Wróć na
Łukasz Dynowski
|
aktualizacja

Dziki wykopały skarb. Niezwykłe znalezisko na Słowacji

389
Podziel się

Słowackie małżeństwo znalazło skarb na drodze rozrytej przez dziki. To srebrne i złote monety z XV i XVI wieku. Para dostanie teraz równowartość swojego odkrycia.

Dziki wykopały skarb. Niezwykłe znalezisko na Słowacji
(Pixabay.com)
bCHuZcZN

Skarb zauważył podczas spaceru w okolicach Likavki mąż. Słowacka para nie dotykała znaleziska, tylko skontaktowała się z archeologami, na których przyjazd czekała na miejscu przez trzy godziny.

Archeolodzy byli zaskoczeni postawą pary. Zwykle ludzie sami przynoszą im znalezione monety i dosłownie je przed nimi wysypują. Małżeństwo ze wsi Martinček postąpiło inaczej. Dzięki temu archeolodzy mogli zobaczyć monety tam, gdzie je znaleziono, a para dostanie pieniądze. Zgodnie ze słowackim prawem pozostawienie znaleziska na jego miejscu stanowi warunek otrzymania nagrody – informuje My Liptov.

Monety zbierano na powierzchni dwóch metrów kwadratowych. Część z nich znajdowała się na pękniętym dnie dzbanka w płytkim dole. Ponieważ nie były zakopane głęboko, eksperci przypuszczają, że osoba, która ukryła monety, działała w pośpiechu. Skarb odkryto w pobliżu historycznej drogi handlowej.

bCHuZcZP

Zobacz też: Skarb w polu. Niesamowite znalezisko w Dover

Dlaczego ktoś zakopał monety? Fachowcy nie są pewni, ale mają podejrzenia. Archeolog Martin Furman stwierdził, że "powodów może być kilka".

Skarb został ukryty w 1527 roku lub niedługo później, a przynajmniej na to wskazuje jego obecny stan. Ma pewnie jakiś związek z burzliwym rokiem wojny domowej pomiędzy Ferdynandem Habsburgiem a Janem Zápolyą, którzy walczyli o węgierski tron – powiedział.

Wartość skarbu jest naprawdę duża. Pośród wielu srebrnych monet są dwie złote. Jak mówi Furman, to "dosłownie fortuna", bo w XVI wieku "zwykły człowiek z trudem mógł zdobyć złotą monetę".

bCHuZcZV

Skarb trafi do Muzeum Liptowskiego w Rużomberku. Zanim to jednak nastąpi, eksperci muszą go dokładnie zbadać. Ustalona zostanie między innymi dokładna wartość monet. Kiedy to się stanie, małżeństwo otrzyma nagrodę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHuZdaq
KOMENTARZE
(389)
Janosik
rok temu
U nas tylko kłopoty ,chore prawo .
Edzio
rok temu
W Polsce już by siedzieli z dzikami razem !
stefan
rok temu
normalny kraj.
bCHuZdar
Partyzant z P...
rok temu
Jak widać jest jakieś uczciwe państwo w Europie Środkowej które nie ma swoich obywateli za domniemanych przestępców. Nie daj Boże jakiś skarb znaleźć w Polsce - wtedy chyba lepiej zagrzebać go na powrót w ziemi.
saabik
rok temu
u nas państwo jest największym złodziejem i nie lubi konkurencji a pazerność nie zna granic!!!
Najnowsze komentarze (389)
ali
3 tyg. temu
W Polsce dostaliby dyplom ,a po jakimś czasie wyrok za podejrzenie prawdopodobnego przywłaszczenia kilku z monet ,a dziki zostałyby odstrzelone !!!
koko
3 tyg. temu
to całkiem normalny Kraj. U nich jackpot kosztuje 2 euro i od żadnych wygranych nie pobierają podatku U nas trzeba podzielić się z Państwem że by mieli na ochronę Kaczyńskiego. Polska to chore Państwo.
gregor
8 miesięcy temu
Jana Szapolija uciekal z plonacego zamku i szybko niechlujnie ukryl co ukryl .tak samo jak zydzi uciekajac na ukrainie. mozna tam jeszcze znalezc ale wiekszosc zakopywala w swoich domostwach
zx
rok temu
u nas zaaresztują, zabiorą i jeszcze karę wlepią
aha
rok temu
W naszym chorym kraju dziki miały by już zarzuty prokuratorskie.
san
rok temu
A co dostaną dziki w nagrodę? Kamizelki kuloodporne?
kaktus
rok temu
Oooo Tam nagroda, a w Polsce skończyło by się na przeszukaniu mieszkania i więzieniu.
majka
rok temu
a co dziki dostaly w nagrode ?przeceiz mialy nosa myslaly ze cos do skonsumowania to odkopaly skarb inaczej ludzie by nieznalezli
bCHuZdaj
wild
rok temu
A dziki? Czyż się nie wykupiły od eksterminacji?
asa
rok temu
Dlaczego u nas tak nie ma? Chodzi mi o wynagradzanie znaleźcy.
Zigy
rok temu
Wreszcie ktoś proponuje uproszczenie procedur i przyspieszenie procesów sądowych. To się nazywa reforma! Podpisuję sie obiema rękami za FairPlay!
Kosa12
rok temu
Patrzmy w przyszłość, na Polskę w której podatki są proste i fair, a system emerytalny stabilny. Tylko Polska FairPlay
bbb
rok temu
Konrad Rytel i Patryk Wild w ruchu FairPlay Gwiazdowskiego. Mocne nazwiska.
ccc
rok temu
Gwiazdowski z ekipą Fair Play zdobył 15 tysięcy zarejestrowanych sympatyków w 3 tygodnie. To idzie jak kula śnieżna!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić