REKLAMA
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski20.04.19 (07:15)

Boją się ich nawet rekiny. Szybko uciekają i nie wracają przez rok

Uważane za postrach oceanów żarłacze białe same się boją. Naukowcy doszli do wniosku, że w oceanach żyją zwierzęta, przed którymi nawet rekiny czują respekt. Co ciekawe, drapieżniki te z wyglądu zdają się być niegroźne.
Michael Patrick O'Neill / East News

Te zwierzęta to orki. Badacze z Monterey Bay Aquarium w Kalifornii stwierdzili, że żarłacze białe uciekają, kiedy znajdą się w ich pobliżu. Opisują cztery udokumentowane spotkania rekinów z orkami na Wyspach Farallońskich u wybrzeży San Francisco. Powołują się też na dane od 165 żarłaczy wyposażonych w nadajniki oraz na 27-letnie badania orek, rekinów i słoni morskich.

Po zobaczeniu orek rekiny długo nie wracają w dane miejsce. Nawet jeśli orki nie spędzają tam wiele czasu, rekiny pamiętają, że nie należy się udawać w te okolice. Potrafią unikać danego terytorium nawet przez rok.

REKLAMA

Okazuje się, że ryzyko jest bardzo duże nawet dla olbrzymich drapieżników, takich jak żarłacze białe – na tyle duże, że zmieniają one miejsce polowania na mniej preferowane, ale bezpieczniejsze – powiedział główny badacz Salvador Jorgensen.

Zobacz też: Bliskie spotkanie z orką. Zrobiła niespodziewany gest

Ktoś na tym zyskuje. Fakt, że rekiny uciekają przed orkami, działa z korzyścią dla słoni morskich. Zwykle każdego sezonu na południowym wschodzie Wysp Farallońskich naukowcy odnotowują ok. 40 przypadków ataków rekinów na słonie morskie. Po tym, jak orki płoszą rekiny, nie dochodzi już do ani jednego.

Dlaczego rekiny się boją? Dokładny powód ich ucieczki jest nieznany. Naukowcy mówią, że orki być może na nie polują. Inna hipoteza głosi, że orki rywalizują z żarłaczami białymi o pożywienie i w efekcie rekiny zostają zmuszone do znalezienia sobie innego miejsca do polowań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij