aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. 23 proc. Polaków nie wychodzi z domu [BADANIE]

96

Koronawirus znacząco wpłynął na życie Polaków. Prawie każdy wie o wprowadzeniu stanu epidemii, a część z nas nie rusza się z domu od niemal dwóch tygodni. Pytamy Polaków, z czego musieli zrezygnować z powodu epidemii.

Koronawirus. Jak zmieniło się życie Polaków?
Koronawirus. Jak zmieniło się życie Polaków? (Getty Images, Omar Marques / Agencja Anadolu)

Z powodu koronawirusa 23 proc. Polaków nie rusza się z domu. Ta grupa deklaruje, że od 14 marca nie opuszczała domu z powodu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Później przekształcono go w stan epidemii. Co ciekawe, największą ostrożność zachowują najmłodsi badani. Aż 28 proc. respondentów w wieku od 18 do 24 lat nie opuszcza swoich czterech ścian.

Koronawirus. Co zmusza nas do wychodzenia z domu?

77 proc. badanych nie poddało się się samoizolacji. Większość z nich opuszcza cztery ściany, żeby zrobić zakupy (76 proc.). Mniejszy procent badanych wychodzi do pracy (43 proc.), a 33 proc. respondentów korzysta ze spacerów na świeżym powietrzu.

Mało kto ryzykuje, umawiając się ze znajomymi. Spotkania w gronie przyjaciół lub imprezy w ich domach, albo na świeżym powietrzu deklaruje w sumie 10 proc. badanych. Małą popularnością w czasie epidemii cieszy się również bieganie lub inne sporty wymagające opuszczenia domu.

Zobacz też: Koronawirus. Zawieszenie spłaty kredytów? UOKiK z odważną propozycją

Zdecydowana większość Polaków unika większych zgromadzeń. Zaledwie 16 proc. badanych od czasu wprowadzenia stanu zagrożenia znalazło się w liczniejszej grupie ludzi. Ponad połowa (56 proc.) z nich była wtedy na zakupach, a 48 procent - w pracy. Spacer w większej grupie lub imprezę zaryzykowało odpowiednio: 7 i 5 proc. respondentów.

Koronawirus wywrócił plany Polaków do góry nogami

64 proc. badanych musiało zmienić zaplanowane wcześniej aktywności. Co zostało przełożone na później lub całkiem odwołane? Przede wszystkim spotkania ze znajomymi (46 proc. badanych) lub wyjazd w odwiedziny do rodziny (37 proc.). W sumie 37 proc. respondentów odwołało wyjazd krajowy lub zagraniczny. 23 proc. Polaków odwołało rodzinne spotkanie świąteczne.

Przeczytaj też:

_Nota metodologiczna: _

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1055 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. _
_Termin realizacji: 20 - 23 marca 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić