Jan Muller| 

Wydobyli skarb z wraku polskiego niszczyciela

113

ORP Kujawiak zatonął w czasie II wojny światowej po wpłynięciu na minę u brzegów Malty.

Wydobyli skarb z wraku polskiego niszczyciela
(Domena publiczna)

Niszczyciel eskortowy ochraniał konwój płynący na wyspę. 16 czerwca 1942 roku zatonął w pobliżu Valetty. 72 lata później polsko - maltańska ekipa badawcza odnalazła wrak jednego z najbardziej tajemniczych polskich okrętów wojennych. Tajemnica wynika głównie z faktu, że praktycznie nie zachowały się po nim fizyczne ślady. W służbie polskiej marynarki wojennej był zaledwie rok. Na zwodowanym przez Brytyjczyków pod koniec 1940 roku jako HMS Oakley niszczycielu 31 maja następnego roku podniesiono polską banderę i nadano nazwę ORP Kujawiak.

Dzwon okrętowy, zgodnie z ówczesną tradycją, pozostawiono oryginalny. I właśnie on został po roku intensywnego, trwającego rok, czyszczenia w zbiorniku do odsalania zaprezentowany przez pracowników rządowej agencji Heritage Malta - czytamy na serwisie heritagemalta.org

Gdy proces konserwowania się zakończy, dzwon zostanie wysłany do Polski. Będzie pokazywany w różnych muzeach by ostatecznie trafić ponownie na Maltę. Dzwon wydobyli z wraku w 2017 roku ci sami ludzie, którzy trzy lata wcześniej znaleźli sam okręt.

Odkrycia dokonał zespół kierowany przez Romana Zajdera, prezesa Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Wrak spoczywa na głębokości 95 metrów - pisała w 2014 roku Wirtualna Polska.

Ostatnią misją "Kujawiaka" był udział w operacji Harpoon. Jej celem było dostarczenie zaopatrzenia na Maltę. Brało w niej udział okręty polskie i brytyjskie, w tym 17 niszczycieli, jeden pancernik, cztery lekkie krążowniki i dwa lotniskowce. Operacja zakończyła się niepowodzeniem aliantów, bo Niemcy i Włosi zatopili wówczas aż 4 z 6 statków z zaopatrzeniem oraz dwa niszczyciele. Gdy ORP Kujawiak zatonął, zginęło na nim 13 polskich marynarzy. Po odnalezieniu wraku pamięć zabitych marynarzy uczczono tablicą pamiątkową.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Zobacz także: Po 75 latach wydobyto wrak statku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić