o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Boże Narodzenie stresuje Polaków. Kłótni można jednak uniknąć

46
Podziel się

Świąteczne spotkania z rodziną przy opłatku mogą być źródłem dużego stresu, bo zamiast radości i przyjaznej atmosfery często pojawiają się kłótnie i napięcia, spotęgowane pośpiechem przedświątecznych przygotowań.

Boże Narodzenie stresuje Polaków. Kłótni można jednak uniknąć
(iStock.com, vladans)
bDnkiizV

Zarzewiem kłótni mogą się stać m.in. spotkania z dawno niewidzianymi członkami rodziny, rozmowy o polityce lub religii albo niezręczne, osobiste pytania przekraczające granice prywatności. W stresie mogą się ujawnić też skrywane od lat rodzinne urazy. Atmosferę przy wigilijnym stole można jednak poprawić, skracając listę przedświątecznych obowiązków do niezbędnego minimum i pamiętając o zasadach dobrej komunikacji.

Święta Bożego Narodzenia są stresujące dla wielu z nas, co już 50 lat temu wykazali dwaj psychiatrzy – Thomas Holmes i Richard Rahe, którzy sporządzili listę kilkudziesięciu najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Wykazali zależność między tym, jak duży stres generuje dane wydarzenie, a zapadalnością na różnego rodzaju choroby. Święta również znalazły się na ich liście – mówi agencji Newseria Biznes dr hab. Agnieszka Wilczyńska, psycholog, profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Na opublikowanej w 1967 roku na łamach pisma „Journal of Psychosomatic Research” liście 43 najbardziej stresujących wydarzeń życiowych święta w rodzinnym gronie zajęły 42. pozycję, tuż przed drobnymi wykroczeniami. Jak podkreśla psycholog, do tej pory zestawienie to jest aktualne. Świąteczne spotkania z rodziną mogą być źródłem dużego stresu i frustracji, bo obraz wykreowany w reklamach i mediach często odbiega od rzeczywistości – zamiast radości i przyjaznej atmosfery pojawia się pośpiech, zabieganie, nierzadko też spory i napięcia.

bDnkiizX
Zobacz także: Zobacz też: Stroił choinkę. Chwilę później kobieta aż wrzasnęła

Jest kilka czynników, które generują stres w trakcie świąt. Pierwszym jest rozbieżność oczekiwań pomiędzy tym, jak je sobie wyobrażamy i jak chcielibyśmy je spędzić, między wysiłkiem włożonym w przygotowania a tym, co dostajemy potem w zamian.

Kolejnym źródłem świątecznego stresu mogą być też spotkania z dawno niewidzianymi bądź nowymi członkami rodziny. Poza tym święta mogą być szczególnie trudne dla osób samotnych, starszych lub tych, którzy stracili niedawno kogoś bliskiego – mówi dr hab. Agnieszka Wilczyńska.

Jak podkreśla, źródłem napięć przy świątecznym stole mogą być również niezręczne, osobiste pytania albo wręcz przeciwnie – krępująca cisza i brak tematów do rozmowy pomiędzy członkami rodziny, którzy widują się tylko raz do roku.

bDnkiiAd

Takie niezręczne pytania, przekraczające sferę prywatności, dotyczą np. zarobków, planów dotyczących zamążpójścia czy posiadania dzieci. Czasami zarzewiem kłótni mogą się stać też elektryzujące tematy, jak polityka czy religia. Jeżeli przy stole nie zasiadają osoby, które podchodzą ze zrozumieniem i akceptują inne poglądy, to rzeczywiście może dojść na tym polu do konfliktu – mówi profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Psycholog podkreśla, że w stresie mogą się ujawnić skrywane od lat rodzinne urazy i bolączki. Dlatego żeby go uniknąć i oszczędzić sobie frustracji, można się do świąt odpowiednio przygotować. Pierwszy krok to skrócenie listy obowiązków do niezbędnego minimum i oddelegowanie części zadań innym domownikom.

Z całą pewnością nie należy też dać się zwariować, wciągnąć w przekonanie, że trzeba dać z siebie wszystko. Lepiej po prostu wyluzować, odpocząć, dać sobie trochę oddechu. Prezenty też nie muszą być specjalnie drogie, za to bardziej osobiste – mówi Agnieszka Wilczyńska.

bDnkiiAe

O atmosferę przy wigilijnym stole można zadbać, pamiętając o kilku zasadach dobrej komunikacji. Podstawową jest unikanie drażliwych tematów, złośliwości i nietaktownych pytań, dotyczących m.in. planów małżeńskich, rozwodów czy finansów.

Trzeba starać się rozmawiać z drugą osobą tak, żeby jej nie oceniać i nie używać komunikatów w drugiej osobie. Czyli nie mówić: „ty nigdy..” czy „ty zawsze…”. Przykładowo, zamiast powiedzieć: „ty nigdy nie zmywasz po obiedzie”, można poprosić: „chciałabym, żebyś to zrobił”.

Przede wszystkim należy się skoncentrować na relacjach, byciu z drugim człowiekiem i tym, żeby go wysłuchać z uwagą, tolerancją, ze zrozumieniem. Trzeba zacząć od siebie, pierwszemu wyjść z taką otwartością i życzliwością – mówi Agnieszka Wilczyńska.

Psycholog podkreśla, że podstawą jest również wyciszenie telefonów i wyłączenie telewizora, skupienie się na tym, co inni mają do powiedzenia. Zamiast nudnego siedzenia przy stole i oglądania telewizji można też wprowadzić własną formułę świąt i poświęcić ten czas na rodzinne aktywności, np. spacery czy granie w planszówki.

bDnkiiAf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDnkiiAy
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(46)
Hermenegilda
11 miesięcy temu
Ja tam wolę w samotnosci spędzić święta tak jak lubię. Nie muszę nic a zwłaszcza wysłuchiwać cudzych nudnych wywodów życiowo obyczajowych. Ani politycznych agitacji ani wspomnień ciotek i wujków słyszanych już poraz setny. Nie muszę kursować między kuchnią a pokojem z kolejnymi potrawami a resztę czasu spędzać na myciu garów. Po każdym takim rodzinnym świętowaniu jestem zmęczona i chętnie bym odpoczęła w dresie na kanapie przed telewizorem albo laptopem totalnie nic nie robiąc. Nie jestem i nigdy nie byłam fanką rodzinnych świąt więc doskonale rozumiem nerwy i złość i zmęczenie innych którzy muszą w tym uczestniczyć. Ja na szczęście mam to już z głowy. Nikogo nie zapraszam i do nikogo też na święta nie jadę. I guzik mnie obchodzi że sie to komuś nie podoba bo niezgodne z tradycją. Niech każdy pilnuje swojego tyłka i nie próbuje innym życia organizować. Wesołych Świąt takich jakie lubicie najbardziej a jak je spędzacie to już wasza sprawa. :)
Marek
11 miesięcy temu
Narodził się z dziewicy popchnietej duchem świętym, umarł , zmartwychwstał i uciekł . Nikt nigdy nic nie widział i opowiadają brednie. Co to za wciskanie ciemnoty.
realista
11 miesięcy temu
Kazda dyskusja o polityce przy stole wigilijnym skonczy sie klotnia i wyzwiskami
bDnkiiAz
Kazik
11 miesięcy temu
Kto jeszcze wierzy w te brednie narodzenia bożego bóstwa . Nie żyjemy w średniowieczu.
Tak
11 miesięcy temu
Zabili go i on uciekł , to jak kryminał na trwam.
Najnowsze komentarze (46)
Gość
11 miesięcy temu
No właśnie- mieć dużo u ttlko dla siebie. Po cóż nqm do szczęścia drugi człowiek. No chyba żeby go można wykorzystać na różne sposoby- rinansowo seksualnie czy fizycznie. Takie zdanie mają ci którzy nie mają pojęcia co to są święta? Na czyją pamiątkę je obchodzimy? Jak wiele zawdzięczamy Temu który dla nas się narodził? Jakoś ta sqmowywtarczalność człowieka nie sprawdza się a słowa -bez Boga qni do proga są nadal aktualne, a nawet teraz bardziej niż kiedy indziej.
niezadowolony
11 miesięcy temu
Kurła, CMS-a zmienili ale jest jeszcze gorzej, filmy same się włączają i jakby więcej reklam i szpiegujących skryptów. Co to ma być ?
Marcin
11 miesięcy temu
Kłótnie powstają przez nadmiar przygotowań jedzenia, a pózniej wszystko do wyrzucenia.
zaczarowaolot
11 miesięcy temu
SkoRo boZE NARoDZENiE To uRoDZiNy, To powinno SiE STAwiAC ToRT Z ponad 2000 SwiECZkAMi
darek
11 miesięcy temu
rodzinne zoo samo nie tak myślisz tylko tak jak widzisz.
zaczarowaolot
11 miesięcy temu
CzlowiEk MA pRoblEMy A Tu kAZA SiE CiESZyC NA boZENARoDZENiE Na silE, Aby NiE ZRobiC pRZykRoSCi RoDZiNiE Co pRZyGoTowAlA ZARCiE
otwarte oczy
11 miesięcy temu
Po pierwsze to jakie boże narodzenie? To po prostu urodziny Jezusa. Kościół Katolicki Was oszukuje że Jezus to Bóg. On jest synem Boga a nie Bogiem. Po drugie Jezus urodził się ok wrzesien/pazdziernik a nie 25 grudnia. 25 grudnia to zaadoptowany przez kościół kult pogańskiego Mitry. Choinka to też pogański obyczaj. Otwórzcie oczy i zobaczcie jak Was kościół oszukuje !!! A najgorsze kościelne oszustwo to pawłowe nauki o zbawieniu z łaski.
mimikkkkkk
11 miesięcy temu
witam, jweżeli nie wiesz, co to jest Boże Narodzenie, to będziesz w stresie, a jeżeli duchowo przygotujesz się, to najważniejszy dla Cię będzie Jezus, tyle w temacie
bDnkiiAr
ivo
11 miesięcy temu
panna z mokrą kieszenią, jak to jest możliwe? normalnie zabrałam z suszarki, wyprasowałam spodnie a kieszeń została mokra... sprawdzałam tylko.. myślę że jest to bez mokrej kieszeni bo nie wszyto tak myślę
Tak
11 miesięcy temu
Zabili go i on uciekł , to jak kryminał na trwam.
Nie rodzinny
11 miesięcy temu
Nie cierpię żadnych świąt!! Nie nawidzę składać im rzyczeń. Cały rok rodzinka mnie gnoi i miesza z błotęm i tu nagle ja mam być dla nich miły. Najchętniej to bym każde swięta spędzał w robocie, sam, nikt by mi nie ubliżał i czepiał o każdą pierdołę!!!
Marek
11 miesięcy temu
Narodził się z dziewicy popchnietej duchem świętym, umarł , zmartwychwstał i uciekł . Nikt nigdy nic nie widział i opowiadają brednie. Co to za wciskanie ciemnoty.
Kazik
11 miesięcy temu
Kto jeszcze wierzy w te brednie narodzenia bożego bóstwa . Nie żyjemy w średniowieczu.
san
11 miesięcy temu
Lewactwo próbuje nam wmówić, że Boże Narodzenie jest stresujące i rodzina jest stresująca.Może w waszych patologicznych związkach bo w normalnych rodzinach to sama radość. Jesteście biedni głupi i chorzy na łeb
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić