Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Ceny papierosów powinny być jeszcze wyższe. Nawet o połowę

31

Eksperci sprawdzili, co stanie się, jeśli podwyższy się ceny wyrobów tytoniowych. Dla ogółu społeczeństwa taka podwyżka przyniesie same korzyści.

Ceny papierosów powinny być jeszcze wyższe. Nawet o połowę
(iStock.com, ampols)

Naukowcy z Kanady stworzyli model komputerowy, który pokazuje, co stanie się, gdy papierosy będą droższe. Według ich wyliczeń podniesienie cen o połowę sprawi, że znacznie zmniejszą się problemy zdrowotne. Wyższy koszt kupienia paczki przyczyni się także do walki z ubóstwem.

*Swój model oparli na 13 krajach. *Naukowcy swoje badania przeprowadzili na 500 milionach mężczyzn, którzy palą tam papierosy. Według nich, jeśli podwyższy się w tej grupie ceny papierosów, to ich życie średnio wydłuży się prawie o rok. Połowa z tej statystyki dotyczy Chińczyków. Wyniki badań opublikowali na łamach czasopisma medycznego BMJ.

Najwięcej zyskają najbiedniejsi. Każdy, kto znalazł się w tej grupie "otrzyma" dodatkowe siedem lat życia. Badania obalają narrację, że wyższa cena papierosów pogorszy dobrobyt najmniej zamożnych. Naukowcy mówią wprost, że jeśli ludzie nie będą mogli sobie pozwolić na palenie, to nie będą tego robić. Zbyt drogie papierosy zniechęcają także młodych do rozpoczęcia palenia.

*Każdy kij ma dwa końce. *Specjaliści z fundacji zajmujących się rzucaniem palenia przestrzegają przed tego typu praktykami. Przypominają, że to tylko statystyka, bo chociaż część najbiedniejszych faktycznie rzuciłoby palenie, to osoby, które tego nie zrobią, będą podwójnie pokrzywdzone – informuje ladbible.com.

Zobacz także: Zobacz także: Co się dzieje w organizmie po wypaleniu tylko jednego papierosa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić