Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Coraz więcej osób pracuje zdalnie [BADANIE]

672

Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Od teraz nastolatki nie mogą wychodzić z domów bez opieki, a sklepy muszą ograniczać liczbę klientów. Zapytaliśmy Polaków, czy stosują się do zaleceń władz.

Koronawirus. Polacy siedzą w domach
Koronawirus. Polacy siedzą w domach (East News, Jakub Kaminski)

Polacy wzorowo przestrzegają zasad bezpieczeństwa. A przynajmniej tak deklarują. 95 proc. badanych zdaje sobie sprawę z zaleceń rządu dotyczących przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co ważniejsze, prawie wszyscy twierdzą, że się im podporządkowali.

Koronawirus. Cała Polska siedzi w domach

Zdecydowana większość badanych deklaruje, że opuszcza swoje cztery kąty tylko w razie wyższej konieczności. 95 proc. respondentów twierdzi, że wychodzi z domu tylko do pracy, zrobić zakupy w sklepie spożywczym lub aptece lub w innym naprawdę niezbędnym celu.

Najmniej zdyscyplinowani są młodzi Polacy. Tylko pięć procent wszystkich badanych deklaruje, że nie stosuje się do zasad bezpieczeństwa. Jednak wśród osób w wieku 18-24 lat ta grupa powiększa się do 10 proc. Najbardziej zdyscyplinowani są za to ludzie powyżej 45 roku życia. Wśród nich zaledwie 4 proc. ignoruje zagrożenie związane z pandemią koronawirusa.

Ilu Polaków pracuje teraz zdalnie? W ciągu ostatnich dwóch tygodni 71 proc. badanych nie miało szansy na pracę zdalną. Zapytaliśmy pozostałych 29 proc. respondentów, ile czasu dziennie spędzają na pracę w tych niezwykłych okolicznościach.

Dla większości Polaków nic się nie zmieniło. 36 proc. badanych deklaruje, że w pracy zdalnej spędzają tyle samo czasu, co wcześniej w normalnym miejscu pracy. Co więcej, 35 proc. respondentów twierdzi wręcz, że pracuje krócej. Niestety pozostałym 29 proc. Polaków zdalna praca zajmuje więcej czasu.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1062 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 27 - 30 marca 2020 roku.

Zobacz też: Pocztowcy o wyborach: "Tylko szaleniec mógł to wymyślić. Robią nam Smoleńsk"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić