Karolina Woźniak| 
aktualizacja 

Koronawirus u palaczy. Lekarz mówi, jaka jest różnica

87

W wyniku pandemii koronawirusa palacze są zachęcani do rzucenia palenia na następne kilka miesięcy. U osób, które są uzależnione, choroba przebiega znacznie ciężej.

Czy palacze są bardziej narażeni na infekcję koronawirusem? Wiadomo na razie, że u osób, które palą, objawy są zaostrzone.
Czy palacze są bardziej narażeni na infekcję koronawirusem? Wiadomo na razie, że u osób, które palą, objawy są zaostrzone. (Getty Images, Joe Raedle / Staff)

Na razie nie ma dowodów, na to, że palacze są w grupie większego ryzyka zachorowania na Covid-19. To jednak nie powód do świętowania. Zdaniem ekspertów, objawy infekcji są u nich znacznie gorsze niż u osób niepalących. Koronawirus atakuje płuca i wywołuje ostrą niewydolność oddechową, która może doprowadzić nawet do śmierci.

Koronawirus. Palacze bardziej podatni na Covid-19?

Jak podaje ABC, palacze częściej chorują na grypę, łapią przeziębienie i są bardziej narażeni na bakteryjne zapalenie płuc. Matthew Peters, szef wydziału pulmonologii w szpitalu Concord w Sydney tłumaczy, że "osoby, które palą lub rzuciły palenie są bardziej narażone na zaostrzone objawy Covid-19 niż ci, którzy nie palili nigdy".

Palenie jest szkodliwe dla płuc, a to szczególnie dobry czas, żeby rzucić palenie i nie wyrządzać sobie krzywdy. Tak, jak nie możesz nagle pozbyć się cukrzycy, tak samo nie możesz nagle pozbyć się wszystkich szkód spowodowanych paleniem w przeszłości. Możesz jednak pozbyć się szkód, które są wynikiem palenia w obecnej chwili - kontynuuje.

Po rzuceniu palenia płuca regenerują się już po kilku miesiącach. Władze Australii uważają, że pandemia koronawirusa potrwa przez następne sześć miesięcy. Liczba osób, które są zainfekowane, wynosi 5787. Jak na razie zmarło 39 osób, a 687 uznano za wyzdrowiałych.

Zobacz także: Zobacz także: Polski Kościół w obliczu pandemii. O. Gużyński dostrzega przykłady "przerostu pobożności"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić