o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

Koronawirus u palaczy. Lekarz mówi, jaka jest różnica

39
Podziel się

W wyniku pandemii koronawirusa palacze są zachęcani do rzucenia palenia na następne kilka miesięcy. U osób, które są uzależnione, choroba przebiega znacznie ciężej.

Czy palacze są bardziej narażeni na infekcję koronawirusem? Wiadomo na razie, że u osób, które palą, objawy są zaostrzone.
Czy palacze są bardziej narażeni na infekcję koronawirusem? Wiadomo na razie, że u osób, które palą, objawy są zaostrzone. (Getty Images, Joe Raedle / Staff)
bEhTvrfp

Na razie nie ma dowodów, na to, że palacze są w grupie większego ryzyka zachorowania na Covid-19. To jednak nie powód do świętowania. Zdaniem ekspertów, objawy infekcji są u nich znacznie gorsze niż u osób niepalących. Koronawirus atakuje płuca i wywołuje ostrą niewydolność oddechową, która może doprowadzić nawet do śmierci.

Koronawirus. Palacze bardziej podatni na Covid-19?

Jak podaje ABC, palacze częściej chorują na grypę, łapią przeziębienie i są bardziej narażeni na bakteryjne zapalenie płuc. Matthew Peters, szef wydziału pulmonologii w szpitalu Concord w Sydney tłumaczy, że "osoby, które palą lub rzuciły palenie są bardziej narażone na zaostrzone objawy Covid-19 niż ci, którzy nie palili nigdy".

Palenie jest szkodliwe dla płuc, a to szczególnie dobry czas, żeby rzucić palenie i nie wyrządzać sobie krzywdy. Tak, jak nie możesz nagle pozbyć się cukrzycy, tak samo nie możesz nagle pozbyć się wszystkich szkód spowodowanych paleniem w przeszłości. Możesz jednak pozbyć się szkód, które są wynikiem palenia w obecnej chwili - kontynuuje.

bEhTvrfr

Po rzuceniu palenia płuca regenerują się już po kilku miesiącach. Władze Australii uważają, że pandemia koronawirusa potrwa przez następne sześć miesięcy. Liczba osób, które są zainfekowane, wynosi 5787. Jak na razie zmarło 39 osób, a 687 uznano za wyzdrowiałych.

Zobacz także: Zobacz także: Polski Kościół w obliczu pandemii. O. Gużyński dostrzega przykłady "przerostu pobożności"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhTvrfS
KOMENTARZE
(39)
Krzysiek
rok temu
Nie pij nie pal nie słodż nie sol nie pieprz jedz najlepiej same warzywa .Dożyjesz 100 lat.Ale po co?
Lodowatababka
rok temu
Palę stale od 11 roku życia - choruję bardzo rzadko (raz na 4-5 lat) wypalam ok 50 fajek dziennie. Paliła moja babcia (96) dziadek (98) mama (88) ojciec mało palił (70) ciocia (101) - nosz kurde kto ma się skończyć to się skończy a kto nie to nie🤗
Iwona
rok temu
Nie namawiam do palenia, absolutnie. Ale może być prawdą to co zaobserwowali badacz koronawirusa. Nigdy nie chorowałam na żadną grypę, mimo że palę ponad 30 lat i jestem w grupie ryzyka. Nie namawiam jednak ponieważ przeszłam lekki zawał, więc palenie jest szkodliwe. Wydaje mi się że dbanie o siebie i swoją odporność jest ważne, więc proponuję skupcie się na tym a nie na rozpoczęciu palenia czy powrocie do nałogu.
bEhTvrfT
wiesiek2
rok temu
więcej zgonów niż nowych nosicieli raka płuc?Ten rak sam się wykończy.
Bdg
rok temu
Hahaaaaaaa 40 lat wypalam 5 szt popołudniu czasem się sztachne ale jakoś nie kaszle pojem cebuli i jest ok a jak jest impreza to wypalę wiecej.hm robiłam tomograf płuc i nie mam śladu ze palę więc dzisiaj do kawusi popale a jaje. Pozdrawiam
Cygaro
rok temu
oj drazliwy temat wielu tu papierośników
add+
rok temu
oddychanie też szkodzi!
niewolnictwo
rok temu
Zakazać ludziom wszelkich używek. Bogatym również.
dziadek
rok temu
palil moj dziadek,palila babka ,pozniej palil ojciec i moja matka a ja juz od urodzenia papierosa pale w oku mgnienia,kocham ten smaczek i zyje juz na tym swiecie 98 latek.
Rzucam
rok temu
Mam taki plakat na ścianie. OD JUTRA RZUCAM PALENIE! I jak sie budzę i patrzę na ten plakat to se myślę jak to dobrze że od jutra.
Palacz
rok temu
Lubię jarać i jakiś tam koronawirus nie będzie mi utrudniał wykonywać mojego upodobania. Nawet sobie nie wyobrażam żeby nie iść rano do sklepu i nie kupić fajek.
Lolek
rok temu
To jak tu rzucić palenie, skoro Ci co rzucili są bardziej podatni na koronawirusa.
oskarino658
rok temu
Prof. Stefenson stwierdza że żaden alkoholik i bezdomny nie zmarł na korono wirusa -co do tytoniu sprawa jest nie potwierdzona
bEhTvrfL
Grzes
rok temu
Rus twój się pisze,jakby co
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić