10 kwietnia ogłoszą sensację. Przełomowe wyniki obserwacji czarnej dziury

361

W przyszłym tygodniu świat usłyszy o nowych, niezwykłych osiągnięciach astronomów. Wyniki ich wieloletniej pracy są określane mianem "przełomowych".

10 kwietnia ogłoszą sensację. Przełomowe wyniki obserwacji czarnej dziury
(East News, AFP)

O wszystkim dowiemy się 10 kwietnia. Tego dnia w Brukseli odbędzie się specjalna konferencja prasowa. Komisja Europejska, Europejska Rada ds. Badań Naukowych i przedstawiciele programu Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) zaprezentują wyniki obserwacji przestrzeni kosmicznej znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnej dziury.

Wydarzenie jest na tyle duże, że konferencje odbędą się jednocześnie w różnych zakątkach świata. Naukowcy spotkają się z dziennikarzami nie tylko w Brukseli, ale też w Santiago (Chile), Szanghaju (Chiny), Tokio (Japonia), Tajpej (Tajwan) i Waszyngtonie (USA). Transmisja z konferencji będzie też prowadzona na żywo w internecie.

Zdjęcie horyzontu zdarzeń? Portal ScienceAlert spekuluje, że na konferencji może zostać zaprezentowana pierwsza w dziejach fotografia horyzontu zdarzeń, czyli sfery otaczającej czarną dziurę. Bezpośrednia obserwacja czarnej dziury nie jest możliwa. Obserwacja horyzontu zdarzeń także jest trudna, ale teoretycznie możliwa.

Na czym polega program Teleskop Horyzontu Zdarzeń? Celem obserwacji prowadzonych w ramach EHT jest znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej czarna dziura Sagittarius A, która jest przynajmniej 30 razy większa od Słońca. W jej obserwacji bierze udział szereg radioteleskopów z całego świata, które razem generują olbrzymie ilości danych – tak duże, że do transportu twardych dysków z danymi trzeba używać samolotów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: W naszej galaktyce czai się supermasywna czarna dziura. Najlepszy jak dotąd dowód
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić