Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wyciek powietrza zatkali palcem

53
Podziel się:

Rozszczelnienie powstało po kolizji z mikrometeorytem lub śmieciem kosmicznym. W pierwszej chwili astronauci zastosowali najprostszy pomysł, jaki im przyszedł do głowy.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Getty Images, NASA)

W tej chwili Alex trzyma palec na tym otworze, ale nie sądzę, żeby to było najlepsze rozwiązanie - usłyszeli specjaliści kontroli misji z NASA podczas łączenia ze stacją orbitalną.

Spadek ciśnienia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zauważono w środę wieczorem. Zarejestrowały go centra kontroli w Houston i pod Moskwą. Rozpoczęło się poszukiwanie miejsca, przez które ucieka powietrze. Astronauci zamykali kolejne sekcje i sprawdzali odczyty.

Okazało się, że otwór o średnicy 2 milimetrów jest w rosyjskim statku Sojuz. 8 czerwca przywiózł on na ISS trzech członków złogi, w tym Niemca Alexandra Gersta. Ma on objąć dowództwo na orbitalnej stacji od Amerykanina Andrew Feustela.

I to właśnie Niemiec - żeby powstrzymać ucieczkę powietrza - zatkał dziurę palcem. Potem prowizorycznie załatano wyciek przy użyciu szpachlówki i taśmy.

Eksperci na Ziemi pracują nad lepszym rozwiązaniem problemu. Tymczasem rosyjskie centrum kontroli nakazało astronautom poczekać aż uszczelnienie całkowicie wyschnie. Wtedy zostaną przeprowadzone kolejne testy. Mimo że otwór był niewielki, gdyby go nie zlokalizowano, załodze zabrakłoby powietrza w ciągu 18 dni.

Na pokładzie ISS - oprócz Gersta - jest jeszcze pięciu innych astronautów. Amerykanie: Andrew Feustel, i Ricky Arnold i Serena Auñón oraz Oleg Artemyjew i Sergiusz Prokopiew.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(53)
Noony
3 lata temu
Wielka ściema... Nabijają się z naiwnych ludzi... Przykre
info
4 lata temu
Nie zabrakłoby - wystarczy odciąć sekcję a od tego służą szczelnie zamykane przejścia pomiędzy grodziami - podobnie jak w okręcie wojennym
Fu*k nasa
4 lata temu
Jedna wielka sciema. Wejdźcie na twitcha chrisa hadefielda bylego astronauty i zobaczycie jak wrzucil zdjecie niby tego wycieku z dopiskiem nasa. A tak napeawde to zdjecie to okladka Remedy drive commodity
Syriusz
4 lata temu
Sądzę że był to jakiś śmieć kosmiczny który poruszał się z bardzo dużą prędkością. Załoga ISS jest stale narażona na niebezpieczeństwo, bo już jakaś malutka śrubka wielkości 5 mm. może spowodować katastrofę.
Neo
4 lata temu
Oni nigdzie nie latają, bo nie ma żadnego kosmosu, najdalej gdzie byli to w stratosferze. A to co pokazują to teatr dla mas albo nawet curk, Nasa Hollywood movie.
Palcomistrz
4 lata temu
Nawet w kosmosie palcami dziury zatykają
Pielgrzymka
4 lata temu
to jak podróż w kosmos droga bez powrotu;) tylko do góry
Sceptyk
4 lata temu
I 1000 stopni... pewnie sobie popatrzył...
👽
4 lata temu
Ziemia płaska, ISS nie istnieje? Żal mi wszystkich niedowiarkow i zwolenników dziwnych teorii na poziomie przedszkolaka.
Astro
4 lata temu
Do prawda zawsze na wierzchu. Żal mi cię człowieku. Twoja wypowiedź mówi wszystko jak bardzo jesteś ograniczony.
Nie stać was ...
4 lata temu
Artykuł o Niemieckim astronaucie, a zdjęcie pokazane astronauty z USA.
Prawda zawsze...
4 lata temu
Ludzie-ta stacja to pic na wodę! Wszystko nagrywane w basenach i w samolotach aby tworzyć nieważkość!!! Wiecie ile meteorytów spada w ciągu dnia?ta stacja już dawno byla by sitem,teatr dla gojów a pieniądze grube z budżetów-idealna pralnia.
Wiem, bo się ...
4 lata temu
Do mm. Dziwne? Na ISS mają taki sprzęt, że nawet nam się nie śni, a laboratorium najnowocześniejsze na Świecie.
Archeo
4 lata temu
Do ljl. Tak na przyszłość ISS porusza się na orbicie na wysokisci 400 km, a prędkość z jaką się porusza to 27 tyś.km/h
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić