Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Eksperci ostrzegają: Ziemia ma czas tylko do 2030 roku, aby powstrzymać katastrofalne zmiany klimatu

125
Podziel się

Najnowszy raport dotyczący zmian klimatycznych apeluje do rządów na całym świecie o podejmowanie "szybkich, dalekosiężnych i bezprecedensowych zmian we wszystkich aspektach życia", aby uniknąć katastrofalnych poziomów globalnego ocieplenia.

Eksperci ostrzegają: Ziemia ma czas tylko do 2030 roku, aby powstrzymać katastrofalne zmiany klimatu
(iStock.com)
bEKvWYjp

*Raport został wydany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu przy ONZ. * Zgodnie z nim, już w 2030 r. nasza planeta ma osiągnąć próg 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów rewolucji przemysłowej. Grozi to ekstremalną suszą, pożarami, powodziami oraz niedoborem żywności dla setek milionów ludzi.

Data, którą podali eksperci, opiera się na obecnym poziomie emisji gazów cieplarnianych. Aby utrzymać ocieplenie poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, do 2030 r. globalna emisja netto dwutlenku węgla musiałaby spaść o 45 proc. w porównaniu z 2010 r. Obniżenie emisji do tego stopnia, choć jest technicznie możliwe, wymagałoby powszechnych zmian w zakresie energii, przemysłu, budynków, transportu i funkcjonowania miast - stwierdza raport.

Czeka nas o wiele więcej problemów. Jeżeli przekroczymy 1,5 stopnia C globalnego ocieplenia, tym więcej fal upałów i gorących lat, większy wzrost poziomu morza, i, dla wielu części świata, gorsze susze i ekstremalne opady - ostrzega w oświadczeniu Andrew King, wykładowca nauk o klimacie na Uniwersytecie w Melbourne.

bEKvWYjr

Według ekspertów wyraźnie widać, że zmiany klimatyczne już się odbywają, ale to, co nas czeka, będzie o wiele gorsze. Jedynym ratunkiem dla naszej planety są natychmiastowe międzynarodowe działania polityczne. Nawet jeżeli ocieplenie utrzyma się na poziomie lub tuż poniżej 1,5 stopnia C, skutki będą powszechne i znaczące. Szacuje się, że temperatury podczas letnich upałów, takich jak te, które pojawiły się w Europie tego lata, wzrosną o 3 stopnie Celsjusza.

*Ocieplenie ma mieć drastyczny wpływ między innymi na rafy koralowe. * Według naukowców, od 70 do 90 proc. z nich zostanie wymiecionych, w tym Wielka Rafa Koralowa w Australii. Przed 2100 r. globalne poziomy morza mogą wzrosnąć nawet o 10 cm.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Na Syberii zimą nie zamarzła ziemia. To pierwszy raz w historii
bEKvWYjS
KOMENTARZE
(125)
Malik
3 lata temu
Za dużo ludzi, za dużo szkód robią Ziemi. Ziemia sama ich wyeliminuje a potem się odrodzi. Zajmie to ileś tam tysięcy lat...
Sun Tzu
3 lata temu
Jedyny pożytek z ekspertów jest taki, że na ich tle dobrze prezentują się wróżbici.
666
3 lata temu
tak ,oczywiście tylko dwutlenek węgla ,większość naukowców jest jak prostytutka ,dwutlenek węgla jest tylko jednym z wielu istotnych czynników wpływających na zmiany klimatu i najłatwiej na nim zarobić wielką kasę
bEKvWYjT
Anatom
3 lata temu
Eksperci mają globalne ocieplenie mózgów bo im kasa się kurczy ... Zakładając że je mają ...
dużyMa
3 lata temu
eksperci? ignoranci albo cynicy żerujący na głupocie jednych i tzw poprawności politycznej innych. ludzie nie mają żadnych szans na odwrócenie tego co Ziemia robi. tak samo jak są za słabi żeby być sprawcami tego globalnego ocieplenia. działalność człowieka odpowiada za ~3% całości gazów cieplarnianych. 97% Ziemia wydziela w wyniku "pracy własnej". odsyłam do publikacji PAN na ten temat. nie była ona związana z żadnymi grantami ani sponsoringiem.
br
3 lata temu
Żyjemy w świecie epidemii - ludzkiej, -> głupoty, znieczulicy............... i syfu
Gddy
3 lata temu
Hgyy
paleobotanika
3 lata temu
Nie wiedzą o czym piszą; a wystarczy trochę poczytać o historii Ziemi w ciągu ostatnich 10 000 lat.
zielony
3 lata temu
Poprostu natura stwierdziła że jest nas za dużo i należy z tym coś zrobić. Człowiek eksploatuję nature ponad jego potrzeby więc to sie zemści
Zibi
3 lata temu
Zalosna megalomania czlowieka zmiany klimatu byly przed czlowiekiem I beda po nas a czy to sie stanie kilka tysiecy lat wczesniej czy kilka tysiecy lat puzniej niema zadnego znaczenia dla trwania planety
oo
3 lata temu
następny element propagandy nwo!!!
Gobo
3 lata temu
To my mamy mało czasu nie Ziemia !!! Ziemia sobie poradzi i sie zregeneruje. Nas już nie będzie na szczęście dla naszej Matki .
Lu
3 lata temu
Wszyscy musza się za to zabrać,nawet przeciętny Kowalski choćby segregacja smieci,nie kupowaniem jednorazówek,wyrobów plastikowych itd. Na każdym spoczywa odpowiedzialnosc dbania o naturę. Jeśli jeden będzie patrzał na drugiego to nikt Nic nie zrobi-my i rządzący na świecie.
bEKvWYjL
out of blue
3 lata temu
Proponuje ograniczyć ilość lotów nieoznakowanych samolotów, które produkują chmury w kratę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić