Piotr Kalsztyn| 

Chińczycy klonują psy z ciężkimi chorobami. Potem dokładnie się przyglądają, jak zwierzaki cierpią

65

Chińczycy kopiują psy tak, aby cierpiały na choroby sercowo-naczyniowe.

Chińczycy klonują psy z ciężkimi chorobami. Potem dokładnie się przyglądają, jak zwierzaki cierpią
(Youtube.com)

Longlong wygląda jak większość beagli. Szczeniak jednak od urodzenia ma zaburzenia krzepnięcia krwi. Efekt ten celowo wywołali chińscy naukowcy - czytamy w portalu CNN.

Szczeniak został sklonowany z psa o imieniu Apple. Inżynierowie genetyczni celowo zmodyfikowali genom w taki sposób, aby u kolejnego psa rozwinąć miażdżycę. Firma sklonowała Apple jeszcze dwa razy. Kolejne psy nazywają się Xixi i Nuonuo.

Miażdżyca jest główną przyczyną udarów i chorób serca. Naukowcy przekazali ją psom, aby poszukiwać w ten sposób możliwych sposobów leczenia. Według chińskiej firmy Sinogene jest to przełom w klonowaniu zwierząt. Chińczycy chcą w ten sposób dorównać Korei Południowej, której naukowcy sklonowali pierwszego psa na świecie o imieniu Snuppy.

Psy cierpią na te same dziedziczne choroby, co ludzie. Czyni je to najlepszymi modelami do studiowania chorób - powiedział Feng Chong, dyrektor techniczny Sinogene.

Zdaniem organizacji zajmujących się etycznym traktowaniem zwierząt Chińczycy zachowują się karygodnie. "Klonowanie jest nie tylko drogie, ale także okrutne” - czytamy w oświadczeniu PETA. W Chinach nie ma ochrony prawnej zwierząt laboratoryjnych, a chińscy naukowcy wykorzystują je na największą skalę na świecie. Corocznie do laboratoriów trafia około 20 milionów zwierząt.

Zobacz także: Zobacz także: Naukowiec o klonowaniu ludzi

Ogromna ilość pieniędzy wydawana na klonowanie, może pomóc uratować miliony kotów, psów, które są uśmiercane w schroniskach, ponieważ nie ma dla nich wystarczającej ilości miejsca - mówi Chi Szuching, przedstawiciel PETA Asia.

*Naukowcy z Sinogene uważają jednak, że ich praca pomaga w rozwoju leków. *Firma planuje sklonować jeszcze więcej psów. Będą dostarczane do firm farmaceutycznych. Według WHO choroby sercowo naczyniowe zabijają rocznie prawie 18 mln ludzi. Miażdżyca w samych tylko Stanach Zjednoczonych dotyka prawie 16 milionów Amerykanów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić