o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Badania potwierdzają: brak snu jest powiązany z otyłością. Im mniej śpisz, tym bardziej tyjesz

37
Podziel się

Sen od dawna jest łączony z otyłością, ale to nie tylko podjadanie w nocy powoduje dodatkowe kilogramy. Naukowcy przeprowadzili solidne badanie, które potwierdziło związek pomiędzy kiepskiej jakości snem, a nadwagą.

Skracanie ilości snu to ogromny błąd
Skracanie ilości snu to ogromny błąd (Shutterstock.com)
bDzZbved

Według ostatnich badań naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, nieodpowiednia ilość snu wpływa na pogorszenie metabolizmu. Efektem tego jest zwiększenie się zdolności organizmu do magazynowania tłuszczu.

To kolejne odkrycie, które możemy zapisać do rosnących dowodów na to, jak niedosypianie wpływa na rytm zegara biologicznego, powodując masę problemów zdrowotnych. Niedawno ustalono także, że nieodpowiednią ilość snu należy odespać w weekend. Inaczej, niedosypianiem skracamy sobie życie o kilka lat. Nieodpowiednia ilość snu może zwiększać także ryzyko chorób serca a nawet cukrzycy.

bDzZbvef

"Funkcje snu są niezastąpione" - jak pisze w opracowaniu badań Jonahan Cedernaes, jeden z naukowców z Uniwersytetu w Uppsali.

Naukowcy wielokrotnie przeprowadzali badania nad powiązaniem braku snu, pracy na różne zmiany i ryzykiem otyłości oraz cukrzycy. Konkretnych przyczyn nie udało się jednak ustalić, gdyż są bardzo złożone i trudne do wyjaśnienia. Może chodzić o zakłócenie działania hormonów, które odpowiadają za kontrolę apetytu.

Osoby nie wykorzystujące pełnego potencjału snu, które śpią mniej, mają więcej czasu na jedzenie. Jednocześnie posiadają większe pobudki apetytu, niż osoby wysypiające się. A gwoździem do trumny w tej układance jest zmęczenie i mniejsza samokontrola nad pokusą spożywania niezdrowych pokarmów.

Już wcześniej, badania przeprowadzone przez Jonathana Cedernaesa i jego zespół wykazały, że nawet krótki okres zakłócenia snu powodował zwiększony apetyt i nadmiar kalorii.

bDzZbvel

Najnowsze badania dostarczyły kolejny dowód na to, że skrócony sen ma bezpośredni wpływ na metabolizm i pogorszenie równowagi między tkanką tłuszczową a masą mięśniową organizmu.

Nowe badania przeprowadzono na 15 zdrowych, wysportowanych ochotnikach. Uczestniczyli oni w dwóch eksperymentach - jednym po normalnie przespanej nocy i drugim, gdzie ledwo zmrużyli oczy. Podczas badań, stale monitorowano ilość tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej oraz krew.

Skrócenie długości snu wpłynęło na tkankę tłuszczową. Doprowadzała ona do zmian w aktywności genów bezpośrednio związanych ze skłonnością do absorbowania lipidów (tłuszczy) oraz zmieniały proces proliferacji.

Zmiany zaobserwowano nie tylko w tkance tłuszczowej. W mięśniach osób badanych naukowcy dostrzegli sporą redukcję poziomu białek strukturalnych. Ich rolą jest utrzymanie i budowa masy mięśniowej. Wcześniej inne badania wykazały, że pracownicy 3-zmianowi, oraz ci, którzy po prostu śpią mniej, mają niższą masę mięśniową od pozostałych.

bDzZbvem
bDzZbveG
KOMENTARZE
(37)
kortyzol
2 lata temu
chodzi o produkcję kortyzolu która powoduje że białka są zamieniane na cukry i jedna nie przespana noc powoduje zwiększenie produkcji tego hormonu u człowieka o 100% z kolei jeżeli w naszym organizmie pojawia się glukoza(cukier) jest wyrzucana insulina a skoro siedzimy na dupach po nocach przed kompem i nie robimy nic wiec insulina nie ma co zrobic z ta glukoza i ta jest zamieniana na tluszcz, jezeli ktos poczytal pare ksiazek o odchudzaniu,hormonach to wie ze redukcja masy ciala powinna isc w parze z zachowaniem dobowego rytmu i ze sen jest podstawa tego zeby zachowac spokoj z nasza gospodarka hormonalna
TeReFeRe
2 lata temu
Terefere kukuryku, po prostu jak za dużo żresz to jesteś gruby
Gośka
2 lata temu
Jak śpisz to nie żresz, proste!
bDzZbveH
bartek
2 lata temu
Od lat nie dosypiam,czasami zdarza mi się spać ok.25 godzin w tygodniu i nigdy nie miałem nadwagi.Oczywiście nie przecze,że sen jest ważny.
jutro
2 lata temu
logiczne. jak się więcej śpi to mniej czasu na żarcie
Najnowsze komentarze (37)
Jola
2 lata temu
Coś w tym jest znam osoby ,które bardzo dużo śpią i mimo niewielkiego ruchu i kiepskiego jedzenia są szczupłe a nawet niektóre chude
Małgorzata 🌼
2 lata temu
Już nie wiedzą co pisać. To tak samo jak nadwagą równa się choroby. A widział ktoś zdrowych chudych !! ??
rolniksam
2 lata temu
Mój teść spi 3-4 godziny na dobę i jest chudy jak patyk , a siostrzenica śpi po 12 godzin a tyłek jej rośnie jak na drożdżach . Bzdety
43
2 lata temu
Też mi badania.. Wiadomo że jak nie śpisz to jeść się chce.
Hm
2 lata temu
Jak śpisz, to nie jesz, chyba logiczne.
Gośka
2 lata temu
Jak śpisz to nie żresz, proste!
Komte
2 lata temu
To tylko jedna z przyczyn otyłości i wcale nie najważniejsza.
dana
2 lata temu
wielkie kłamstwo,ja jestem takim dowodem
bDzZbvez
Rav
2 lata temu
cisto po polskiego?
qqq
2 lata temu
Prosta logika mniej śpisz, więcej jesz (dłużej żerujesz). Bez badań i ceregieli.
aanna
2 lata temu
Amerykę odkryli. Ponieważ robimy się głodni co 3-4 godz to logiczne że ten co mniej śpi to więcej będzie jadł, chyba że ma głodować......
Anonim
2 lata temu
Proste, jak śpię to nie jem
Astfłonom
2 lata temu
Sen jest bardzo ważny.Nawet Ziemia idzie spać a księżyc na bokach lub licem do Nas śpi...
gosc
2 lata temu
coraz mądrzejsi ci nasi naukowcy
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić