Wróć na
Łukasz Dynowski
|
aktualizacja

Boją się ich nawet rekiny. Szybko uciekają i nie wracają przez rok

179
Podziel się

Uważane za postrach oceanów żarłacze białe same się boją. Naukowcy doszli do wniosku, że w oceanach żyją zwierzęta, przed którymi nawet rekiny czują respekt. Co ciekawe, drapieżniki te z wyglądu zdają się być niegroźne.

Boją się ich nawet rekiny. Szybko uciekają i nie wracają przez rok
(East News, Michael Patrick O'Neill)
bCOkcOGd

Te zwierzęta to orki. Badacze z Monterey Bay Aquarium w Kalifornii stwierdzili, że żarłacze białe uciekają, kiedy znajdą się w ich pobliżu. Opisują cztery udokumentowane spotkania rekinów z orkami na Wyspach Farallońskich u wybrzeży San Francisco. Powołują się też na dane od 165 żarłaczy wyposażonych w nadajniki oraz na 27-letnie badania orek, rekinów i słoni morskich.

Po zobaczeniu orek rekiny długo nie wracają w dane miejsce. Nawet jeśli orki nie spędzają tam wiele czasu, rekiny pamiętają, że nie należy się udawać w te okolice. Potrafią unikać danego terytorium nawet przez rok.

Okazuje się, że ryzyko jest bardzo duże nawet dla olbrzymich drapieżników, takich jak żarłacze białe – na tyle duże, że zmieniają one miejsce polowania na mniej preferowane, ale bezpieczniejsze – powiedział główny badacz Salvador Jorgensen.

bCOkcOGf

Zobacz też: Bliskie spotkanie z orką. Zrobiła niespodziewany gest

Ktoś na tym zyskuje. Fakt, że rekiny uciekają przed orkami, działa z korzyścią dla słoni morskich. Zwykle każdego sezonu na południowym wschodzie Wysp Farallońskich naukowcy odnotowują ok. 40 przypadków ataków rekinów na słonie morskie. Po tym, jak orki płoszą rekiny, nie dochodzi już do ani jednego.

Dlaczego rekiny się boją? Dokładny powód ich ucieczki jest nieznany. Naukowcy mówią, że orki być może na nie polują. Inna hipoteza głosi, że orki rywalizują z żarłaczami białymi o pożywienie i w efekcie rekiny zostają zmuszone do znalezienia sobie innego miejsca do polowań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCOkcOGl
bCOkcOGG
KOMENTARZE
(179)
wiking
rok temu
pomijając fakt iż orka jest dużo większa,to jeszcze poluje stadami i jest zdecydowanie inteligentniejsza...na miejscu rekina bym sp...adał.
Dfffhf
rok temu
W dzisiejszych czasach zaskoczeniem są rzeczy, które były oczywiste 30lat temu.
heniek
rok temu
Dlaczego rekiny się boją? Dokładny powód ich ucieczki jest nieznany. Odpowiedz nest prosta. Orka jest inteligentnym i najbardziej wszechstronnym drapieznikiem oceanow, do tego poluje w grupach i zadne, nawet najwieksze zwierzeta nie maja z nia szans.
bCOkcOGH
Feanor
rok temu
Ataki Orek na Rekiny w RPA są udokumentowane, zostały uchwycone na nagraniach. Atak następuje z głębin, Orka wygryza tłusta wątrobę rekina.
kobyła
rok temu
ja się boję orki szczególnie gdy na polu jest ciężka gliniasta gleba
Najnowsze komentarze (179)
luc
rok temu
myslalem ze chodzi o Twuska
Raf
rok temu
Orka-płeć żeńska, rekin-płeć męska...widać poznali się na babach i dlatego spieprzają
Biedrek
rok temu
Moja stara jest jak orka
widziałem..
rok temu
zgadza się , orki polują na rekiny i uczą tez swoje młode jak to robić.
Miau
rok temu
A myślałem ze o kota prezeza biega....
Marta
rok temu
orka piękność!
polo
rok temu
Orka ma większy mózg od rekina . Działa stadnie jak szachista. Rekiny działają chaotycznie i każdy pilnuje tylko swojego ogona .
Hgtr546
rok temu
Dlaczego rekony się boją, dośc dawno oglądałem film dokumntalny na którym było udokumentowane polowanie orek na rekina i to w dość przemyślany sposób.
bCOkcOGz
ja
rok temu
to odmiana pisowskiego łgarza katolika
Odkrywcajuz N...
rok temu
Ewidentnie wypluła pletwę , ogon by był równy i miał by w miejscu odgryzienia środek . Cos mi się wydaje ze tamte ryby tez święte jak i foki NIE SA !!!
chłop ze wsi
rok temu
a kto by się orki nie bał. U nas na wsi wszyscy się boją
Tw.
rok temu
Przecież ORKI polują na rekiny, To proste żyją 2x dłużej i zapamiętują metody polowania na ofiary. Orki wiedzą ,że rekin odwrócony brzuchem do góry zapada w letarg i topią się, I tak orki polują, przytrzymują rekina aż się utopi a potem konsumato.
j.
rok temu
Wrzucić kilku czarych lub sino bladych z pontonów i zobaczyć... może to jakieś wyjście na nich...
hiehiehie
rok temu
bo to orki z majorki
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić