o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Dziki wykopały skarb. Niezwykłe znalezisko na Słowacji

389
Podziel się

Słowackie małżeństwo znalazło skarb na drodze rozrytej przez dziki. To srebrne i złote monety z XV i XVI wieku. Para dostanie teraz równowartość swojego odkrycia.

Dziki wykopały skarb. Niezwykłe znalezisko na Słowacji
(Pixabay.com)
bEqnNvgB

Skarb zauważył podczas spaceru w okolicach Likavki mąż. Słowacka para nie dotykała znaleziska, tylko skontaktowała się z archeologami, na których przyjazd czekała na miejscu przez trzy godziny.

Archeolodzy byli zaskoczeni postawą pary. Zwykle ludzie sami przynoszą im znalezione monety i dosłownie je przed nimi wysypują. Małżeństwo ze wsi Martinček postąpiło inaczej. Dzięki temu archeolodzy mogli zobaczyć monety tam, gdzie je znaleziono, a para dostanie pieniądze. Zgodnie ze słowackim prawem pozostawienie znaleziska na jego miejscu stanowi warunek otrzymania nagrody – informuje My Liptov.

Monety zbierano na powierzchni dwóch metrów kwadratowych. Część z nich znajdowała się na pękniętym dnie dzbanka w płytkim dole. Ponieważ nie były zakopane głęboko, eksperci przypuszczają, że osoba, która ukryła monety, działała w pośpiechu. Skarb odkryto w pobliżu historycznej drogi handlowej.

bEqnNvgD
Zobacz także: Zobacz też: Skarb w polu. Niesamowite znalezisko w Dover

Dlaczego ktoś zakopał monety? Fachowcy nie są pewni, ale mają podejrzenia. Archeolog Martin Furman stwierdził, że "powodów może być kilka".

Skarb został ukryty w 1527 roku lub niedługo później, a przynajmniej na to wskazuje jego obecny stan. Ma pewnie jakiś związek z burzliwym rokiem wojny domowej pomiędzy Ferdynandem Habsburgiem a Janem Zápolyą, którzy walczyli o węgierski tron – powiedział.

bEqnNvgJ

Wartość skarbu jest naprawdę duża. Pośród wielu srebrnych monet są dwie złote. Jak mówi Furman, to "dosłownie fortuna", bo w XVI wieku "zwykły człowiek z trudem mógł zdobyć złotą monetę".

Skarb trafi do Muzeum Liptowskiego w Rużomberku. Zanim to jednak nastąpi, eksperci muszą go dokładnie zbadać. Ustalona zostanie między innymi dokładna wartość monet. Kiedy to się stanie, małżeństwo otrzyma nagrodę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEqnNvhe
KOMENTARZE
(389)
ali
rok temu
W Polsce dostaliby dyplom ,a po jakimś czasie wyrok za podejrzenie prawdopodobnego przywłaszczenia kilku z monet ,a dziki zostałyby odstrzelone !!!
koko
rok temu
to całkiem normalny Kraj. U nich jackpot kosztuje 2 euro i od żadnych wygranych nie pobierają podatku U nas trzeba podzielić się z Państwem że by mieli na ochronę Kaczyńskiego. Polska to chore Państwo.
gregor
2 lata temu
Jana Szapolija uciekal z plonacego zamku i szybko niechlujnie ukryl co ukryl .tak samo jak zydzi uciekajac na ukrainie. mozna tam jeszcze znalezc ale wiekszosc zakopywala w swoich domostwach
bEqnNvhf
zx
2 lata temu
u nas zaaresztują, zabiorą i jeszcze karę wlepią
aha
2 lata temu
W naszym chorym kraju dziki miały by już zarzuty prokuratorskie.
san
2 lata temu
A co dostaną dziki w nagrodę? Kamizelki kuloodporne?
kaktus
2 lata temu
Oooo Tam nagroda, a w Polsce skończyło by się na przeszukaniu mieszkania i więzieniu.
majka
2 lata temu
a co dziki dostaly w nagrode ?przeceiz mialy nosa myslaly ze cos do skonsumowania to odkopaly skarb inaczej ludzie by nieznalezli
wild
2 lata temu
A dziki? Czyż się nie wykupiły od eksterminacji?
asa
2 lata temu
Dlaczego u nas tak nie ma? Chodzi mi o wynagradzanie znaleźcy.
Zigy
2 lata temu
Wreszcie ktoś proponuje uproszczenie procedur i przyspieszenie procesów sądowych. To się nazywa reforma! Podpisuję sie obiema rękami za FairPlay!
Kosa12
2 lata temu
Patrzmy w przyszłość, na Polskę w której podatki są proste i fair, a system emerytalny stabilny. Tylko Polska FairPlay
bbb
2 lata temu
Konrad Rytel i Patryk Wild w ruchu FairPlay Gwiazdowskiego. Mocne nazwiska.
bEqnNvgX
ccc
2 lata temu
Gwiazdowski z ekipą Fair Play zdobył 15 tysięcy zarejestrowanych sympatyków w 3 tygodnie. To idzie jak kula śnieżna!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić