Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

Grób Jezusa odkrył kolejną tajemnicę. Pomogła analiza chemiczna

277
Podziel się

Naukowcy ustalili, z jakiego okresu pochodzi zaprawa marmurowej płyty, która przykrywa wapienną jaskinię uznawaną za grób Jezusa.

Grób Jezusa odkrył kolejną tajemnicę. Pomogła analiza chemiczna
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Jlascar)

Zaprawa wokół płyty powstała w okresie cesarza Konstantyna. Panował on w Rzymie w IV wieku. Testy chemiczne pomogły ustalić datę i w ten sposób rozwikłana została jedna z zagadek nurtująca archeologów od dłuższego czasu - informuje National Geographic.

Pytanie brzmiało: czy kościół Grobu Bożego jest "we właściwym miejscu". Cesarz Konstantyn wysłał ekspedycję do Jerozolimy, która miała odnaleźć grób Jezusa. Dzięki najnowszym ustaleniom z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że to ta sama jaskinia, do której dotarli. Później nad nią zbudowano kościół.

Nie ma naukowych dowodów, że w wapiennej jaskini jest ktokolwiek pochowany. W tradycji Kościoła katolickiego uznaje się jednak to miejsce za grób Jezusa. Teraz wierni dostali kolejny argument do ręki. Odkrycie naukowców podważa bowiem teorie, że mógł powstać w czasach wypraw krzyżowych, czyli najwcześniej w XI wieku.

Grobowiec został otwarty po raz pierwszy od wieków w październiku 2016 roku. Wtedy kaplica go otaczająca przeszła gruntowną renowację wykonaną przez zespół specjalistów z Narodowej Politechniki Ateńskiej. Pobrano próbki zaprawy, a teraz ogłoszono wyniki analizy.

Naukowcy byli zaskoczeni tym, co zobaczyli po otwarciu jaskini rok temu. Pod marmurową płytą znajdowała się kolejna, spękana i połamana. Leżała bezpośrednio na wapiennym "łożu pogrzebowym". Niektórzy archeolodzy uważają, że to dowód na to, że wcześniej stała tu rzymska świątynia. Byłoby to zgodne z relacją z wyprawy wysłanników cesarza Konstantyna do Jerozolimy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(277)
ewa
2 lata temu
cesarz potrzebował grobu, bo po to uczynił chrzescijanstwo religia panstwowa by scementowac rózne narody zamieszkujące cestarstwo. dostrzegł siłę wiary w jednego Boga i jego namiestnika - czyli cesarza na ziemi. "wszelka władza od Boga" Potrzebował symbolu. więc go znalazł... I tyle. Po paru wiekach na pewno nie do ustalenia było w której to jaskini złożono ciało Jezusa po jego śmierci. Takich jaskin były tam w okolicy dziesiątki jak nie setki w tamtych czasach... Przeciez tylko pare osob o tym wiedziało..... Zatem cała ta szopka to szopka....
nter
2 lata temu
Jedno jest pewne. Szukano takich miejsc na siłę. Np góra Synaj i z dużą dozą pewności tzw Grób Jezusa to miejsca, które wydawały sie Helenie za prawdziwe ale w rzeczywistości nimi nie są.
Jacek
2 lata temu
W katedrze w Koloni znajduje się złota trumna ze zwłokami Trzech Królów, przywiezionymi do Europy w czasie wypraw krzyżowych. Ciekawe, kto i jak po tysiącu lat odnalazł szczątki trzech osób, pochodzących z różnych stron świata, o których do dziś nie wiadomo, kim byli. Jedno co pewne - znalazca i Biskup dobrze zarobili !
Ekspert NATO
2 lata temu
Każda religia to żerowania na strachu , niewiedzy , naiwności i ,,gupctfie Lóckim,,
Franek Dolas
2 lata temu
Pic na wodę fotomontarz. Ale ciemny lud to kupi.
Najnowsze komentarze (277)
miiki
rok temu
mam nadzieje ze znajda kosci jezusa i zbadaja
Grażka
2 lata temu
Jezus łamał chleb i mówił to czyńcie na moją pamiątkę Jezus karmi nas swoją obecnością swoim słowem zastanów się zanim zaczniesz mówić oczymś o czym nie masz pojęcia Bóg kocha i Ciebie tak jak ukochał Pawła chociaż ten prześladował chrześcijan życzę Bożego Błogosławieństwa
mi
2 lata temu
Ron Wyatt, amerykański pielęgniarz anestezjologiczny, członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, pseudoarcheolog. Odsyłam do niezastąpionej w wykrywaniu kłamstw Wikipedii!
Tak78
2 lata temu
Nie może tam być nikt pochowany bo Jezus trzy po trzech dniach w grobie zmartwychwstał i żyje a więc grób musi być pusty, nikt nie szuka żywego w grobie.Tak uscislajac to miejsce w którym złożono ciało Jezusa na trzy dni po tym czacie zmartwychwstał i pozwala się znaleźć tym którzy Go szukają.
patryiota
2 lata temu
Bzdura bzdura bzdura! Wy klamcy i oszusci przestance te klamstwa publikowac! Niech bedzie przeklety ten kto te klamstwa powiela AMen!!!
Verb
2 lata temu
"Nie ma naukowych dowodów, że w wapiennej jaskini jest ktokolwiek pochowany" - generalnie chodzą słuchy, że pochowany w tej jaskini człowiek zmarwychwstał... :-D
graaf
2 lata temu
wiara to wiara, naukowcy dowodzą,ale ludzi wierzących nic to nie obchodzi, jest to tak zakorzenione przez kościół,że katolicy polscy wierzą,że Maryja była Polką, a Jezus nie był Żydem. Co by to było jakby narodowcy dowiedzieli sie o tym????????????
TomPie
2 lata temu
Wspaniałą kontynuacją Konstantyna Wielkiego jest Antoni Macierewicz dochodzący.
Alojz
2 lata temu
A prawda jest jedna, że nigdy Jezus nie istniał.
H2O
2 lata temu
poczytajcie Deschnera "I znowu zapiał kur" a ocztęta się wam otworzą
gen
2 lata temu
podobnie jak z Rzymem i bazylika św. Piotra oraz jego ,,grobem". Grób wymyślony przez kolejnych papieży i ,,potwierdzony" przez usłużnych naukowców którzy stwierdzili istnienie katakumb w tym miejscu. Katakumby owszem, istniały i istnieją, a grób św. Piotra był potrzebny dla wiernych. Ponadto, św. Piotr nigdy nie był w Rzymie więc nie mógł tam ani umrzeć, ani być pochowanym. Ale jest to kolejna bajka wymyślona przez Kościół. Podobnie jak największe afery. tj. dar Konstantyna i fałszerstwa pseudo- Izydora.
Miki
2 lata temu
Na co komu ten grób przecież Pan Jezus już dawno zmartwychwstał!!!
sa
2 lata temu
a ja mam w domu szczebel drabiny co sie przysnil ...
TOM
2 lata temu
JAKI GROB PRZECIERZ JEZUS ZMARWYCH WSTAL
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić