Erdogan grozi innym państwom. Ma rozmawiać z Putinem o sytuacji w Syrii

204

W czwartek 5 marca odbędzie się spotkanie przywódców Rosji i Turcji. Rozmowy dotyczyć mają ostatnich wydarzeń w Idlibie, gdzie śmierć poniosło wielu tureckich żołnierzy. Spotkanie na szczycie ma mieć przełomowe znaczenie dla wojny w Syrii.

Erdogan grozi innym państwom. Ma rozmawiać z Putinem o sytuacji w Syrii
(Getty Images)

W Idlibie wciąż trwają starcia między siłami reżimu syryjskiego a państwem tureckim. W ostatnich dniach doszło do wielokrotnych bombardowań w tym rejonie. Idlib był dotychczas ostatnim bastionem wspieranej przez Turcję zbrojnej opozycji syryjskiej.

Wcześniej media informowały o możliwym spotkaniu w tej sprawie czterech głów państwa: Rosji, Turcji, Niemiec i Francji. Choć pozostali przywódcy wyrazili chęć, dwustronnego spotkania z Recepem Tayyipem Erdoganem zażądał jednak Władimir Putin.

Erdogan przed spotkaniem z przywódcą Rosji groził pozostałym państwom. Oskarżył o łamanie praw człowieka i brak wsparcia dla tureckich działań. Zapowiedział napływ "milionów" uchodźców pod granicę z Europą.

Rosja nie zamierza się ugiąć. Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, oświadczył, iż strona rosyjska nie cofnie się przed walką z terroryzmem syryjskim, aby rozwiązać europejski kryzys migracyjny. Rosja zarzuca także Turcji naruszanie umowy międzynarodowej, zarzut dotyczy wykorzystania broni chemicznej.

Sytuacja pomiędzy Turcją a Unią Europejską jest także napięta. Na granicy Turcji i Grecji w ostatnim czasie dochodzi do licznych starć między policją a napływającymi uchodźcami po tym, jak turecka strona otworzyła drogę do Europy.

Zobacz także: Destabilizacja w Turcji to możliwość nowego kryzysu migracyjnego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić