Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus w Hiszpanii. Wszczęto postępowanie przeciwko 37 domom opieki

12

Hiszpania to kolejny kraj, który zajął się sprawą domów opieki. Wszczęto dochodzenie w 37 takich placówkach. Szacuje się, że z powodu koronawirusa, mogło tam zginąć nawet 11 tysięcy osób.

Koronawirus w Hiszpanii. Wszczęto postępowanie przeciwko 37 domom opieki
(Getty Images)

Hiszpania wszczęła dziś dochodzenie w 37 domach opieki. Rodziny pensjonariuszy masowo składali skargi i zażalenia, mówiąc, że ich najbliżsi umierali przez koronawirusa i nikt im nie pomógł.

Prokurator bada dodatkowo 124 sprawy prywatne. W tym samym czasie Rzecznik Praw Obywatelskich analizuje kolejne 200 skarg w sprawie domów opieki.

Pojawiły się informacje o wielu zaniedbaniach ze strony dyrekcji i personelu domów opieki. W wielu z nich brakowało środków odkażających, maseczek i strojów ochronnych. Osoby mające wyraźne objawy zakażenia koronawirusem nie miały wykonywanych testów. Ponadto, ze względu na panującą epidemię, nie można było zabierać pensjonariuszy do domów i zająć się nimi samodzielnie.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Kary dla pracowników służby zdrowia. "Robienie z tego politycznej afery jest absurdalne"

Sprawa może nie mieć satysfakcjonującego finału. Prokuratura będzie musiała wziąć pod uwagę wyjątkowe okoliczności zdarzenia czyli: kryzys zdrowotny, brak doświadczenia personelu w obliczu epidemii oraz ograniczone środki finansowe.

Szacuje się, że w hiszpańskich domach opieki z powodu koronawirusa zmarło 11 tys. osób. Nie są to jednak potwierdzone dane, wiele z tych zgonów nie jest uwzględnione w oficjalnych statystykach. W Hiszpanii odnotowano jak dotąd 190 tys. zakażeń i 20 tys. zgonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić