprawidłową dietę, wiek, a także występowanie miażdżycy w rodzinie i brak aktywności fizycznej.

Miażdżyca przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu, dając objawy, które łatwo przypisać innym problemom zdrowotnym. Jednym z takich symptomów są zaburzenia erekcji. Chociaż wielu panów może łączyć problemy w sypialni ze stresem, to badania wyraźnie pokazują, że problemy z potencją są objawem, który pojawia się trzy, a nawet pięć lat przed rozwojem zaawansowanych zmian miażdżycowych. Lekarze apelują więc do mężczyzn, aby w żadnym wypadku nie ignorowali tego znaku ostrzegawczego.

Gdy miażdżyca wyniszcza nasze narządy wewnętrzne, może dokuczać nam większa męczliwość, ogólne wyczerpanie, zmęczenie, a przy nawet krótkim spacerze pojawia się zadyszka. Pomimo tego, że zatkane tętnice nie bolą, to zaawansowana miażdżyca może już dawać dolegliwości bólowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Produkty, które zapobiegają miażdżycy

U pacjentów często jest diagnozowana dławica piersiowa, która z kolei objawia się bólem szczęki, karku czy bólami zlokalizowanymi w obrębie klatki piersiowej, są to tzw. bóle dławicowe. Chorzy skarżą się również na ból łydek, który nasila się w trakcie chodzenia, a ustępuje, gdy ciało jest w stanie spoczynku. Jest to chromanie przestankowe. W przebiegu miażdżycy może pojawić się również ból pleców oraz zmiany psychiczne, takie jak problemy z pamięcią krótkotrwałą, dezorientacja czy napady agresji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić