o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
|
aktualizacja

Andrzej Duda i ułaskawienia. Polacy: koniec z tym przywilejem prezydenta!

676
Podziel się

W zeszłym tygodniu ujawniliśmy, że w 2019 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił 15 skazańców. Byli wśród nich również sprawcy tak ciężkich przestępstw, jak choćby rozboje. Postanowiliśmy zapytać Polaków, co sądzą o prawie łaski, które przysługuje w Polsce prezydentowi.

Andrzej Duda i ułaskawienia. Polacy: koniec z tym przywilejem prezydenta!
(East News, Bartłomiej Zborowski)
bEsmAfCd

Andrzej Duda z całą pewnością, jako kolejny już prezydent, zasłużył na przydomek "Łaskawy". Wprawdzie nie idzie w ilość, jak prezydenci Wałęsa i Kwaśniewski, których ułaskawienia liczono w tysiącach, no ale z tym drugim łączy go choćby to, że ułaskawił byłego partyjnego kolegę.

Tak jak Kwaśniewski odpuścił winy kompanowi z PZPR i SLD - Zbigniewowi Sobotce (miał też na koncie inne kontrowersyjne decyzje), tak przecież Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego z PiS.

Tylko w tym roku prezydent był łaskawy również wobec sprawców m.in. takich przestępstw jak: rozboje, stalking, kradzieże, prowadzenie po pijaku, czy groźby karalne. W poprzednich latach zdarzało mu się ułaskawić nawet zabójcę.

bEsmAfCf
Zobacz także: Starcie Duda-Tusk? Prezydent dostał niewygodne pytanie o byłego premiera

Postanowiliśmy zapytać Polaków, co myślą o takiej prerogatywie głowy państwa, która zdaje się mieć korzenie w bardzo odległych czasach. Okazuje się, że Polacy są przeciwni temu rozwiązaniu.

45 proc. badanych uważa, że prezydent Polski nie powinien mieć prawa ułaskawiania sprawców najcięższych przestępstw. Przeciwnego zdania jest 26 proc. respondentów, z tego zaledwie 7 proc. zdecydowanie popiera obecne uregulowania prawne.

bEsmAfCl

A wy, jakie macie zdanie? Dajcie znać w komentarzach.

bEsmAfCm

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1036 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 16 – 20 sierpnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEsmAfCG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(676)
zuzka
2 lata temu
Powinna wrócić kara śmierci, a nie litować się nad wykolejeńcami, co udają skruchę. Ciekawe czy prezydent ułaskawiłby przestępcę, który zaatakowałby jego rodzinę.
Neutralny
2 lata temu
Pomyślcie durnoty.... Duda ułaskawił 15 a Komorowski i Wałęsa tysiące skazanych. Czytajcie że zrozumieniem
yulo
2 lata temu
Prawo łaski tylko w sprawach politycznych a nie karnych
bEsmAfCH
DocNet
2 lata temu
Ułaskawił kogoś za jazdę po pijaku? Zabójcę też? I rozbój też podlega prawu łaski? Jaka kasa tam poszła? Czy może polecenie z Nowogrodzkiej? Czy tak sam z siebie postanowił, że co tam zabójstwo, przestępcy dobrze z oczu patrzy... Wierzycie w to ostatnie?
sedzia
2 lata temu
A dlaczego prezydent ułaskawia przestępcow??? Płacą mu za to?Napiszcie kogo ułaskawił??
se
2 lata temu
na zdjęciu pasują do siebie - dwaj przestępcy. jeden podpisuje ustawy niezgodne z konstytucją a drugi nadużywa władzy. Obaj są zadowoleni z siebie. A suweren się cieszy.
kelts
2 lata temu
Może ktoś napisze jaki to zabójca? Staruszkę za 5 zł? Czy potwora który molestował dziecko? Zabierać głos po poznaniu faktów. Uniewinnić każdego pomówiono lub sfabrykowano dowody. Czy każdy z uniewinionnych był bezsprzecznie winny?
Bubu
2 lata temu
Rozboje to akurat małe przestępstwo. A komorek i kwach to dopiero kumpli ułaskawiali !!!
Zbyszek
2 lata temu
Ciekaw jestem ile kosztuje takie ułaskawienie?
Pik
2 lata temu
Powinni znieść ten przywilej.
Wallenrod
2 lata temu
Niemieckie trolle znów ryją w Polsce !
taki to los b...
2 lata temu
Utrzymali bo z tego jest niezla kasa, gangus wplaca 5 mln i x 12 osob mamy niezla sumke...Po to idzie sie do polityki dzieci, nie dla 12 tys zł pensji tylko dla wladzy.
strąk
2 lata temu
Teraz, skoro wprowadzono zasadę nadzwyczajnej rewizji, to warto napewno poważnie/drastycznie ograniczyć (na początek?) klasę skazanych, dla których prezydent mógłby okazywać łaskę. Niech politycy przedstawią narodowi kilka propozycji i wtedy wybierzemy tą, za którą większość narodu się wypowie.
bEsmAfCz
sprawiedliwy
2 lata temu
Ciekawe czy ułaskawi BANDYTÓW z PO i ZSL ??? [ a trochę ich mają i ich ukrywają ]
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić