Wróć na
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
|

Andrzej Duda ma problem. Nazywa się Beata Szydło [BADANIE]

316
Podziel się

W tej apokalipsie nie będzie czterech jeźdźców. Tylko jeden, a raczej jedna. A imię jej będzie Beata. Beata Szydło. Tak, to ona może pomieszać prezydentowi Andrzejowi Dudzie plany dotyczące reelekcji.

Andrzej Duda ma problem. Nazywa się Beata Szydło [BADANIE]
(East News, Wojciech Stróżyk)
bCNfGYGJ

Polityka to wielopłaszczyznowa arena gry. Gry o wpływy, o władzę, o forsowanie własnej wizji świata. Wszystko rozbija się o skuteczność i... wykorzystywanie nadarzających się okazji, bądź kreowanie tych pożądanych.

Jednym z najbardziej mocarnych polityków Prawa i Sprawiedliwości jest w tej chwili była premier Beata Szydło. Wprawdzie nie zajmuje żadnego prestiżowego stanowiska, bo europoselski mandat to bardzo dobrze opłacana, ale jednak tylko polityczna ławka rezerwowych, ale ostatnie wybory dobitnie pokazały, że cieszy się rekordowym zaufaniem Polaków.

Była premier dostała ponad pół miliona głosów, bijąc tym samym - i to z zapasem - dotychczasowego lidera, również b. premiera, Jerzego Buzka (393 tys.). Mało tego, jak donosiła w swoich tekstach "Gazeta Wyborcza", otoczenie polityk PiS miało twierdzić, że gdyby nie obecność na wspólnej liście Patryka Jakiego, to ten wynik byłby jeszcze lepszy i oscylował w granicach niewyobrażalnych 700 tys. głosów.

bCNfGYGL

Czy Jarosław Kaczyński pozbawiając urzędu szefa Rady Ministrów miał (ma) makiaweliczny plan wobec Beaty Szydło? Schowanie jej na troszkę, delikatnie dawkowanie wyborcom tak, aby mogła powrócić w glorii i chwale i stanąć w szranki w wyborach prezydenckich? Tego nie wiemy, pewne jest jednak to, że przynajmniej część PiS-owskiego aktywu marzy o takim scenariuszu.

Andrzej Duda wybił się bowiem kilkakrotnie na niezależność od partii Kaczyńskiego, a przecież ta nie po to zrobiła prezydentem byłego członka Unii Wolności i mało znanego posła, by tak szybko zapomniał o długu wdzięczności jaki u nich zaciągnął.

Za Beatą Szydło przemawiają więc świetne notowania u wyborców, zdawałoby się niewyczerpane pokłady wierności wobec swojego środowiska, ale też względy prestiżowe: mogłaby zapisać się na kartach historii jako pierwsza prezydent Polski i to wywodząca się ze środowiska, któremu czyni się zarzuty bycia niewrażliwym na prawa i potrzeby kobiet. To byłby polityczny szach-mat.

Na nasze zlecenie przeprowadzono też badanie na panelu Ariadna, w którym zapytaliśmy, czy kandydatura Szydło na prezydenta byłaby dobrym pomysłem. Wyniki nie są optymistyczne dla prezydenta Dudy.

bCNfGYGR

Wprawdzie aż 47 proc. respondentów ocenia ten pomysł negatywnie, ale analizując sam dobór kandydatów w prezydenckim wyścigu warto spojrzeć na inny wykres.

Na ten dotyczący badanych określających się jako tzw. "zwolennicy PiS". Tutaj aż 47 proc. pozytywnie ocenia kandydaturę Szydło, a już tylko 28 proc. jest przeciwnego zdania.

A nie jest przecież tajemnicą to, że żeby wygrać wybory prezydenckie, najpierw trzeba wygrać bój o "namaszczenie" w nich przez własne środowisko polityczne. Jeśli Beata Szydło stanie w szranki, Andrzejowi Dudzie będzie o to naprawdę bardzo ciężko.

bCNfGYGS

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1034 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 31 maja – 3 czerwca 2019 roku.

Przeczytaj też:

bCNfGYGT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNfGYHm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(316)
1,2....
rok temu
Szydło wyszło z wora i niech tam WRACA !!!
andre 59
rok temu
Czy wyście już na łby poupadali? Gosiewska wice-marszałkiem a szydło niby ma być prezydentem? Czyim pytam się? Porąbało was całkiem
obiektywny
rok temu
"Jednym z najbardziej mocarnych polityków Prawa i Sprawiedliwości jest w tej chwili była premier Beata Szydło" - i to jest niezbity dowód na to, jak marnej kondycji intelektualnej i kompetencyjnej jest ta śmieszna partia.
bCNfGYHn
ok
rok temu
Takie toto w podkolanowkach, ma zaufanie ale napewno nie Polakow , tylko Wolakow za 500+
POwiec
rok temu
Jak ja tej jęczącej baby nie znoszę!
Najnowsze komentarze (316)
Obywatel
9 miesięcy temu
Sam pomysł aby ta kobieta mogła startować w wyborach oznacza ze jesteśmy gorzej niż republika bananową. Daj Polakom władze to sami się wykończą. Kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą. Ktoś to kiedyś powiedział i to prawda. Bo taki właśnie jest w Polsce.
Zofia Filo, M...
11 miesięcy temu
Nieśmiało zwracam uwagę, że miejsce chama nie jest w hamaku, ale w chamaku - taka drobna rUżnica ;). Zaś niejsce gumofilca jest, wespół z tym wybranym gumofilcem do pary i widłami teściowej tuż przy swojskiej kupie 9noju... 700 tysięcy gumofilców?!? To tylko w niektórych krajach jest możliwe.
redaktorku
12 miesięcy temu
Ona nie potrafi nawet jeździć autem.
dylemat dykta...
12 miesięcy temu
Głupi, głupszy, najgłupszy...kogo Jaro wybierze?
Beta
12 miesięcy temu
Kaligula zrobił konia senatorem, a Polacy ...........
neo
12 miesięcy temu
Każdy, byle nie z sekty
2 sort
12 miesięcy temu
Tylko nie broszka - za pazerna na kasę.Znacznie lepszy był by jak już człowiek z beretem na głowie.Tym bardziej że tak jak on,nikt nie zna się na rządzeniu,stawianiu płotów,zakazów i nakazów
Gaja
12 miesięcy temu
Bardzo dziwne , wręcz podejrzane są te wszystkie badania !!! Dziwnym trafem wszędzie gdzie tylko czytam komentarze : czy to na wp, interia, onet czy FB, Pn, Tw znakomita większość jest przeciwna i źle ocenia obecną władzę !!! oraz ''szydło'' i "dudę" !!! A tu ZONK !!! najwyższe poparcie !!! JAK ZA KOMUNY !!!!
bCNfGYHf
rak
12 miesięcy temu
ty bratku dudowy jesteś zero, ale takiej ścierki to ten kraj nie przetrzyma na stołku prezydenckim!!
ixi
12 miesięcy temu
Jakby została prezydentką ,to chyba by nosiła by już dwie brochy.
znafca
12 miesięcy temu
to tylko świadczy o poziomie większości społeczeństwa chodzącego na wybory. Łatwo je omamić , przekupić i wmówić największą brednię . Np. mobilizacja wobec wymyślonego sprytnie się wroga . Spinamy po ślady i walczymy z rezydentami , sędziami , nauczycielami a teraz z pe dałami. Zbawca narodu obiecuje rozwiązać wszystkie problemy i wolno myślący mogą się jednoczyć !
fela
12 miesięcy temu
Baba na miarę gawiedzi, która na nią głosuje, strach bać się, zawzięta publicznie, nieokrzesana i bezczelna w różnych wymiarach
major
12 miesięcy temu
Moje badanie mówi zupełnie co innego! Ani jeden i ani jedna nie nadają się na urząd Prezydenta!
jas
rok temu
Nie było chyba do tej pory rządu po 1989 r. posługującego się niemal codziennie i nagminnie kłamstwem i wmawianiem społeczeństwu, że białe jest czarne a czarne jest białe (parafrazując słowa wieszcza w osobie prezesa partii).
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić