Wróć na
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
|
aktualizacja

Andrzej Duda i ułaskawienia. Polacy: koniec z tym przywilejem prezydenta!

676
Podziel się

W zeszłym tygodniu ujawniliśmy, że w 2019 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił 15 skazańców. Byli wśród nich również sprawcy tak ciężkich przestępstw, jak choćby rozboje. Postanowiliśmy zapytać Polaków, co sądzą o prawie łaski, które przysługuje w Polsce prezydentowi.

Andrzej Duda i ułaskawienia. Polacy: koniec z tym przywilejem prezydenta!
(East News, Bartłomiej Zborowski)
bCGVpXSd

Andrzej Duda z całą pewnością, jako kolejny już prezydent, zasłużył na przydomek "Łaskawy". Wprawdzie nie idzie w ilość, jak prezydenci Wałęsa i Kwaśniewski, których ułaskawienia liczono w tysiącach, no ale z tym drugim łączy go choćby to, że ułaskawił byłego partyjnego kolegę.

Tak jak Kwaśniewski odpuścił winy kompanowi z PZPR i SLD - Zbigniewowi Sobotce (miał też na koncie inne kontrowersyjne decyzje), tak przecież Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego z PiS.

Tylko w tym roku prezydent był łaskawy również wobec sprawców m.in. takich przestępstw jak: rozboje, stalking, kradzieże, prowadzenie po pijaku, czy groźby karalne. W poprzednich latach zdarzało mu się ułaskawić nawet zabójcę.

bCGVpXSf

Starcie Duda-Tusk? Prezydent dostał niewygodne pytanie o byłego premiera

Postanowiliśmy zapytać Polaków, co myślą o takiej prerogatywie głowy państwa, która zdaje się mieć korzenie w bardzo odległych czasach. Okazuje się, że Polacy są przeciwni temu rozwiązaniu.

45 proc. badanych uważa, że prezydent Polski nie powinien mieć prawa ułaskawiania sprawców najcięższych przestępstw. Przeciwnego zdania jest 26 proc. respondentów, z tego zaledwie 7 proc. zdecydowanie popiera obecne uregulowania prawne.

bCGVpXSl

A wy, jakie macie zdanie? Dajcie znać w komentarzach.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1036 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 16 – 20 sierpnia 2019 roku.

bCGVpXSm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGVpXSG
KOMENTARZE
(676)
Leon
11 miesięcy temu
O ulaskawieniu może decydować prezydent A nie długopis
Obatel
11 miesięcy temu
Prawo łaski dotyczyło tylko kary śmierci ! Jak zniesiono tą kare to i znikł ten przywilej prezydenta ! Cwaniaki utrzymali go dla własnej wygody !
Wazne argumen...
11 miesięcy temu
JakIe sa zasady takiego ulaskawiania ? Jakie trzeba spelnic wymogi ? JEZELI ULASKAWIA MORDERCE : Gdyby musial stanac oko w oko z rodzina zamordowanego jakby im wytlumaczyl swoja decyzje ?
bCGVpXSH
Gall
11 miesięcy temu
Odebrać tak ale immunitet sędziom - to komunistyczny przywilej , który musi być zniesiony w kolejnej kadencji PIS . W USA kraju najbardziej demokratycznie zrównoważonym na świecie nie istnieje coś takiego jak immunitet sędziowski - zabrać takie przywileje bo one wypaczają demokrację - teraz są równi i równiejsi .
Suewrenn
11 miesięcy temu
Polacy coś dużo chcą,za PO nie chcieli? Przypomnijmy sobie kogo bolek ułaskawił i kwachu.
Najnowsze komentarze (676)
zuzka
8 miesięcy temu
Powinna wrócić kara śmierci, a nie litować się nad wykolejeńcami, co udają skruchę. Ciekawe czy prezydent ułaskawiłby przestępcę, który zaatakowałby jego rodzinę.
Neutralny
9 miesięcy temu
Pomyślcie durnoty.... Duda ułaskawił 15 a Komorowski i Wałęsa tysiące skazanych. Czytajcie że zrozumieniem
yulo
10 miesięcy temu
Prawo łaski tylko w sprawach politycznych a nie karnych
DocNet
10 miesięcy temu
Ułaskawił kogoś za jazdę po pijaku? Zabójcę też? I rozbój też podlega prawu łaski? Jaka kasa tam poszła? Czy może polecenie z Nowogrodzkiej? Czy tak sam z siebie postanowił, że co tam zabójstwo, przestępcy dobrze z oczu patrzy... Wierzycie w to ostatnie?
sedzia
10 miesięcy temu
A dlaczego prezydent ułaskawia przestępcow??? Płacą mu za to?Napiszcie kogo ułaskawił??
se
10 miesięcy temu
na zdjęciu pasują do siebie - dwaj przestępcy. jeden podpisuje ustawy niezgodne z konstytucją a drugi nadużywa władzy. Obaj są zadowoleni z siebie. A suweren się cieszy.
kelts
10 miesięcy temu
Może ktoś napisze jaki to zabójca? Staruszkę za 5 zł? Czy potwora który molestował dziecko? Zabierać głos po poznaniu faktów. Uniewinnić każdego pomówiono lub sfabrykowano dowody. Czy każdy z uniewinionnych był bezsprzecznie winny?
Bubu
11 miesięcy temu
Rozboje to akurat małe przestępstwo. A komorek i kwach to dopiero kumpli ułaskawiali !!!
bCGVpXSz
Zbyszek
11 miesięcy temu
Ciekaw jestem ile kosztuje takie ułaskawienie?
Pik
11 miesięcy temu
Powinni znieść ten przywilej.
Wallenrod
11 miesięcy temu
Niemieckie trolle znów ryją w Polsce !
taki to los b...
11 miesięcy temu
Utrzymali bo z tego jest niezla kasa, gangus wplaca 5 mln i x 12 osob mamy niezla sumke...Po to idzie sie do polityki dzieci, nie dla 12 tys zł pensji tylko dla wladzy.
strąk
11 miesięcy temu
Teraz, skoro wprowadzono zasadę nadzwyczajnej rewizji, to warto napewno poważnie/drastycznie ograniczyć (na początek?) klasę skazanych, dla których prezydent mógłby okazywać łaskę. Niech politycy przedstawią narodowi kilka propozycji i wtedy wybierzemy tą, za którą większość narodu się wypowie.
sprawiedliwy
11 miesięcy temu
Ciekawe czy ułaskawi BANDYTÓW z PO i ZSL ??? [ a trochę ich mają i ich ukrywają ]
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić