Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|

Archeolodzy odkryli biblijną miejscowość. Tutaj zmartwychwstał Jezus

75
Podziel się

Archeolodzy twierdzą, że najprawdopodobniej odkryli tajemnicę spowijającą biblijne miasteczko Emaus. Według Biblii to właśnie tam Jezus objawił się uczniom po zmartwychwstaniu.

Archeolodzy odkryli biblijną miejscowość. Tutaj zmartwychwstał Jezus
(Wikimedia Commons CC BY)
bEUwLFYl

Niespodziewanego znaleziska dokonała francusko-izraelska grupa naukowców. Archeolodzy prowadzili wykopaliska w Kirjat Je’arim, gdzie 2200 lat temu znajdował się hellenistyczny fort. Położone niedaleko Jerozolimy wzgórze według Biblii miało być miejscem, gdzie przez 20 lat przechowywano Arkę Przymierza, zanim król Dawid przeniósł ją do dzisiejszej stolicy.

Dzisiejsze położenie Emaus przez długi czas było przedmiotem dyskusji. Niektórzy twierdzili, że miejscowość należała do tych, wokół których wódz króla syryjskiego Demetriusz I Sotera Bakchides wybudował fortyfikacje. To właśnie one oraz bliskość Jerozolimy skłoniły naukowców do konkluzji, że odnaleźli biblijne miasteczko - donosi portal haaretz.com.

Na drodze do Emaus zmartwychwstały Jezus spotkał dwóch swoich uczniów. W Biblii czytamy, że mężczyźni nie poznali go, dopóki nie "przełamali chleba". Ewangelia św. Łukasza sugeruje, że miejscowość była położona około 11 kilometrów od Jerozolimy. Ta sama odległość dzieli miasto od Kirjat Je’arim, co utwierdza wielu archeologów w przekonaniu, że dokonali wyjątkowego odkrycia.

bEUwLFYn

Z geograficznego punktu widzenia wszystko się zgadza, sądzę więc, że Kirjat Je’arim może być nowotestamentowym Emaus - mówi profesor studiów biblijnych Kolegium Francuskiego.

Niektórzy mają jednak wątpliwości. Część ekspertów uważa, że nie ma wystarczających dowodów, by twierdzić, że odkryte fortyfikacje w starożytności okalały biblijną miejscowość. Ich zdaniem Emaus musi znajdować się w pobliżu, jednak niekoniecznie należy utożsamiać je z Kirjat Je’arim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUwLFYO
KOMENTARZE
(75)
Artur
2 lata temu
Żyj jak jakby BÓG był, przecież w ten sposób nic nie tracisz. A odkrycia, owszem coś wnoszą, ktoś chce na tym coś ugrać ale nigdy nie sprawiają, że wiara stanie się wiedzą. Mamy po prostu ufać, wierzyć i tyle PS szanuję tych co nie wierzą i mają do tego prawo i mają swoje inne postrzeganie
sybirak
2 lata temu
PIERWSZY PO ZMARTWYCHWSTANIU POKAZAL SIE SWOJEJ KOLEZANCE W OGRODZIE Z RANA BYLO JESZCZE CIEMNAWO MGLA A SWOJEJ MATCE KTORA GO URODZILA WYCHOWALA NIE MA ZADNEJ ZMAINKI NIE POKAZAL SIE NIGDY TYLKO KOLEGOM APOSTOLOM POJEDLI RYB POPILI I ZNIKL BYC MOZE ZE TO NIE BYL CZLOWIEK CIALO I KOSCI TYLKO DUCH BO WSZEDL DO POMIESZCZENIA GDZIE SIEDZIELI WLASNIE APOSTOLOWIE CZEKALI PRZEZ ZAMKNIETE DRZWI WSZEDL TO MOZE PO SMIERCI JESTES DUCHEM JAK POWIETRZE NIE WIDAC A JEST WSZEDZIE NIE POTRZEBUJE MIEJSCA TEGO NIE MA MADREGO NIKT NIE WIE ZADEN CZLOWIEK NA ZIEMI A DUCHOWNI KLER DRZE KASE PUKI DAJA SIE DOIC OWIECZKI JAK BYS SAM NIE UMIAL SIE MODLIC KSIADZ TO WIDZISZ JAK JEST WIEKSI GRZESZNICY JAK ZWYKLY CZLOWIEK I TY MASZ Z TAKICH NIEROBOW BRAC PRZYKLAD TU SPRAWIEDLIWOSCI NIE ZNAJDZIESZ JESLI JEST COS TO NAS BEDZIE SADZIL A TA ZARAZA W KOSCIELE CO POWINNA DAWAC PRZYKLAD TO MOLESTUJA NESZE DZIECI MAJA ZYC W CELIBACIE KAZDY KOCHANKA DZIECI RODZA SIE NA PLEBANIACH MATKA BOSKA PLACZE JEZUS NAS JUZ OPUSCIL TR
Zim
2 lata temu
A gdzie jednorożce?
bEUwLFYP
Hania
2 lata temu
do - Ministranta , naucz się najpierw pisać po POlsku
Li
2 lata temu
Po co piszecie o Woźniak Starak skoro nie mozna komentowac.... Jezeli knebluje się usta opinii publicznej bo prawda jest niewygodna, to lepiej też milczcie o tej pani, jej mężu i calej tej dziwnej rodzince...
ktoś
2 lata temu
Ech....
Panbuk
2 lata temu
Tiaaaa......za 2000 lat sie dowiemy ze Tytus Romek i Atomek zyli w Wolominie.
A smok tam by...
2 lata temu
...
szczecho
2 lata temu
Biblijne wydarzenia nie działy się w dzisiejszej tzw "Palestynie", to co dzisiaj nazywamy Jerozolimą to arabska miejscowość Al Kuds w której na starożytnej megalitycznej platformie (podobnej do tej w Baalbeck) Rzymianie wybudowali tzw Fort Antonia, ta cała "ściana płaczu" to pozostalość po tym wszystkim
MOnkey 01
2 lata temu
Tylko, że co pielgrzymka, to każda kieruje do swojego Emaus :)
lol
2 lata temu
Odkrycie na miare, że Neron czy Egipt opisywany w Biblii istnieje naprawdę , więc cała opowieść też musi być prawdziwa.
o.O
2 lata temu
Tak tak a cała ludzkość czarni, biali, żółci, pochodzą z kazirodczych związków trójki białych dzieci Adama i Ewy lilu lilu baaaj .
ELPOLO
2 lata temu
Pan Jezus żył i zmartwychwstał w PALESTYNIE
bEUwLFYH
Borkowski
2 lata temu
Jak naukowcy z Izraela to mi się źle kojarzy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić