Kamil S. Sikora| 

Zmniejsza mózg, buduje komórki rakowe. Tyle wystarczy, by żyć krócej

17

Lekarze od lat ostrzegają, że picie napojów zawierających procenty ma zgubny wpływ na nasze zdrowie i nie istnieje coś takiego jak "bezpieczna dawka alkoholu". Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Okazuje się, że nawet jedno piwo może mieć fatalne skutki dla naszego mózgu.

Zmniejsza mózg, buduje komórki rakowe. Tyle wystarczy, by żyć krócej
Alkohol zabija istotę szarą w mózgu, powoduje zmniejszenie jego objętości (Licencjodawca, frantic00)

Eksperci z brytyjskiej uczelni państwowej znajdującej się w Oksfordzie postanowili sprawdzić, w jaki sposób sięganie po napoje alkoholowe wpływa na pracę naszego mózgu. Wyniki najnowszych badań są zaskakujące. Po przeanalizowaniu danych medycznych 25 tys. dorosłych osób, które dotyczy zmian zachodzących w mózgu spowodowanych regularnym piciem alkoholu, naukowcy doszli do wniosku, że nawet niewielkie ilości trunku mogą zaburzać prawidłową pracę układu nerwowego.

Jak się okazało, małe dawki napojów procentowych zmniejszają objętość istoty szarej znajdującej się w korze mózgowej. Ta bardzo istotna część ośrodkowego układu nerwowego jest odpowiedzialna za takie mechanizmy jak zapamiętywanie i przetwarzanie informacji, poruszanie się, myślenie abstrakcyjne, inteligencję, pisanie i mówienie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 5 mitów na temat piwa bezalkoholowego

Wyniki innych badań przeprowadzonych jeszcze w 2018 r. przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie potwierdziły, że niewielkie dawki alkoholu pojawiające się regularnie w codziennej diecie, skracają życie. Zdaniem amerykańskich badaczy spożywanie co najmniej dwóch drinków przez cztery dni w tygodniu, aż o 20 proc. podnosi ryzyko przedwczesnej śmierci.

Z kolei wyniki analizy opublikowane na łamach czasopisma medycznego "The Lancet Oncology" udowodniły, że nierozsądne dawki alkoholu, a nawet tzw. umiarkowane picie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju komórek nowotworowych w organizmie. Jak się okazuje, za 740 tys. przypadków zachorowania na nowotwory, które co roku są rozpoznawane na całym świecie, odpowiedzialne jest picie alkoholu. Warto mieć to na uwadze nie tylko sięgając po wódkę czy inny wysokoprocentowy napój, ale również pijąc kolejne piwo czy lampkę wina.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić