o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Antarktyda. Padł rekord temperatury. "Odczyt jest imponujący"

25
Podziel się

Badacze zarejestrowali na Antarktydzie niezwykle wysoką temperaturę. Pięć lat wcześniej argentyńscy naukowcy odnotowali wynik 17,5 stopni Celsjusza. Teraz okazało się, że rekord został pobity.

Antarktyda. Padł rekord temperatury. "Odczyt jest imponujący"
(Getty Images, Anadolu)
bDTepsgl

Spostrzeżenia dokonali badacze z argentyńskiej stacji Esperanza. Jak podaje "9 News", informacja została nagłośniona przez Światową Organizację Meteorologiczną Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej przedstawiciele trafili na publikację Esperanzy na Twitterze i postanowili podać ją dalej.

Na Antarktydzie odnotowano temperaturę 18,3 stopni Celsjusza. Wynik wywołał zamieszanie w kręgach naukowców. James Renwick, klimatolog z Victoria University of Wellington, przyznał w rozmowie z "Guardian Australia", że przedstawiciele Światowej Organizacji Meteorologicznej rozważają zwołanie zebrania w tej sprawie.

Dlaczego temperatura na Antarktydzie się podnosi?

Podnoszenie się temperatury na Antarktydzie stanowi konsekwencję globalnego ocieplenia. "9 News" podaje, że Półwysep Antarktyczny stanowi jeden z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi.

bDTepsgn
Zobacz także: Zobacz też: Alarmujące dane naukowców. Glony i bakterie a globalne ocieplenie

W ciągu zaledwie pół wieku temperatura na Antarktydzie wzrosła o 3 stopnie Celsjusza. Według szacunków badaczy, na północno-zachodniej części regionu zaobserwowano recesję aż 87 proc. lodowców. W ciągu ostatnich 12 lat te zmiany nabrały dodatkowego tempa.

bDTepsgt

Odczyt jest imponujący, ponieważ minęło zaledwie pięć lat od ustanowienia poprzedniego rekordu i jest on o prawie jeden stopień Celsjusza wyższy. Jest to znak ocieplenia, które miało tam miejsce, znacznie szybciej niż średnia globalna – wyjaśnił James Renwick w rozmowie z "Guardian Australia".

Stacja badawcza Esperanza zbiera dane na temat zmian na Antarktydzie od 1961 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTepsgO
KOMENTARZE
(25)
...
rok temu
Naukowcy powinni tam siedzieć i szukać tego co zostanie odsłonięte na lodowcu.
witek
rok temu
u nas też przecież rekordowo ciepła zima
jaro..
rok temu
bajdoły , ostatnio jeden siedział na bryle lodu i płakał że lód się topi
bDTepsgP
janusz
rok temu
Kupie 6300 m działki na antarktydzie pod budowę biedronki. Oferty na priw
Szyba
rok temu
A jak zacznie się epoka lodowcowa to co wtedy powiedzą naukowcy? Będą kazali podpalać szyby naftowe na całym świecie aby ocieplic klimat
Najnowsze komentarze (25)
robi
rok temu
Nauka jest dyktaturą... a nie kwestią wiary. Wykład Pana Marcina Popkiewicza - "Ocieplenie klimatu.Fakty i mity". Polecam.
komuna won
rok temu
Transformacja planety w toku, Bóg przygotowuje raj dla chrześcijan.
FDS
rok temu
poczytajcie o swiecie, to normalne rzeczy dzisiaj stopniejetutaj gdzie bylo zimno a zamrozi gdzie bylo goraco. Matka natura wie lepiej od nas. GLOBALNE OCIEPLENIE HEHEHEHE
$$$
rok temu
Towarzysze naukowcy ,towarzysze dziennikarze , zapraszam do symulatora ruch ziemi względem słońca, zapraszam do czytania poważnych dzieł naukowych , odradzam bajki naukowe. Za ociepleni klimatu odpowiada PRECESJA - ruch osi ziemi.Szanowni korespondenci i komentatorzy ,czas zapoznać się z tym faktem naukowym.
janusz
rok temu
Kupie 6300 m działki na antarktydzie pod budowę biedronki. Oferty na priw
kapeć
rok temu
więcej plastiku! bo za zimno, poza tym tańsze będzie ogrzewanie. Same plusy
jaro
rok temu
przez roztopiony lód planeta zaczęła się bronić przed ludżmi uwalniając bakterie nam nieznane
opo
rok temu
Może i Bałtyk w końcu się ociepli......
bDTepsgH
mama
rok temu
super już czekam az nad bałtykiem będzie ciepło jak w egipcie :)
haraokiri
rok temu
Jeśli wziąć pod uwagę skalę kontynentalnych pożarów to nie dziw że temperatura podskoczyła.
gosc
rok temu
byla...bylem przez ponad rok na Antarktydzie w 2002-2004 i byla taka temperatura podczas krotkiego antarktycznego lata..piszecie bzdury
ann
rok temu
to cieplej niż dziś u nas, niedlugo kolejny kontynent do zasiedlenia będzie
Obalic PiS
rok temu
Rekord okradania Polakow pr,ez PiS !!! PiS okrada Polakow biednych i daje 500+ bogatym !!! Dziś z Urzędu celnego Poczta Polska w Warszawie ul. Łączyny 8 dostałem wezwanie do złożenia donosu na siebie i okazania faktur oraz skanów za malutką przesyłkę wartości 89 dolarów wyslana ze Szwecji ?!? Żadają zapłcenia cła i VATu... ?!?!? To juz jest mafia pisowska a nie vatowska !!!
Luk
rok temu
Nawet nie robię sobie nadziej, że w tym roku zobaczę za oknem choć kilka cm śniegu. W Trójmieście w ogóle nie było śniegu od początku zimy do teraz.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić