o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Barbara Jaros
|

"Tykająca bomba" odkryta pod Arktyką. Ocean stopi lód

128
Podziel się

Podgrzana woda w głębi Oceanu Arktycznego przedziera się do serca północnego regionu polarnego. Naukowcy obawiają się, że duża część arktycznego lodu może stopnieć.

"Tykająca bomba" odkryta pod Arktyką. Ocean stopi lód
(iStock.com)
bEEjfBxh

Arktyka nie jest w dobrej kondycji. Topi się jej najgrubszy lód, na jej powierzchni pojawiają się jeziora, zmienia się też skład chemiczny polarnej wody. Teraz okazuje się, że sytuacja może być jeszcze poważniejsza.

Zanotowaliśmy znaczące ocieplenie jednego z głównych basenów Oceanu Arktycznego, Basenu Kanadyjskiego - tłumaczy oceanograf Mary-Louise Timmermans z Uniwersytetu Yale.

W ciągu ostatnich 30 lat ilość ciepłej wody w tamtym regionie podwoiła się. Górne warstwy basenu położonego na północ od Alaski są w dalszym ciągu zimne. Naukowców martwią jednak cieplejsze, bardziej słone głębiny oceanu, które podgrzewają się w zastraszającym tempie - donosi "Science Alert".

bEEjfBxj

Obecnie gorące wody są uwięzione pod warstwą powierzchniową, ale jeśli się z nią połączą, temperatura będzie wystarczająca, by roztopić lód, który pokrywa ten region przez większą część roku - mówi Timmermans.

Wody Basenu Kanadyjskiego są zasilane przez północne Morze Czukockie. Jak twierdzą naukowcy, zbiornik ten stał się ostatnio cieplejszy w wyniku "nietypowego ogrzewania energią słoneczną". - Upały się nie skończą. Prędzej czy później ciepła woda wypłynie na powierzchnię i roztopi lód - mówi oceanograf John Toole z Woods Hole Oceanographic Institution.

Zdaniem naukowców zagrożenie nie jest natychmiastowe. Eksperci podkreślają, że, aby ocenić powagę sytuacji, potrzebne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEEjfBxp
Zobacz także: Zobacz też: Arktyka topnieje z dwóch stron
bEEjfBxK
KOMENTARZE
(128)
Meteorolog
3 lata temu
Ukarać słońce lub zasłonić nad tym regionem
Chemiczny Ali
3 lata temu
Spoko... miliony ton plastiku w oceanach zahamują ten proces.
Realista
3 lata temu
Cieplejsze oceany = większe parowanie = więcej kondensacji pary wodnej w deszcz i więcej opadów deszczu na kontynencie = spadający deszcz zimą w górach lub w arktyce zamienia się w śnieg więc równowaga się zachowuje.
bEEjfBxL
OLO
3 lata temu
TIMMERMANS TY KŁAMCO I ZŁODZIEJU, NIE MASZ JUŻ GDZIE SWOICH OBŚLIZGŁYCH ŁAP WSADZAĆ?? ODDAJ CO UKRADŁEŚ
acho57
3 lata temu
Dlaczego na temat natury same komentarze polityczne
c
3 lata temu
Metan ukryty pod lodem ulotni się i będzie po ozonie.
c
3 lata temu
Metan ukryty pod lodem ulotni się i będzie po Ozonie.
c
3 lata temu
Lód topniał i bez udziału ludzi. Zbliża się okres wzmożonej aktywności Słońca. Nic z tym już nie da się zrobić.
Obserwator
3 lata temu
Dziwne że ciepła woda jest w głębinach a zimna na wierzchu. Prawa fizyki mówią inaczej. Czuję ściemę wielkiego kalibru.
foka
3 lata temu
jak zwykle bzdury
Artaxerxes
3 lata temu
Timmermans mówi znaczy nieprawda
ERYYK
3 lata temu
Niech rozkażą wszystkim obywatelom UE w godzinach 7-22 otwierać na całą szerokość lodówki i zamrażarki! Do tego obowiązkowo podatek zakaz używania ogrzewania w samochodach no i co najważniejsze BEZ WZGLĘDU NA WYNIK ZACHOWAĆ ZIMNĄ KREW!
obserwator
3 lata temu
Co my się będziemy martwić o Arktykę .My w Morzu Bałtyckim mamy tykającą bombę, którą zatopili Niemcy są to gazy bojowe.Jest to broń masowego rażenia, która jest na dnie Bałtyku i już powoli opakowania rdzewieją i wydostanie się to na powierzchnię.Martwmy się o siebie a nie o innych.Jeszcze trochę i nie będzie można korzystać z kąpieli w Bałtyku.
bEEjfBxD
ekoterorysta
3 lata temu
Wizja z wodnego swiata coraz blizej, dalej produkujcie plastikowe siateczki i pet buteleczki, spalajcie wegiel czarny bo los gornikow bedzie marny.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić