Wróć na

Koronawirus. Kontrowersyjny Tweet Donalda Trumpa. Chiny oskarżają go o rasizm

290
Podziel się

Wojna na słowa między Chinami a USA trwa. Po serii wzajemnych oskarżeń o szerzenie koronawirusa, chińskie MSZ ostro zareagowało na wypowiedź Donalda Trumpa, który nazwał COVID-19 "chińskim wirusem".

Koronawirus. Kontrowersyjny Tweet Donalda Trumpa. Chiny oskarżają go o rasizm
(PAP, SHAWN THEW)
bCZHpCfF

W opublikowanym w poniedziałek Tweecie, prezydent USA nazwał wirusa SARS-CoV-2, "wirusem chińskim". Określenie to wywołało falę negatywnych komentarzy w internecie.

Wypowiedź Trumpa wielu użytkowników nazwało "rasistowską" Podkreślano że jest to wirus ludzki, a nie chiński, ponieważ wirusy nie posiadają narodowości. Z drugiej strony, niektórzy wskazywali, że śmiertelną epidemię grypy sprzed stu lat, również nazywa się "Hiszpanką", co nie budzi większego sprzeciwu.

Pierwsze przypadki koronawirusa zostały odnotowane w chińskim Wuhan w grudniu zeszłego roku. Państwo Środka jest też pierwszym krajem, gdzie COVID-19 zaczęło być poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Obecnie jednak epidemia w Chinach wydaje się zmierzać ku końcowi. Aktywnych przypadków jest tam już mniej niż we Włoszech, Hiszpanii oraz Iranie.

bCZHpCfH

Napięcia Chiny-USA

Wymiana oskarżeń miedzy Chinami a USA trwa od pewnego czasu. Po tym jak doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien, oskarżył Chiny o tuszowanie wybuchu epidemii, chiński MSZ stwierdził, że wirus mógł zostać sprowadzony do Wuhan przez armię amerykańską. W odpowiedzi na to, sekretarz stanu, Mike Pompeo, zażądał od Chin, aby zaprzestały "szerzenia dezinformacji".

Tym razem reakcja Pekinu również była natychmiastowa. Słowa prezydenta USA, skomentował rzecznik chińskiego MSZ, Geng Shuang. Nazwał to "stygmatyzowaniem Chin".

Wzywamy USA do poprawy swojej pomyłki i zakończenia bezpodstawnych oskarżeń wobec Chin - dodał.

bCZHpCfN

Z kolei rządowa agencja Xinhua, stwierdziła, że język, którego używa prezydent Stanów Zjednoczonych jest "ksenofobiczny i rasistowski". Ma pokazywać też niekompetencje amerykańskich polityków, co w obliczu pandemii koronawirusa jest bardzo niebezpieczne.

Zobacz także: Jak koronawirus wpływa na klimat?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCZHpCfO

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCZHpCgi
KOMENTARZE
(290)
ZZz
6 miesięcy temu
To jest wirus pozbywania się starszych ludzi na Emeryturach
adam
6 miesięcy temu
Taka stara amerykańska tradycja, jak nazwanie grypy amerykańskiej grypą hiszpanką.
POLA
6 miesięcy temu
PRZECIEŻ TO JEST LUDZKI WIRUS, ALE ROZPOCZĄŁ SIĘ W CHINACH. WIĘC MOŻNA POWIEDZIEĆ , ŻE TO '' CHIŃSKI WIRUS" PO CO BYŁO JEŚĆ NIETOPERZE. ?
bCZHpCgj
kiss my (*)
6 miesięcy temu
nazywa rzeczy po imieniu,nie zgadzasz sie ze mna,odnosnik do nick
SmiedziJakSyn
6 miesięcy temu
W tym wypadku oboje maja racje -a wiec Chinski, ale made in usa.
Najnowsze komentarze (290)
Alicja
6 miesięcy temu
Według mnie,nad wirusem pracowano w Chinach,ale tajne dane wydostały się na dyskietce do USA, poprzez naukowca chinskiego,który miał w tym swój intere.Wojska USA przygotowaywały się na ewentualność pandemii już w pażdzirniku 2019 roku, przerpowadzano ćwiczenia na taką ewentualność wirusa z CHIN. Jest o tym w Google. To wojna między USA a Chinami. USA wykorzystali broń Chińczyków przeciwko im samym,ale nie przewidzieli aż tak daleko idących strat w ludzkości na całej planecie
Goo
6 miesięcy temu
WW3 to świat vs ameryka/zydzi, tylko oni sieją wojny i śmierć
Piotr
6 miesięcy temu
Trzeba jakoś ratować system emerytalny .
Daeid
6 miesięcy temu
Dobrze ze chińczycy są dużo mądrzejsi od tego klauna.
gebels jude
6 miesięcy temu
tramp ty zydohitlerowski promotorze hamiejeden
anty
6 miesięcy temu
Sprawcą obecnej wojny biologicznej jest kom dzong prosiak. Pamiętacie jak w przemówieniu noworocznym mówił o nowej broni? No i ujrzała światło dzienne.
Prawicowiec
6 miesięcy temu
WHO czytaj NWO wraz ze swymi sponsorami Rothschildami Sorosem Rockefellerami To główni sprawcy ataku biologicznego Cel eliminacja białej ludności Europy sprowadzenie w zamian milionów imigrantów afrykańskich Nie udało się poprzednim razem macie teraz pandemie
jacek
6 miesięcy temu
tutaj nie chodzi już czyj ten wirus jest ale dlaczego przez dwa tygodnie Chińczycy ukrywali to a wirus szerzył się po świecie , gdy udowodnił to ich lekarz sprawa wypłynęła a lekarz sobie zmarł , akurat ten i jako jedyny w tym czasie , wiedział o wirusie i na niego zmarł ,,, banalne śmiało można było nazwać go chińskim
bCZHpCgb
docentpruszcz
6 miesięcy temu
...a ja bym nazwał tego wirusa amerykańskim --- wiecie dlaczego...
edek
6 miesięcy temu
Jest tak że aby głupi był głupszy trzeba niewiele ale jest warunek należy dodać do mleka jadu.
edek
6 miesięcy temu
Jest tak że aby głupi był głupszy trzeba niewiele ale jest warunek należy dodać do mleka jadu.
zdfgb
6 miesięcy temu
mam nadzieje ze sie dowiemy KTO wyprodukowal to swinstwo przeciw ludzkosci dla kasy i wladzy
Adam
6 miesięcy temu
a skąd się wzięła czarna cholera???
yaboni
6 miesięcy temu
Rozumiem emocje ale podczas czytania niektórych opinii aż oczy bolą , tak roi się od błędów ortograficznych. Wygląda to tak , jakby spora część z piszących ledwo ukończyła 6 klas podstawówki i to jeszcze przy dobrej woli nauczyciela.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić