Aleksander Sławiński| 

Koronawirus. Czechy wprowadzają kolejne ostre regulacje

53

Czeskie władze będą wymagać od obywateli, którzy wracają z 15 krajów o największym ryzyku zarażenia koronawiruasem, aby poddali się kwarantannie. Niezależnie od testu na obecność wirusa, mają oni pozostać w odosobnieniu.

Koronawirus. Czechy wprowadzają kolejne ostre regulacje
(PAP, MARTIN DIVISEK)

Czeski rząd podjął decyzje o nakazie kwarantanny dla wszystkich osób, które wracają państw najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19. Lista obejmuje 15 krajów. Wcześniej podobne regulacje wprowadzono już dla Włoch.

O decyzji zawiadomił minister spraw zagranicznych, Tomas Petricek. Lista obejmuje Chiny, Iran, Włochy, Koreę Południową, Francję, Hiszpanię, Niemcy, Szwajcarię, Norwegię, Danię, Holandię, Szwecję, Wielką Brytanię, Belgię i Austrię. Prawo ma na celu minimalizację dalszego szerzenia się koronawirusa. Rozwój epidemii w skali globu jest w dużym stopniu wynikiem zbyt swobodnego podejścia ludzi do kwestii podróżowania.

Stan wyjątkowy w Czechach

Wczoraj rząd w Pradze ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni. Obowiązuje on od piątku, od 6 rano. Ograniczone jest działanie miejsc takich, jak sklepy czy restauracje, które mogą działać tylko do godz. 20. Zakazano wstępu do obiektów sportowych, bibliotek oraz centrów handlowych. Władze zabroniły również zgromadzeń powyżej 30 osób. Dotyczy to wszystkich typów wydarzeń, także ceremonii religijnych.

Zobacz także: Czy należy wprowadzać kolejne oganiczenia z powodu koronawirusa?

Obywatele Czech mają również zakaz podróżowania do krajów, w których stwierdzono obecność koronawirusa. Przywrócono kontrole graniczne z Austrią i Niemcami. Polska już wcześniej wprowadziła częściowe kontrole na granicach z naszymi południowymi sąsiadami.

W Czechach odnotowano dotychczas 117 przypadków koronawirusa, z których żaden nie zakończył się śmiertelnie. Spośród sąsiadujących z nimi krajów najmniej osób zarażonych jest na na Węgrzech (19 osób) i na Słowacji (21 osób). W Niemczech z kolei wirusa SARS-CoV-2 stwierdzono już u ponad 2700 osób, z czego 6 zmarło, a w Austrii u 428 ludzi, przy jednej ofierze śmiertelnej. W Polsce, według najnowszych danych, zarażonych jest 61 osób, również przy jednej zmarłej.

Obecnie największy problem z nowymi zakażeniami mają Włochy. Ich liczba sięgnęła już 15 tysięcy, a zmarło ponad tysiąc osób. Chiny, gdzie zdiagnozowano zdecydowanie najwięcej przypadków COVID-19, obserwują znaczący spadek nowej ilości zakażeń oraz śmierci z powodu wirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić