Natalia Bogucka| 

Koronawirus. Nie żyje doradca najwyższego przywódcy Iranu

249

Doradca najwyższego przywódcy Iranu zmarł z powodu koronawirusa. Zakażonych jest także wielu innych ważnych irańskich polityków.

Koronawirus. Nie żyje doradca najwyższego przywódcy Iranu
(Getty Images, Anadolu Agency / Contributor)

Mohammad Mirmohammadi zmarł w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 71-latek był członkiem Rady Oceny Celowości, która doradza najwyższemu przywódcy Iranu i rozstrzyga spory między nim a parlamentem. Irańskie media podały, że w ostatnich dniach z powodu koronawirusa zmarła również matka Mirmohammadiego.

Zakażenie koronawirusem stwierdzono również u wiceprezydenta i wiceministra zdrowia Iranu. Według najnowszych danych, wirus zabił w kraju 66 osób. Oznacza to, że poza Chinami Iran ma najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych.

Władze Iranu ukrywają prawdziwą skalę epidemii koronawirusa?

W kraju stwierdzono ponad 1500 przypadków zakażeń. W ciągu dwóch dni liczba zachorowań wzrosła ponad dwukrotnie. Śmiertelność koronawirusa w Iranie wynosi obecnie ok. 4,4 proc. i jest znacznie większa niż w innych krajach. Eksperci obawiają się, że może to oznaczać, że liczba zakażeń jest dużo większa, niż pokazują oficjalne dane.

W poniedziałek władze Iranu przekazały, że siły zbrojne mogą zmobilizować 300 000 żołnierzy, aby pomóc w walce z wirusem. Już teraz na ulicach dużych miast są rozpylane środki dezynfekujące. Zamknięto również szkoły i uniwersytety. Główne szyickie świątynie wciąż pozostają otwarte.

Zobacz także: Koronawirus. "Chodzenie w maseczce nie ma sensu. Jest szkodliwe"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić