Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Korea Północna. Kto mógłby zastąpić Kim Dzong Una? Siostra dyktatora ma rywala

73

Międzynarodowe media podają sprzeczne doniesienia odnośnie stanu zdrowia Kim Dzong Una. Przywódca ma znajdować się w krytycznym stanie po skomplikowanej operacji serca. Gdyby tak było, przyszłość Korei Północnej stałaby pod znakiem zapytania. Na następców pierwszego sekretarza są typowani jego młodsza siostra lub Ch’oe Ryong Hae, wpływowy polityk.

Korea Północna. Kto mógłby zastąpić Kim Dzong Una? Siostra dyktatora ma rywala
(Getty Images)

Kim Dzong Un przejął władzę po śmierci swojego ojca, Kim Dzong Ila. Jednak obecny lider Korei Północnej ma 36 lat, więc jego dzieci nie są pełnoletnie i nie mogłyby przejąć schedy.

Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una, jest typowana przez media na następczynię brata. Oświadczenia 31-latki są regularnie publikowane przez Koreańską Centralną Agencję Prasową, ma się również cieszyć bezgranicznym zaufaniem pierwszego sekretarza. Towarzyszyła mu także w spotkaniach dyplomatycznych z przedstawicielami rządów Korei Południowej oraz Chin.

Jak donosi "New York Times", Koreańczycy mogą nie zaakceptować Kim Jo Dzong na czele państwa. Lee Bjong Czol, ekspert w kwestii Korei Północnej z Instytutu Studiów Dalekowschodnich Uniwersytetu Kyungnam w Seulu, zwrócił uwagę na patriarchalny charakter społeczeństwa Korei Północnej. Kim Jo Dzong jest w ich oczach młodą oraz niedoświadczoną kobietą. Z tego powodu bardziej prawdopodobnym kandydatem może być Ch'oe Ryong Hae.

Nie zdziwiłbym się nawet, gdyby Kim umarł dziś lub jutro. Tym, co powinno nas martwić, jest sposób, w jaki władza w Korei Północnej zostanie przejęta po jego śmierci – stwierdził Lee Bjong Czol w rozmowie z "New York Times".

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Korei Północnej. Kim Dzong Un boi się epidemii

Korea Północna. Kim jest Ch'oe Ryong Hae?

Ch'oe Ryong Hae jest wicemarszałkiem Koreańskiej Armii Ludowej oraz przewodniczącym Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego. Z powodu zajmowanych przez siebie stanowisk oraz wpływu na politykę państwa uważa się go za drugą co do ważności – po Kim Dzong Unie – osobę w kraju. Urodził się 15 stycznia 1950 roku.

To właśnie Ch'oe Ryong Hae miał pomóc Kim Dzong Unowi umocnić władzę po śmierci jego ojca. Jak twierdzi "Straits Times", to jedna z nielicznych osób, które nie należą do rodziny Kimów, a jednocześnie są u władzy od powstania Korei Północnej. Przez pewien czas w mediach spekulowano, że polityk ożenił się właśnie z Kim Jo Dzong, jednak rzecznicy rządu zdementowali pogłoski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić