Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

70 proc. nastolatków jest uzależnionych od smartfonów i internetu

10
Podziel się

Problem uzależnienia od telefonów komórkowych czy internetu dotyka coraz większą grupę ludzi na całym świecie.

70 proc. nastolatków jest uzależnionych od smartfonów i internetu
(iStock.com, bowie15)
bETitzNh

Połowa amerykańskich nastolatków czuje, że jest uzależniona od urządzeń mobilnych. Z raportu Common Sense Media wynika, że blisko trzy czwarte młodych ludzi czuje nieodpartą potrzebę szybkiej odpowiedzi na wiadomość tekstową czy powiadomienia na portalach społecznościowych. 2/3 rodziców uważa, że ich dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami smartfonów, co często jest także powodem do kłótni pomiędzy nastolatkami a ich rodzicami. 69 proc. rodziców oraz 78 proc. nastolatków przynajmniej raz na godzinę sięga po swój telefon. Tego typu uzależnienie powiązane jest ze strachem, który zyskał już swoją nazwę. Nomofobia to lęk przed niemożliwością skorzystania z telefonu komórkowego.

Uzależnienia od smartfonów, telefonów czy internetu to uzależnienia behawioralne, które są związane z uzależnieniem od czynności. Czy mówimy o uzależnieniach behawioralnych, czy o uzależnieniach od substancji psychoaktywnych, to objawy są bardzo podobne. Pierwszą i podstawową jest silna potrzeba, są to myśli, które powodują, że nie można się skupić na niczym innym. Druga sprawa to utrata kontroli. Nie potrafimy gospodarować czasem, który przeznaczamy na tę czynność – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Anna Skobiej, specjalista terapii uzależnień w poradni Sensity.pl.

Niechęć przed rozstaniem z komórką może być również powodem niebezpiecznych sytuacji. Z raportu Pew Research Center wynika, że 59 proc. osób w wieku od 18 do 33 lat wysyła SMS-y podczas jazdy samochodem. Nierzadkim przypadkiem są także piesi wpatrzeni w ekrany smartfonów, którzy wchodzą na przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Amerykańscy naukowcy w publikacji "Fear of missing out, need for touch, anxiety and depression are related to problematic smartphone use" w Computers in Human Behavior udowodnili, że rozłąka ze smartfonem może prowadzić do przyspieszonego bicia serca i wzrostu ciśnienia.

bETitzNj

Pierwszymi symptomami sygnalizującymi uzależnienie są złe samopoczucie, podenerwowanie, stres, napięcie i nerwowość pojawiające się po odłożeniu telefonu komórkowego czy odejściu od komputera. W takich przypadkach osoba uzależniona szybko potrafi znaleźć wymówkę, aby ponownie sięgnąć po smartfona. Jest to klasyczny mechanizm iluzji i zaprzeczeń.

Często tłumaczymy to w taki sposób: korzystam z telefonu, bo tego wymaga ode mnie praca. Potrzebuję mieć wiedzę, kontakt, w związku z tym odkłada się te wszystkie argumenty, które płyną do nas ze świata zewnętrznego. Wtedy zaczyna to być niebezpieczne, ponieważ bez pomocy specjalisty trudno rozbroić te mechanizmy i samemu sobie poradzić z uzależnieniem – mówi specjalistka z poradni Sensity.pl.

Coraz bardziej zaawansowane technologie powodują powstawanie nowych rodzajów uzależnień. Groźnym zjawiskiem może być uzależnienie od przebywania w świecie wirtualnym. Poza tzw. chorobą symulatorową, którą może powodować nadmierne korzystanie z gogli VR, sprzęty do wirtualnej rzeczywistości mogą zastąpić nam rzeczywistość wirtualną.

bETitzNp

Gogle wirtualnej rzeczywistości pozwalają prawdopodobnie na odczuwanie jakiejś przyjemności, ponieważ wirtualny świat zazwyczaj jest atrakcyjny dla gracza czy osoby, która korzysta z tego sprzętu. To może powodować angażowanie go coraz intensywniej w świat wirtualny, pod tym względem może to być niebezpieczne – tłumaczy Anna Skobiej.

Zobacz także: Zobacz także: Uzależnienie od social media

Z uzależnieniem od smartfona czy internetu można próbować radzić sobie samemu. Wyznaczyć dzienny limit korzystania z urządzenia, wprowadzić do swojego życia różnego rodzaju aktywności, które uniemożliwiają korzystanie ze smartfona przez dłuższy czas, jak np. basen. Walkę z uzależnieniem warto rozpocząć już w szkole. W niektórych polskich szkołach wprowadzono zakaz korzystania z telefonów, dzieci mogą korzystać z nich tylko w trakcie jednej przerwy.

bETitzNq

Ciekawy pomysł na radzenie sobie z uzależnieniem ma start-up Yondr. Sprzedaje specjalne pokrowce, które po włożeniu do nich telefonów, są szczelnie zamykane. Odblokować pokrowiec i wyjąć telefon można wyłącznie w specjalnym punkcie, np. u nauczyciela. Z rozwiązania korzysta już sześćset amerykańskich szkół.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETitzNK
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(10)
Tadeo
4 lata temu
...otumanione maniaki chodzą po ulicy i nie patrzą....płaczu będzie coraz więcej...
Redek
4 lata temu
Tacy ludzie nie nadają się do pracy, są rozkojarzeni i nie mają zdolności manualnych. Smartfony wypaliły im mózgi ponieważ żyją za nich.
Beti
4 lata temu
wystarczy przejechać się metrem w Warszawie 95% pasażerów z telefonem w ręku.
bETitzNL
Monika
4 lata temu
Za 30 lat fizjoterapeuci będą mieli z nimi sporo pracy .
TEGO TYPU
4 lata temu
Jak padnie ten cały SKY-NET..., to poumierają... XD
Enmerkar
4 lata temu
To po prostu objaw ograniczenia umysłowego. Żadna osoba o IQ>90 nie będzie "uzależniona" od tępego gapienia się w telefon. Niczego wartościowego się w nim nie znajdzie.
Aska
4 lata temu
To nie zart. Od stycznia 2018 można dośtać ulgę na zwierzeta przy rozliczeniu podatku.
Krzysiek
4 lata temu
Nowa ulga podatkowa na zwierzeta weszła niedawno.
klusekj
4 lata temu
Ale jak sie najedzie kogos autem kto ma łeb w telefonie i wejdzie na ( swoim ) czerwonym to chyba nic nie grozi za takie cos ?
guru66
4 lata temu
To istna plaga. Jest bardzo niebezpieczna,szczegolnie na przejsciach dla pieszych,ktorzy sa w wirtualnej rzeczywistosci,ale ich ciala sa w realu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić