Brytyjski profesor deportowany z Turcji. Bo wstawił się za Kurdami

2

Naukowiec został aresztowany w Stambule za rzekome rozpowszechnianie zaproszeń na kurdyjskie obchody święta Newroz.

Brytyjski profesor deportowany z Turcji. Bo wstawił się za Kurdami
(AFP, ADEM ALTAN)

Chris Stephenson został oskarżony o "propagowanie terroryzmu". Brytyjski profesor nauk komputerowych i absolwent Cambridge był wykładowcą na tureckim uniwersytecie Bilgi w Stambule. Został zatrzymany przed posterunkiem policji, gdzie przyjechał, żeby poprzeć trzech tureckich naukowców aresztowanych dzień wcześniej. Państwowa agencja Anadolu donosi, że uczony miał ulotki, które zawierały "wiadomości i obrazy" z treściami terrorystycznymi. Według innych doniesień w torbie Stephensona były tylko zaproszenia do udziału w kurdyjskim Newroz (Nowy Rok) - donosi RT

*Brytyjski MSZ potwierdził te informacje i zapewnił, że profesorowi została udzielona niezbędna pomoc. * Według prawnika Stephensona Kemala Tuncaelliego prokurator złożył wniosek do gubernatora w Stambule o natychmiastową deportację Brytyjczyka bez rozprawy. Adwokat zapowiada jednak odwołanie od krzywdzącej decyzji. Zatrzymanie profesora zbiegło się w czasie z wypowiedzią tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Pojęcie terroryzmu powinno być ponownie zdefiniowane i obejmować także tych, którzy wspierają lub sympatyzują terrorystów, ponieważ takie osoby pomagają w osiąganiu ich celów - powiedział Erdogan.

Stephenson jest kolejnym zatrzymanym z kręgów akademickich, który wstawił się za Kurdami. Był w grupie naukowców, którzy podpisali petycje wzywającą tureckie władze do zaprzestania represjonowania Kurdów w południowo-wschodniej części Turcji. Od tamtego czasu Turcy aresztowali kilkanaście już kilkunasty sygnatariuszy petycji.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić