Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
P.K.
|

Koronawirus. Tak wygląda rzeczywistość w placówce kwarantanny zbiorowej

4
Podziel się:

Koronawirus się rozprzestrzenia. Ośrodek Szkolenia Wolontariuszy Związku Harcerstwa Polskiego w Starej Dąbrowie na czas pandemii koronawirusa przekształcono w placówkę zbiorowej kwarantanny dla osób, które w ostatnim czasie wróciły z zagranicy i nie mogą wrócić do domów. Niestety warunki, jakie tam panują, pozostawiają wiele do życzenia.

Iran wypuścił 85 tys. więźniów w obawie przed koronawirusem.
Iran wypuścił 85 tys. więźniów w obawie przed koronawirusem. (Agencja Gazeta, Agnieszka Sadowska)

O warunkach panujących w ośrodku opowiedziała przebywająca w nim Marta. Wraz z nią jest tam 55 innych osób.

Koronawirus. Opowiedziała o kwarantannie zbiorowej

32-letnia Marta wróciła do Polski z zagranicznych praktyk zawodowych. Na co dzień mieszka ze schorowaną matką. Nie chcąc jej narażać, zdecydowała, że przymusową kwarantannę spędzi w specjalnie do tego przeznaczonej placówce.

Skierowano ją do Starej Dąbrowy, gdzie karetką przetransportowaną ją prosto z lotniska. Jak podkreśla Marta w rozmowie z WP Kobieta, był to jedyny moment, w którym wszystko przebiegło zgodnie z zapewnieniami rządu.

Zastane warunki znacząco bowiem odbiegają od tych obiecywanych – umieszczono ją w wieloosobowym pokoju, z których część nie posiada nawet własnych łazienek. W ośrodku jest też wspólna kuchnia, a ogólnodostępne miejsca nie są poddawane dezynfekcji. Wiele do życzenia pozostają także środki ochrony osobistej.

Mamy jeden płyn do dezynfekcji i jeden wspólny termometr – wyznała w rozmowie z WP Kobieta.

Za sprzątanie w ośrodku i wydawanie posiłków odpowiadają wolontariusze z harcerstwa. – Nie chcę na nich narzekać, bo to nie od nich zależy, jakie my mamy tutaj warunki, ale ta kwarantanna mija się z celem, gdy widzę, jak zakładają maseczkę i rękawiczki, dopiero gdy np. idą do sklepu. Przecież równie dobrze ja mogłabym tak zrobić – wyjaśniła.

W ośrodku brakuje także medyka, który na bieżąco kontrolowałby stan zdrowia mieszkańców. Mimo próśb nie poddano ich też testom na koronawirusa.

Podejrzenie koronawirusa i hejt w sieci

Do tych doniesień odniósł się Komendant Ośrodka Szkolenia Wolontariuszy w Starej Dąbrowie, pwd. Dominik Domińczak. W rozmowie z WP Kobieta potwierdził, że pokoje są wieloosobowe, zaznaczył jednak, że nie przebywają w nich więcej niż trzy osoby. Z kolei brak medyka w ośrodku tłumaczy zasadami podobnymi do tych, jakie panują w przypadku kwarantanny domowej. – Jeśli ktoś zgłosi nam, że źle się czuje, to wtedy wezwiemy karetkę – argumentował.

Warunki panujące w ośrodku i strach o własne zdrowie to jednak niejedyne problemy, z jakimi muszą się mierzyć poddani kwarantannie. Przebywającym w ośrodku towarzyszy też ogromna nienawiść, która dotyka ich zarówno ze strony lokalnych mieszkańców, jak i hejterów w internecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
ekolog
3 lata temu
Takie warunkach,gdzie osoby nie mieszkają w oddzielnych pokojach to zaprzeczenie zasad kwarantanny domowej. Zastanawiam się, jak ustalają koniec kwarantanny dla każdej nowo przybyłej osoby, skoro to taka zbiorówka.
Aga
3 lata temu
Skoro siedzą jak przepisy nakazują w kwarantannie to skąd ten hejt? Ludzie naprawdę już postarali zmysły.
Danuta55
3 lata temu
Nakręcanie spirali paniki przez pseudo dziennikarzy i wskazywanie na ludzi wracających z zagranicy sprawia , że niedouczeni ludzie najchętniej by zlinczowali wszystkich chorych i z podejrzeniem wirusa . Świadczy to o tym jak bardzo prymitywne jest polskie społeczeństwo!!
No nie
3 lata temu
Tu chyba chodzi o kwarantanne a nie luksus w 5 gwiazdkowym hotelu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić