Wystarczą dwa tygodniowo. Krótka droga do miażdżycy, cukrzycy i zgonu

204

Eksperci ostrzegają przed piciem słodkich gazowanych napojów. Z najnowszych badań wynika, że nawet dwie puszki wypite w ciągu tygodnia podnoszą ryzyko wielu poważnych chorób, a nadmierne spożycie może prowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

Napoje gazowane zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci
Napoje gazowane zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Jedna puszka słodkiego napoju gazowanego o pojemności 330 ml zawiera ok. 39 gramów cukru. Wypicie jej, aż o 14 gramów przekracza dozwoloną dzienną dawkę cukru, a także znacznie podnosi ciśnienie tętnicze.

Nie od dzisiaj wiadomo, że częste sięganie po słodkie napoje gazowane jest jednym z głównych czynników ryzyka nadwagi i otyłości. Mimo to ich spożycie na całym świecie ciągle rośnie.

Naukowcy ze Stellenbosch University w Republice Południowej Afryki zrecenzowali wyniki 36 badań naukowych i przedstawili je w formie raportu zbiorczego. Raport ten został opublikowany w dzienniku naukowym, który prowadzi międzynarodowa organizacja medyczna - Endocrine Society.

Analiza dotyczyła wpływu napojów gazowanych na nasze zdrowie. Badacze potwierdzili, że picie zaledwie dwóch puszek w ciągu tygodnia znacznie podnosi ryzyko cukrzycy typu II.

Nasz raport pokazał, że regularne spożywanie napojów gazowanych, nawet w niedużych ilościach, prowadzi do pojawienia się zespołu metabolicznego, cukrzycy oraz nadciśnienia – powiedział kierownik badań Prof Faadiel Essop.

Wyniki badań udowodniły również znaczny wpływ nadmiernego picia gazowanych napojów na rozwój miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy ostrzegają, że częste sięganie po ulubiony słodki napój gazowany może prowadzić nawet do przedwczesnego zgonu.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić