Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Zauważyłeś je na paznokciach? Mogą zwiastować poważną chorobę

26

Zdrowe paznokcie mają równą i gładką powierzchnię, która przylega mocno do łożyska oraz jasną i jednolitą barwę. Natomiast jeśli zauważymy na paznokciach bruzdy i prążki, to być może jesteśmy odwodnieni albo w naszym organizmie rozwija się poważna choroba.

Zauważyłeś je na paznokciach? Mogą zwiastować poważną chorobę
Bruzdy i paski na paznokciach mogą świadczyć o chorobie (Getty Images, Tanawat Kraikun / EyeEm)

Poprzeczne bruzdy, które pojawiają się na płytce paznokcia, mogą być efektem częstego moczenia dłoni w wodzie lub bezpośredniego wystawiania ich na działanie detergentów. Inną przyczyną powstawania poprzecznych prążków na paznokciach jest częste malowanie i usuwanie lakieru do paznokci.

Tego rodzaju zmiany na paznokciach są czasem związane z ciągłym stresem. Prążki na paznokciach mogą być również objawem chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym i pokarmowym lub sygnalizować rozwój łuszczycy, łysienia plackowatego, bielactwa czy niedoczynności tarczycy. Zmiany wyglądu paznokcia mogą być spowodowane nieprawidłowym rozwojem jego macierzy i korzenia lub zaburzeniami metabolicznymi lub hormonalnymi.

Pionowe bruzdy na paznokciach można najczęściej zauważyć u osób w starszym wieku. Wraz z upływem czasu dochodzi do zaburzenia rogowacenia paznokcia. Pojawienie się wąskich prążków na paznokciach może oznaczać także deficyt niektórych związków mineralnych takich jak magnez, wapń i cynk. Pionowe bruzdy nierzadko świadczą też o zbyt małej ilości wody w organizmie.

Żeby zapobiec pojawianiu się bruzd na paznokciach, należy przede wszystkim pamiętać o codziennej higienie i pielęgnacji. Warto także regularnie dostarczać do organizmu odpowiednie ilości wapnia cynku i magnezu. Jeżeli mimo tego prążki nie znikną, wówczas powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić