o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Świat walczy z koronawirusem, a Chiny przejmują nowe terytorium na Morzu Południowochińskim

433
Podziel się

Podczas gdy cały świat skupia się na walce z koronawirusem, Chiny wzmacniają swoją pozycję na świecie. Kraj właśnie zajął grupę wysepek na Morzu Południowochińskim, tworząc tam swe "najmłodsze miasto".

Świat walczy z koronawirusem, a Chiny przejmują nowe terytorium na Morzu Południowochińskim
(Getty Images, Artyom Ivanov)
bDTCdkVx

Chińczycy formalnie zaanektowali obszar Wysp Spartly, czyli niewielki archipelag znajdujący się na środku morza Południowochińskiego. Na terenie dwóch głównych wysp powstały dwie jednostki administracyjne, które zostały formalnie dołączone do wyspiarskiego miasta Sanscha.

Ważny szlak handlowy

Morze Południowochińskie jest jednym z najważniejszych strategicznie akwenów na świecie. Prowadzi przez nie wiele morskich szlaków handlowych, łączących Chiny, Tajwan, czy Koreę Południową z większością państw na Ziemi. Leżą nad nim porty o globalnym znaczeniu takie jak Manilla, Singapur czy Ho Chi Min.

Jest ono też źródłem obfitych połowów ryb, a także pozwala na wydobywanie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Położone nad nim jest wiele ważnych krajów regionu, m.in. Indonezja, Tajlandia, Malezja, Filipiny czy Wietnam.

bDTCdkVz

To właśnie Wietnam najgłośniej protestuje teraz przeciwko formalnemu zajęciu wysp przez Pekin. Zdaniem rzeczniczki wietnamskiego MSZ, Le Thi Thu Hang, samo istnienie miasta Sancha oraz związane z tym działania, są zagrożeniem dla jej kraju.

Wietnam żąda od Chin poszanowania jego suwerenności i odwołania wszystkich niesłusznych poczynań - powiedziała Thu Hang w oświadczeniu.

Działanie Państwa Środka już od dawna budzi irytacje w regionie. W zeszłym roku prezydent Filipin, Rodrigo Duterte, domagał się wycofania chińskiej floty ze znajdującej się na morzu wyspy Pagasa. Znany z ekscentrycznych wypowiedzi Duterte, groził Pekinowi "misją samobójczą".

Miasto Sansha które powstało w 2012 roku zamieszkuje formalnie około 1800 osób. Rozsiane po kilku wyspach powstało oficjalnie w celu "ochrony środowiska naturalnego" oraz jako środek pozwalający na lepszy rozwój gospodarczy obszaru. Jednak według innych krajów, jest to przede wszystkim baza wypadowa Chin, które dążą do dominacji w rejonie.

bDTCdkVF

Zobacz także: Konflikt handlowy USA - Chiny. "Może być gorąco"

Konflikt Chiny-USA

Wobec takiego postępowania Chińczyków od wielu lat protestują Stany Zjednoczone. Administracja Donalda Trumpa określiła je wprost jako "bandyckie". Według wielu analityków, Morze Południowochińskie jest jednym z najbardziej newralgicznych obszarów na świecie, a potencjalny konflikt na tym terenie, mógłby przerodzić się w wojnę światową.

W poprzednich dniach doszło do kilku incydentów z udziałem Chin. W tym tygodniu chińska jednostka naruszyła wody terytorialne Malezji, zbliżając się na niebezpieczną odległość do statku malezyjskiej firmy naftowej Petronas. Wcześniej doszło do zatopienia przez chińską straż przybrzeżną wietnamskiego statku rybackiego.

bDTCdkVG

W dobie walki z COVID-19, wydarzenie to pozostało jednak prawie niezauważone na arenie międzynarodowej. Jego konsekwencje mogą jednak okazać bardzo poważne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTCdkWa
KOMENTARZE
(433)
nie żółtek
12 miesięcy temu
Niech świat dalej przenosi produkcję wszystkiego do Chin, bo tam najtaniej się produkuje a za niedługo cały świat będzie walczył ze sobą w Chinach o transporty papieru toaletowego dla siebie.
a123
12 miesięcy temu
teraz leży na stole propozycja chińskiego planu marshalla dla wybranych państw i sektorów produkcji oraz sektorów finansowych . Kto sprzeda udziały w fabrykach ten może liczyć na odblokowanie dostaw z Chin do tych fabryk ( szczególnie najlepszych technologicznie ) , kto będzie się rozliczał w walucie chińskiej ten otrzyma gwarancje i będzie miał jakiś pieniądz . A jak nie zechce teraz to musi poczekać aż głębiej wpadnie w bagno i zacznie jeść mirabelki po czym będzie żebrać o pomoc . Przenoszenie fabryk z Chin to mit , bo po pierwsze wpierw je upaństwowią w Chinach a po drugie w Europie brak ludzi do pracy w wysoko technicznie zaawansowanym przemyśle - oni zostali już 20 lat temu oduczeni pracy i zawodów na rzecz wesołych usług lub leżenia na boku i życia na zasiłkach.
żółta_rasa
12 miesięcy temu
Chińczycy to bardzo mądry i sprytny naród. Świat ich nie docenia.
bDTCdkWb
Xyz
12 miesięcy temu
Zachod oddal im technologie i teraz beda tego skutki.A wszystko przez pazernych i glupich biznesmenow z korporacji.
romulus
12 miesięcy temu
A jakie poczynania USA nie były bandyckie.
Najnowsze komentarze (433)
Szprotka
11 miesięcy temu
Nie "Spartly", ale "Spratly"- "Szprotkowe". Nie "Ho Chi Min", ale "Ho Chi Minh"- to ich b. przywódca. Itd.
roman
12 miesięcy temu
Wszyscy ci unijni eksperci , uważali,że nie należy płacić własnym obywatelom godziwe pieniądze za pracę, tylko dawać zarabiać chińczykom, teraz płacą za swoją głupotę
observer
12 miesięcy temu
Przecież wiadomo, że ten wirus to było celowe działanie Chin...myślę, że niedługo dojdzie do konfliktu na światową skalę....obym się mylił.
cińg-ciong
12 miesięcy temu
ktoś to zaplanował a reszta ma galarta
Antekkk
12 miesięcy temu
Całe wieki opluwano Chińczyków i wyśmiewano się z nich , a oni po cichutku robili swoje. Teraz się odpłacą . Oni w przeciwieństwie do nas nie skamleli , po cichutku znosili upokorzenia . Przede wszystkim są bardzo pracowici... Teraz sobie odbiorą za to że kiedyś tyrali za darmochę.....
Qev
12 miesięcy temu
Ja uważam że to prowadzi do trzeciej wojny światowej. Najlepiej by było skończyć z globalizacją.
pl_
12 miesięcy temu
Jak sowieci!
Zenia
12 miesięcy temu
Chiny to nadal komuna,zmieniona nieco,ale komuna.Więc czego po komunie się spodziewać?..Oni są przewidywalni,tak samo jak Putin.
bDTCdkVT
JFK
12 miesięcy temu
A co amerykanie mają do Morza Południowochińskiego? Amerykanie do ameryki północnej!
POlszewiki
12 miesięcy temu
niemozliwe ze putin kgb nie był tam pierwszy ,on wsyzstko zajmuje co sie da ,stalin zabrał 30 % polski ,putin kontynuator
1612
12 miesięcy temu
Chiny zniszczą Rosję i dobrze.To oczekiwany koniec ruskich krwiopijców.
Gunn
12 miesięcy temu
Odbicie Syberii przez Chiny jest kwestią czasu,to będzie długo oczekiwany koniec /przez kraje Europy Środkowej /prostackiej tyranii sowietów.
dolas
12 miesięcy temu
Z tym koronawirusem sprawa jest jakaś nieczysta.A może chodziło o coś zupełnie innego?
fddffd
12 miesięcy temu
CCC ma fabryki w Chinach, kolega do Singapuru latał,a drugi pracownika tam na targi moto wysłał. Kontakty z regionem Polacy też mają czy mieli...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić