Wróć na
Aldona Brauła
|

Grecja. Niesamowite znalezisko. Tablice z klątwą sprzed 2,5 tys. lat

101
Podziel się

Trzydzieści ołowianych tabliczek z wygrawerowanymi klątwami odkryto w Atenach na dnie studni liczącej 2500 lat. Odkrycia dokonano na terenie Kerameikos, głównego cmentarza starożytnych Aten. Klątwy mają związek ze starożytną magią.

Grecja. Niesamowite znalezisko. Tablice z klątwą sprzed 2,5 tys. lat
(German Archaeological Institute)
bCIiNdJx

Podczas wykopalisk prowadzonych w Kerameikos dokonano niecodziennego odkrycia. W studni liczącej sobie ponad 2,5 tys. lat znaleziono 30 ołowianych tabliczek, na których był wyryty tekst klątwy.

Tablice z klątwą mają ponad 2,5 tys lat

#

Archeolodzy mieli już wcześniej do czynienia z podobnymi tabliczkami. Pojedyncze sztuki znajdywano w grobowcach osób, które zmarły przedwcześnie. Badacze sądzili, że przekleństwa miały związek z przejściem do krainy zmarłych lub też pomścić nagłą, nieprzewidzianą śmierć.

bCIiNdJz

Znalezisko z Kerameikos rzuciło nowe światło na tę sprawę. Badacze podejrzewają, że tabliczki mogły być wykorzystywane w życiu codziennym i służyły do przeklinania innych, nie tylko po czyjejś śmierci.

Zobacz także: Tajemnica sztabki złota Azteków

Mimo ponad stu wykopalisk w Kerameikos, studnia nie została wcześniej odkryta. Poprzednie prace w tym obszarze były wykonywane jeszcze przed II wojną światową. Dopiero niedawno je wznowiono.

Wewnątrz studni archeolodzy znaleźli wiele innych cennych przedmiotów. Były tam naczynia do mieszania wina, gliniane lampy, garnki, specjalne gliniane naczynia do czerpania wody. Wyciągnięto także wiele monet z różnych lat i pozostałości organiczne m.in. pestki po owocach.

bCIiNdJF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

bCIiNdKa
KOMENTARZE
(101)
makumba
5 miesięcy temu
co to są Atany?
bea
5 miesięcy temu
Poprawcie tytuł
Widmo7
5 miesięcy temu
Złowróżbne odkrycie w Atanach. Ma tys. lat............kto podpisuje te artykuly do druku ..zenada , 1 raz slysze ze przemianowali Ateny na Atany........zamiatac ulice a nie lapac sie za pioro
bCIiNdKb
Czor3
5 miesięcy temu
Przeczytali na glos jedna tabliczke i bum ... coronawirus
T-34
5 miesięcy temu
Atańczycy są wstrząśnięci tym odkryciem
Najnowsze komentarze (101)
antyPIS
5 miesięcy temu
czy chodzi o klątwę PIS ????
ksin kiu
5 miesięcy temu
jedną z klątw było , że "jak zacznie w Atańskiej ziemi kopać pod chińskie inwestycje " to za karę na ziemiach państwa Konfucjusza powstanie zaraza koronawirusem zwana.
Hmmm
5 miesięcy temu
Mnie interesuje treść tych tabliczek, bo sam fakt, że je znaleziono jest mało interesujący. Za to zaciekawiło mnie, że w studni były monety z rożnych okresów. Tzn. że ludzie od starożytności wierzyli, że rzucając monetę wrócą tu lub będą mieć szczęście?
miko
5 miesięcy temu
na jednej z tabliczek było wyryte PIS
herbert
5 miesięcy temu
O mencizna prawdziwa
to prawda
5 miesięcy temu
ołów był dość popularnym materiałem w starożytności i średnowieczu: pieczętowanie, tabliczki do pisania, rury do wody pitnej.... etc.
oleg
5 miesięcy temu
Wtedy nie było szczepionek, to musieli ołów wrzucać do studni dla depopulacji
historyk
5 miesięcy temu
Atana jako stolica Achajaja, prowincja Cincibatata. Czyli wszystko w internecie
bCIiNdJT
remi
5 miesięcy temu
Przydałby sie wam korektor, w tej waszej redakcji
kik
5 miesięcy temu
Co to są Atany?
OMC archeolog
5 miesięcy temu
Atany to najstarsza część Aten, nikt nie słyszał????
Atany?
5 miesięcy temu
co ona Brauła ?
pestki
5 miesięcy temu
po owocach, po ile te artefakty, bo zbierać zacznę !
etc
5 miesięcy temu
"Ołów stosowany jest w ochronnych rytuałach magicznych oraz talizmanach, chroniących przed wpływem negatywnych energii." Krzyż w herbie, krzyż w godle, i chciałoby się rzec - krzyż wam na drogę! Spoglądam, spoglądam i co widzę?! Wasz prezydent "puszy się jak paw", a prezydent Francji nie patrzy jemu w oczy! Taka reakcja, jak mniemam, jest wyrazem braku szacunku, albo wstydu! Minimalizując odwieczne Bóstwo (Centrum Wszechświata) do waszego "zera", cóż chcieliście osiągnąć?! Wnioski, jak zwykle, nasuwają się same! Strasznie ważne jest, jak inni na ciebie spoglądają! Zatem, w końcowym efekcie pozostaje wam jedynie to leżenie plackiem, nie podnosząc... ślepi!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić