o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Koronawirus. Rada Imamów zamyka Centra Muzułmańskie w Polsce

43
Podziel się

Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP zamieściła w środę oficjalne oświadczenie w sprawie koronawirusa. Przedstawiciele islamu w Polsce zdecydowali o odwołaniu zgromadzeń na okres co najmniej dwóch tygodni.

Koronawirus. Rada Imamów zamyka Centra Muzułmańskie w Polsce
(East News, BARTOSZ KRUPA)
bEShaBBx

W środę Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP poinformowała wiernych o zawieszeniu działania Centrów Muzułmańskich w Polsce na co najmniej dwa tygodnie. Jako przyczynę podano potrzebę ochrony ludzkiego życia i zdrowia, jak również ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii.

Drodzy Bracia i Siostry wszyscy zdajemy sobie sprawę z realnego zagrożenia jakie niesie ze sobą rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie naszego kraju. W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP dotyczących udziału w modlitwie piątkowej i modlitwach zbiorowych w kraju, w którym pojawił się SARS-CoV-2odpowiadamy z pomocą Boga - stwierdziła Rada Imamów.

Piątkowe jak również zbiorowe modlitwy są odwołane w Centrach zarządzanych przez LM w RP z powodu uzasadnionego zagrożenia związanego z możliwością narażenia wiernych na zarażenie przedmiotowym wirusem i tym samym rozprzestrzeniania się epidemii - czytamy w komunikacie do wiernych.

bEShaBBz

Opuszczenie piątkowych modlitw i modlitw zbiorowych w sytuacji epidemii staje się obowiązkiem, ponieważ w naszym przypadku obowiązek zachowania własnego życia jest wypełniany jedynie poprzez środki takie jak nie gromadzenie się w miejscach publicznych i meczetach - pisze Rada Imamów w zakończeniu oświadczenia.

O podjęciu radykalnego kroku w związku z rozwojem epidemii koronawirusa poinformowano także w mediach społecznościowych. Komunikat został udostępniony dla wiernych w trzech wersjach językowych. Internauci od razu pochwalili tę decyzję.

Dziękuję, że chociaż Wy wykazujecie zdrowy rozsądek w tej trudnej sytuacji - mówi jedna z użytkowniczek Facebooka.

bEShaBBF

A szef Episkopatu Polski żąda większej ilości mszy w kościołach... - komentuje kolejny internauta, odnosząc się do decyzji Episkopatu w tej sprawie.

Do decyzji Rady Imamów odniósł się także poseł Adam Zandberg. Jego zdaniem pozostałe związki wyznaniowe powinny również podjąć takie kroki. Posłowie Lewicy wystosowali także apel o odwołanie mszy w kościołach.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Krzysztof Śmiszek o apelu ws. mszy: Kościół musi puknąć się mocno w głowę

bEShaBBG

Na podobny ruch nie zdecydowały się jednak władze Kościoła katolickiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apeluje o zwiększenie liczby mszy. Jako uzasadnienie podaje się możliwość, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEShaBCa
KOMENTARZE
(43)
Gero
2 lata temu
W Korei Pd. jedna chora przychodąc na dwie msze zaraziła setki osób. Jeżeli z zarażonych przez nią zmarło kikanaście osób to tak, jakby zabiła je osobiście. Przez jedną osobę izolowano półtora tysiąca osób. Takie efekty daje pycha i zarozumiałość. Przywódca kościoła będzie sądzony jak za zabójstwo przez zaniechanie.
rqqqqerrqe
2 lata temu
I po takim zachowaniu widać, której wierze zależy na wyznawcach. W naszej chodzi tylko o kasę.
Tadzzio
2 lata temu
Zamknąć i to na zawsze
bEShaBCb
jba
2 lata temu
Czy komentujące mędrki zdają sobie sprawę że zwiekszenie ilości mszy ogranicza liczbe ludzi na nich czy nie za bardzo? Czy to społeczeństwo jest już naprawdę tak durne?
ministrant
2 lata temu
Taca najważniejszą częścią mszy św.
ktoś
2 lata temu
Ajatollah Sayed Hadi al-Modaressi twierdzi że koronawirus zesłał allah na niewiernych. Czemu odwołują swoje modlitwy?Przecież im nic nie grozi bo mają Allaha
znowu ja
2 lata temu
a czy ktos ludziom kaze chodzic do kosciola? Msze powinny byc !!!
katolik
2 lata temu
Szanowni biskupi, BIEŻCIE przykład z mądrzejszych i rozsądniejszych od was - widać że od swoich przeciwników winniście brać nauki
qqqq
2 lata temu
co się tak lewaki ekscytujecie Kościołem Katolickim przecież i tak nie chodzicie do Kościoła. Myślicie że w marketach jesteście bezpieczni? Gdzie wyczytaliście albo kto wam to powiedział że wszyscy chorzy zarazili się na Mszy? KK musi być potężny w walce ze złem skoro tak go nienawidzicie.
Ateista
2 lata temu
Proponuje biskupom zgłosić dobrowolnie do zaimplementowania sobie koronowirusa, będzie to prawdziwa oznaka miłości i poświęcenia dla dobra bliźnich, a przy okazji dostaną te 18 tys zł, które proponują naukowcy z UK.
Dr Andrzej
2 lata temu
Tak babcie zaraża nas personel medyczny a my rodzinę i dzieci. Co oni wyprawiają powinne być zamknięte wszystkie powtarzam wszystkie zgromadzenia publiczne szkoły kościoły kina teatry restauracje środki komunikacji miejskiej itp. Inaczej czeka nas przykra przyszłość czego nie mówią środki masowego przekazu.
wiewióra
2 lata temu
chyba przejdę na islam
katoliczka
2 lata temu
Biskup Gądecki apelem o zwiększenie liczby mszy , daje świadectwo swojemu dyletanctwu, a wydaje się ,że biskupi do światli i wykształceni ludzie.
bEShaBBT
Ewa
2 lata temu
Bravo!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić