Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

Żarłacze białe doprowadziły naukowców do niezwykłego odkrycia

45
Podziel się

Głębiny na środku Pacyfiku kryją fascynujący świat pełen morskich stworzeń. Naukowcy są zaskoczeni, bo sądzili, iż to jałowy teren.

Żarłacze białe doprowadziły naukowców do niezwykłego odkrycia
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Olga Ernst)
bCGZvrvp

Naukowcy śledzili żarłacze białe podczas ich "pielgrzymki". Wykorzystali do tego eletroniczną aparaturę. Eksperci z Uniwersytetu Stanforda, Akwarium Monterey Bay i jeszcze trzech instytucji badawczych chcieli sprawdzić, co przyciąga rekiny w odległy rejon Pacyfiku. Zwierzęta znikają tam, wędrując z okolic wybrzeży Kalifornii i Hawajów, gdy kończy się lato.

Badacze popłynęli wiosną w rejon, w który co roku kierują się zwierzęta. Teraz ogłosili zaskakujące wyniki ekspedycji. Okazało się, że rejon Pacyfiku, który był do tej pory uważany za "morską pustkę", jest pełen życia - relacjonuje serwis San Francisco Gate. To właśnie tam żarłacze spędzają kilka miesięcy w ciągu roku. Naukowcy odkryli kałamarnice, meduzy, wiele gatunków ryb głębinowych oraz bardzo dużo fitoplanktonu.

"Opowieść" żarłacza białego mówi, że obszar ten jest niezwykle ważny, o czym nigdy nie wiedzieliśmy - powiedział jeden z naukowców, Salvador Jorgensen. - Rekiny "opowiadają nam" o pasie wód, w którym kryje się tajemnicze życie. Musimy je poznać - dodał.

bCGZvrvr

Eksperci badali miejsce już wcześniej nazwane "White Shark Cafe". To obszar subtropikalny leżący około 2,2 tysiąca kilometrów na wschód od Hawajów. Autorką nazwy jest badaczka z Uniwersytetu Stanforda śledząca trasy rekinów od 14 lat. Barbara Block odkryła, że żarłacze opuszczały bogate w żywność wody wzdłuż zachodniego wybrzeża USA, aby spędzić zimę i wiosnę na otwartym oceanie, na terenie wielkości stanu Kolorado. Na zdjęciach satelitarnych obszar ten wyglądał jak "oceaniczna pustynia".

Najnowsza ekspedycja pod wodzą Barbary Block ujawniła, że jest inaczej. Rekiny nurkują tam głęboko jak nigdy, korzystając z ciepłych prądów, którymi dostają się do zimnej wody. Samce robią to nawet 140 razy dziennie. Z kolei samice nurkowały nawet na głębokość kilometra. Naukowcy nie są jeszcze pewni, czym dokładnie żywią się żarłacze.

Jest to największa migracja pionowa zwierząt na Ziemi. W ciągu dnia wędrują tuż poniżej miejsca, gdzie dobiega światło, a w nocy zbliżają się do powierzchni - wyjaśnia Salvador Jorgensen.

bCGZvrvx

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania. Uważają, że mogą one doprowadzić do przełomowych odkryć biomedycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGZvrvS
KOMENTARZE
(45)
pyx
2 lata temu
na moje oko to doporowadzą one do połowów w tym miejscu i wyjałowienia, takiego że mapy będą aktualne
Anan
2 lata temu
Będzie co niszczyć już widzę tych troglodytow płynących tam i niszczących wszystko po drodze naukowcy nie powinni ujawniać takich miejsv
AAA
2 lata temu
zostawić w spokoju, nie przeszkadzać, dać żyć...
bCGZvrvT
Sharki
2 lata temu
no to po rekinach .....
Wujo
2 lata temu
Poszukajcie szanowni uczeni szczepionki na raka altshaimera i wiele innych chorob a rekiny i inne stworzenia zostawcie samym sobie!!!
Najnowsze komentarze (45)
kl
2 lata temu
Jak już odkryli to zabiorą się za niszczenie tego.
Drtdrt
2 lata temu
Ale jak odnajdą tam zwierzę o szczególnych właściwościach naukowych to zniką sceptycy. Czasami dużo czasu mija pomiędzy odkryciem gatunku a odkryciem jego szczególnych cech, które są ukryte.
45hs
2 lata temu
Artykuł jest "rewelacją" i "odkryciem" dla ubogich (w wiedzę). Najważniejszym celem takich artykułów (w USA, bo zapewne taki tekst przetłumaczył Pan Autor) jest zapewnienie dalszych pieniędzy na badania = na życie dla pracowników instytutów. Jest to podsumowane słowami: "Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania. Uważają, że mogą one...." I o to chodzi! O pieniądze na dalsze badania...
Moher przez s...
2 lata temu
"Wielkości stanu Kolorado". A można było w polskim wydaniu napisać, że wielkości Polski (prawie identyczna powierzchnia). Pozdrowienia dla tłumacza.
jacekjak
2 lata temu
jeżeli jest tylko nić w tym prawdy, to ze względu na obszar, który jak czytam można wydzielić na mapach należałoby ustalić jako chroniony, a kłusoli karać. Bo po takim newsie to zagłada dla regionu bez ochrony prawie pewna.
PolakNieLemin...
2 lata temu
Do puki teren ten był uznawany za ubogi, był bezpiecznym schronieniem dla zwierząt. Teraz "dzięki" naukowcom przestał być bezpieczny. :(
rrr
2 lata temu
kolejny raz kiedy człowiek włazi z butami do domu zwierząt.....po co ? dajcie im spokój po co komu te badania niech sobie tam żyją z dala od najgorszych potworów i niszczycieli czyli ludzi
Zarlacz
2 lata temu
Odkrycie ...
bCGZvrvL
RT
2 lata temu
To powinno zostać w tajemnicy ,dajmy im spokój .Rekiny nie jedzą ludzi !!!!
KK
2 lata temu
niech ci badacze badaj w skupieniu i ciszy a nie oznajmiając całemu światu, co odkryli, bo mamy demokracje a nie monarchie egipska gdzie gmin trzymano w błogiej nieświadomości. W demokracji czasem ktoś z gminu (oczywiście umysłowego) dostaje taka władze ze krzywdzi ....
adam
2 lata temu
Wszędzie muszą ci "naukowcy" swoje wścibskie łapska wsadzać.
psycholog
2 lata temu
Jak już rozmawiają z rekinami i sluchaja ich opowieści ktoś powinien ich zmienić
natura
2 lata temu
po co ujawniać takie miejsca i zakłócać spokój tych ssaków i narażać je na niebezpieczeństwo ze strony największego niszczyciela tego świata CZŁOWIEKA
Roll Nick
2 lata temu
Jak to, czym żywią się żarłacze? Żarłem się żywią redaktorku.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić