Wróć na
Jan Muller
|

Wydobyli skarb z wraku polskiego niszczyciela

80
Podziel się

ORP Kujawiak zatonął w czasie II wojny światowej po wpłynięciu na minę u brzegów Malty.

Wydobyli skarb z wraku polskiego niszczyciela
(Domena publiczna)

Niszczyciel eskortowy ochraniał konwój płynący na wyspę. 16 czerwca 1942 roku zatonął w pobliżu Valetty. 72 lata później polsko - maltańska ekipa badawcza odnalazła wrak jednego z najbardziej tajemniczych polskich okrętów wojennych. Tajemnica wynika głównie z faktu, że praktycznie nie zachowały się po nim fizyczne ślady. W służbie polskiej marynarki wojennej był zaledwie rok. Na zwodowanym przez Brytyjczyków pod koniec 1940 roku jako HMS Oakley niszczycielu 31 maja następnego roku podniesiono polską banderę i nadano nazwę ORP Kujawiak.

Dzwon okrętowy, zgodnie z ówczesną tradycją, pozostawiono oryginalny. I właśnie on został po roku intensywnego, trwającego rok, czyszczenia w zbiorniku do odsalania zaprezentowany przez pracowników rządowej agencji Heritage Malta - czytamy na serwisie heritagemalta.org

Gdy proces konserwowania się zakończy, dzwon zostanie wysłany do Polski. Będzie pokazywany w różnych muzeach by ostatecznie trafić ponownie na Maltę. Dzwon wydobyli z wraku w 2017 roku ci sami ludzie, którzy trzy lata wcześniej znaleźli sam okręt.

Odkrycia dokonał zespół kierowany przez Romana Zajdera, prezesa Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Wrak spoczywa na głębokości 95 metrów - pisała w 2014 roku Wirtualna Polska.

Ostatnią misją "Kujawiaka" był udział w operacji Harpoon. Jej celem było dostarczenie zaopatrzenia na Maltę. Brało w niej udział okręty polskie i brytyjskie, w tym 17 niszczycieli, jeden pancernik, cztery lekkie krążowniki i dwa lotniskowce. Operacja zakończyła się niepowodzeniem aliantów, bo Niemcy i Włosi zatopili wówczas aż 4 z 6 statków z zaopatrzeniem oraz dwa niszczyciele. Gdy ORP Kujawiak zatonął, zginęło na nim 13 polskich marynarzy. Po odnalezieniu wraku pamięć zabitych marynarzy uczczono tablicą pamiątkową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(80)
Ala
2 lata temu
Historia jest wazna i jest przestroga dla rzadzacych
Artur
2 lata temu
Gdzie jest ORP GROM ?
Gość
2 lata temu
Ten dzwon to ten tytułowy skarb? Może trochę umiaru by się przydało?
kat
2 lata temu
Jaki to skarb?Dzwon? Ale skarb.
XxZ
2 lata temu
Tytuł nie adekwatny do treści . Znowu pismak WP się nie popisał.
Najnowsze komentarze (80)
wit
2 lata temu
Czytałem kiedyś książkę marynarza który służył na tym okręcie i brał udział w tym feralnym konwoju , tytuł o ile mnie pamięć nie myli to "Smoluch", bo tak nazywali marynarzy którzy służbę pełnili pod pokładem . Polecam.
Irena
2 lata temu
Jaki skarb stary dzwon sygnalowy to skarb?
Zlosliwy
2 lata temu
Jakim znowu niepowodzeniem??? Dzieki zaopatrzeniu z tych 2 statkow, Anglicy utrzymali Malte, a co za tym idzie Afryke. To jest niepowodzenie?
c
2 lata temu
To jest dla mnie dziwne, że wojna, to wiadomo mordowanie. A oni się jednym statkiem, samolotem, żołnierzem, czy bitwą zajmują. Woja to masakra na niespotykaną skale. Ale, brawo ty.....
www
2 lata temu
ale co ze skarbem?
ff
2 lata temu
jaki Polski ? jak Angielski , w Polsce to żeśmy drewniane pługi produkowali
Sada
2 lata temu
"I właśnie on został po roku intensywnego, trwającego rok, czyszczenia ..." - po jakiemu to napisane?
bst
2 lata temu
A co z tym skarbem wydobytym z wraku?
salomon
2 lata temu
sensacją byłoby znalezienie na okręcie nie otwartej flaszki .
tm
2 lata temu
jaki wydobyli skarb z wraku?
Czesio
2 lata temu
Trzeba ten wrak podnieść, odpicować i dla naszej MW byłby jak znalazł. Polak potrafi!!!
swoj
2 lata temu
brytole na podziekowali za wklad w ich obrone jak cholera..
axe
2 lata temu
Z JAKIEJ RACJI ! ? KAzdy gram tego dzwonu został opłacony z polskich rezerw złota. To wasi dziadkowie z lat 1918-39 sa WYŁĄCZNYMI JEGO WŁASICCIELAMI. a wiec i my ich spadkobiercy
marynarz
2 lata temu
Koniecznie odnajdźcie wrak ORP "Orkan". Wrak leży na płn. Atlantyku na trasie z Anglii do Murmańska. Ten niszczyciel przewoził trumnę z gen. Sikorskim.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić