Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Koronawirus. Polacy mają dość kwarantanny. Jest jednak zaskoczenie [BADANIE]

198

Większość Polaków przestrzega zaleceń rządzących i opuszcza domy tylko w ważnych sprawach. Jak łatwo się domyślić, przymusowa kwarantanna nie ma najlepszego wpływu na nasze samopoczucie. Zapytaliśmy Polaków, jak dogadują się z domownikami w tym trudnym czasie.

Koronawirus w Polsce. Polacy mają dosyć siedzenia w domu.
Koronawirus w Polsce. Polacy mają dosyć siedzenia w domu. (iStock.com, Tunatura)

Polacy wzorowo stosują się do nowych zasad bezpieczeństwa. Nie znaczy to jednak, że przymus pozostawania w domach i unikanie ludzi nie odbijają się na naszym samopoczuciu. Polacy nie mogą się doczekać końca pandemii koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Ludzie mają dość kwarantanny

Epidemia i wymuszone przez nią odcięcie się od świata nie wpływa najlepiej na nastroje większości Polaków. Dla 42 proc. badanych przymus siedzenia w domu jest bardzo uciążliwy i wywołuje złe samopoczucie. Co ciekawe, ta sama okoliczność nie budzi żadnych emocji w kolejnych 42 proc. respondentów.

W najgorszych nastrojach są osoby w przedziale wiekowym 25 - 44 lat. Zaledwie 16 proc. wszystkich Polaków deklaruje, że kwarantanna ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie. W najlepszych nastrojach są najmłodsi (18 - 24 lat). Aż 46 proc. tej grupy deklaruje, że przymus pozostania w domu nie budzi w nich żadnych emocji.

Koronawirus psuje nasze relacje z domownikami? Wręcz przeciwnie

Przymusowe pozostanie w domu nie ma żadnego wpływu na relacje rodzinne 38 proc. respondentów. Co ciekawe, aż 34 procent badanych twierdzi wręcz, że samoizolacja ma pozytywny wpływ na ich relacje rodzinne.

Negatywne skutki pozostawania w domach odczuwa mniejszość. Odpowiedzi wyglądają prawie tak samo we wszystkich grupach wiekowych. 16 procent wszystkich respondentów przyznaje, że samoizolacja źle wpływa na ich kontakty z domownikami. Tego problemu nie ma 12 proc. badanych, którzy mieszkają sami.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1062 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 27 - 30 marca 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić