Korea Północna. Kim Dzong Un zaczął zamykać ludzi na wyspie. Nie ma ucieczki

86

Korea Północna przeniosła ok. 70 obywateli Chin na wyspę, z której nie mogą wyjechać. Kim Dzong Un próbuje w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nie ma jednak pewności, czy którykolwiek z Chińczyków, których Korea Północna postanowiła izolować na wyspie, ma objawy śmiercionośnego wirusa.

Korea Północna zamknęła na wyspie ok. 70 obywateli Chin.
Korea Północna zamknęła na wyspie ok. 70 obywateli Chin. (East News, KCNA via KNS/Associated Press)

Kim Dzong Un podjął decyzję. Chińczycy przebywali w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Rajin-Sonbong, która znajduje się przy granicy z Chinami i Rosją. Władze Korei Północnej przeniosły ich na wyspę P'ip'a-som.

Liczba ludzi, którzy przebywają tam w izolacji, wydaje się wynosić ok. 70, wszyscy to obywatele Chin – mówi Jeong Kwang-il, szef No Chain, stowarzyszenia pomagającego północnokoreańskim więźniom politycznym i ich rodzinom.

Korea Północna woli nie ryzykować

Nie wiadomo, czy któryś z Chińczyków ma jakiekolwiek objawy koronawirusa, ale reżim Kim Dzong Una postanowił ich ulokować na wyspie, uniemożliwiając w ten sposób opuszczenie kraju. Pozwala to też władzom Korei Północnej na obserwację ich stanu zdrowia – informuje Radio Free Asia.

Wyspa jest chętnie odwiedzana przez turystów. Na P'ip'a-som działają hotele, ale Chińczycy znajdują się prawdopodobnie w izolacji od reszty przebywających tam osób. Co więcej, muszą płacić za swój pobyt na wyspie – dziennie ponad 128 tys. wonów północnokoreańskich (przeszło 550 zł).

Korea Północna zamyka granice

W związku z epidemią koronawirusa Korea Północna postanowiła zawiesić turystykę międzynarodową w swoim kraju. Nie działają połączenia lotnicze, ani kolejowe pomiędzy krajem Kim Dzong Una a państwami sąsiednimi. Zarządzono też kwarantannę, którą są obejmowani wszyscy niedawno przybyli do Korei Północnej obcokrajowcy.

Według ostatnich danych koronawirus zabił 427 osób. W Chinach zmarło 425 osób, a w Hongkongu i na Filipinach po 1. Na całym świecie odnotowano już ponad 20 tys. przypadków wirusa. Pod koniec stycznia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na pilnym posiedzeniu podjęła decyzję o ogłoszeniu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić