o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Świat walczy z koronawirusem, a Chiny przejmują nowe terytorium na Morzu Południowochińskim

433
Podziel się

Podczas gdy cały świat skupia się na walce z koronawirusem, Chiny wzmacniają swoją pozycję na świecie. Kraj właśnie zajął grupę wysepek na Morzu Południowochińskim, tworząc tam swe "najmłodsze miasto".

Świat walczy z koronawirusem, a Chiny przejmują nowe terytorium na Morzu Południowochińskim
(Getty Images, Artyom Ivanov)
bECbZyDF

Chińczycy formalnie zaanektowali obszar Wysp Spartly, czyli niewielki archipelag znajdujący się na środku morza Południowochińskiego. Na terenie dwóch głównych wysp powstały dwie jednostki administracyjne, które zostały formalnie dołączone do wyspiarskiego miasta Sanscha.

Ważny szlak handlowy

Morze Południowochińskie jest jednym z najważniejszych strategicznie akwenów na świecie. Prowadzi przez nie wiele morskich szlaków handlowych, łączących Chiny, Tajwan, czy Koreę Południową z większością państw na Ziemi. Leżą nad nim porty o globalnym znaczeniu takie jak Manilla, Singapur czy Ho Chi Min.

Jest ono też źródłem obfitych połowów ryb, a także pozwala na wydobywanie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Położone nad nim jest wiele ważnych krajów regionu, m.in. Indonezja, Tajlandia, Malezja, Filipiny czy Wietnam.

bECbZyDH

To właśnie Wietnam najgłośniej protestuje teraz przeciwko formalnemu zajęciu wysp przez Pekin. Zdaniem rzeczniczki wietnamskiego MSZ, Le Thi Thu Hang, samo istnienie miasta Sancha oraz związane z tym działania, są zagrożeniem dla jej kraju.

Wietnam żąda od Chin poszanowania jego suwerenności i odwołania wszystkich niesłusznych poczynań - powiedziała Thu Hang w oświadczeniu.

Działanie Państwa Środka już od dawna budzi irytacje w regionie. W zeszłym roku prezydent Filipin, Rodrigo Duterte, domagał się wycofania chińskiej floty ze znajdującej się na morzu wyspy Pagasa. Znany z ekscentrycznych wypowiedzi Duterte, groził Pekinowi "misją samobójczą".

Miasto Sansha które powstało w 2012 roku zamieszkuje formalnie około 1800 osób. Rozsiane po kilku wyspach powstało oficjalnie w celu "ochrony środowiska naturalnego" oraz jako środek pozwalający na lepszy rozwój gospodarczy obszaru. Jednak według innych krajów, jest to przede wszystkim baza wypadowa Chin, które dążą do dominacji w rejonie.

bECbZyDN

Zobacz także: Konflikt handlowy USA - Chiny. "Może być gorąco"

Konflikt Chiny-USA

Wobec takiego postępowania Chińczyków od wielu lat protestują Stany Zjednoczone. Administracja Donalda Trumpa określiła je wprost jako "bandyckie". Według wielu analityków, Morze Południowochińskie jest jednym z najbardziej newralgicznych obszarów na świecie, a potencjalny konflikt na tym terenie, mógłby przerodzić się w wojnę światową.

W poprzednich dniach doszło do kilku incydentów z udziałem Chin. W tym tygodniu chińska jednostka naruszyła wody terytorialne Malezji, zbliżając się na niebezpieczną odległość do statku malezyjskiej firmy naftowej Petronas. Wcześniej doszło do zatopienia przez chińską straż przybrzeżną wietnamskiego statku rybackiego.

bECbZyDO

W dobie walki z COVID-19, wydarzenie to pozostało jednak prawie niezauważone na arenie międzynarodowej. Jego konsekwencje mogą jednak okazać bardzo poważne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bECbZyEi
KOMENTARZE
(433)
Szprotka
rok temu
Nie "Spartly", ale "Spratly"- "Szprotkowe". Nie "Ho Chi Min", ale "Ho Chi Minh"- to ich b. przywódca. Itd.
roman
rok temu
Wszyscy ci unijni eksperci , uważali,że nie należy płacić własnym obywatelom godziwe pieniądze za pracę, tylko dawać zarabiać chińczykom, teraz płacą za swoją głupotę
observer
rok temu
Przecież wiadomo, że ten wirus to było celowe działanie Chin...myślę, że niedługo dojdzie do konfliktu na światową skalę....obym się mylił.
bECbZyEj
cińg-ciong
rok temu
ktoś to zaplanował a reszta ma galarta
Antekkk
rok temu
Całe wieki opluwano Chińczyków i wyśmiewano się z nich , a oni po cichutku robili swoje. Teraz się odpłacą . Oni w przeciwieństwie do nas nie skamleli , po cichutku znosili upokorzenia . Przede wszystkim są bardzo pracowici... Teraz sobie odbiorą za to że kiedyś tyrali za darmochę.....
Qev
rok temu
Ja uważam że to prowadzi do trzeciej wojny światowej. Najlepiej by było skończyć z globalizacją.
pl_
rok temu
Jak sowieci!
Zenia
rok temu
Chiny to nadal komuna,zmieniona nieco,ale komuna.Więc czego po komunie się spodziewać?..Oni są przewidywalni,tak samo jak Putin.
JFK
rok temu
A co amerykanie mają do Morza Południowochińskiego? Amerykanie do ameryki północnej!
POlszewiki
rok temu
niemozliwe ze putin kgb nie był tam pierwszy ,on wsyzstko zajmuje co sie da ,stalin zabrał 30 % polski ,putin kontynuator
1612
rok temu
Chiny zniszczą Rosję i dobrze.To oczekiwany koniec ruskich krwiopijców.
Gunn
rok temu
Odbicie Syberii przez Chiny jest kwestią czasu,to będzie długo oczekiwany koniec /przez kraje Europy Środkowej /prostackiej tyranii sowietów.
dolas
rok temu
Z tym koronawirusem sprawa jest jakaś nieczysta.A może chodziło o coś zupełnie innego?
bECbZyEb
fddffd
rok temu
CCC ma fabryki w Chinach, kolega do Singapuru latał,a drugi pracownika tam na targi moto wysłał. Kontakty z regionem Polacy też mają czy mieli...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić