aktualizacja 

Antarktyda. Padł rekord temperatury. "Odczyt jest imponujący"

38

Badacze zarejestrowali na Antarktydzie niezwykle wysoką temperaturę. Pięć lat wcześniej argentyńscy naukowcy odnotowali wynik 17,5 stopni Celsjusza. Teraz okazało się, że rekord został pobity.

Antarktyda. Padł rekord temperatury. "Odczyt jest imponujący"
(Getty Images, Anadolu)

Spostrzeżenia dokonali badacze z argentyńskiej stacji Esperanza. Jak podaje "9 News", informacja została nagłośniona przez Światową Organizację Meteorologiczną Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej przedstawiciele trafili na publikację Esperanzy na Twitterze i postanowili podać ją dalej.

Na Antarktydzie odnotowano temperaturę 18,3 stopni Celsjusza. Wynik wywołał zamieszanie w kręgach naukowców. James Renwick, klimatolog z Victoria University of Wellington, przyznał w rozmowie z "Guardian Australia", że przedstawiciele Światowej Organizacji Meteorologicznej rozważają zwołanie zebrania w tej sprawie.

Dlaczego temperatura na Antarktydzie się podnosi?

Podnoszenie się temperatury na Antarktydzie stanowi konsekwencję globalnego ocieplenia. "9 News" podaje, że Półwysep Antarktyczny stanowi jeden z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi.

Zobacz także: Zobacz też: Alarmujące dane naukowców. Glony i bakterie a globalne ocieplenie

W ciągu zaledwie pół wieku temperatura na Antarktydzie wzrosła o 3 stopnie Celsjusza. Według szacunków badaczy, na północno-zachodniej części regionu zaobserwowano recesję aż 87 proc. lodowców. W ciągu ostatnich 12 lat te zmiany nabrały dodatkowego tempa.

Odczyt jest imponujący, ponieważ minęło zaledwie pięć lat od ustanowienia poprzedniego rekordu i jest on o prawie jeden stopień Celsjusza wyższy. Jest to znak ocieplenia, które miało tam miejsce, znacznie szybciej niż średnia globalna – wyjaśnił James Renwick w rozmowie z "Guardian Australia".

Stacja badawcza Esperanza zbiera dane na temat zmian na Antarktydzie od 1961 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić